جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/08/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5704

 تريبون 

 آغاز اعطاي تسهيلات بانکي به زلزله‌زدگان

7 بانک براي پرداخت تسهيلات به زلزله زدگان استان کرمانشاه مشخص و سهميه آنها نيز تعيين شده که از روز گذشته ، روند پرداخت تسهيلات در اين بانک ها آغاز شد.

به گزارش وزارت اقتصاد، مسعود کرباسيان در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه که با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي در سرسراي شهداي دولت استانداري برگزار شد افزود: وزارت امور اقتصادي و دارايي مصوبات هيات وزيران در ارتباط با حادثه زلزله کرمانشاه را به بانک ها ابلاغ کرده و روند اجراي آن را نيز پيگيري مي کند.وي تاکيد کرد: بانک ها نبايد روند اجراي مصوبات هيات وزيران در ارتباط با زلزله کرمانشاه را به تاخير بياندازند.کرباسيان تصريح کرد: روند اجراي مصوبات هيات دولت به صورت ويژه از سوي وزارت امور اقتصادي و دارايي پيگيري مي شود.کرباسيان در مورد معافيت مالياتي براي مناطق زلزله زده استان کرمانشاه نيز گفت: براي اين موضوع جلسه اي در وزارتخانه تشکيل و با حضور مسئولان و کارشناسان مربوطه موضوع مطرح و پيگيري خواهد شد.

نتيجه جلسه بانک‌ها براي کمک به زلزله‌زدگان

اين در حالي است که ،جلسه ويژه بانک‌ها در رابطه با تصميم‌گيري براي نحوه کمک‌رساني به مناطق زلزله زده برگزار شد و طي آن سه پيشنهاد از سوي نظام بانکي براي انجام اقدامات اساسي در مناطق زلزله زده و به ويژه استان کرمانشاه مطرح شده است.

مجموعه بانک‌هاي دولتي و خصوصي با حضور مديران ارشد بانک مرکزي از جمله کميجاني -قائم مقام بانک مرکزي- و فرشاد حيدري -معاون نظارت بانک مرکزي- به ميزباني بانک پارسيان گرد هم آمده و در رابطه با کمک‌رساني به مناطق زلزله زده بحث و تصميم‌گيري کردند.

آن طور که جمشيدي - دبير کانون بانک‌هاي خصوصي- در رابطه با جزئيات اين جلسه توضيح داده است: بانک‌ها تصميم گرفتند در کنار تسهيلاتي که از سوي هيات دولت و بانک مرکزي براي کمک به مناطق زلزله‌زده مصوب شده، به گونه‌اي کمک‌هاي خاص خود را ساماندهي کرده و به طور پراکنده انجام نشود. به عبارتي منابع مالي که قرار است در اين رابطه هزينه شود را متمرکز و براي انجام اقدامات بلندمدت و بازسازي زيرساخت‌ها در نظر بگيرند.

در نتيجه اين جلسه مشترک سه پيشنهاد مطرح شده است. اول اينکه بانک‌ها بازسازي مدارس، درمانگاه‌ها و خانه‌هاي بهداشت آسيب ديده در مناطق زلزله زده را تقبل کرده و انجام دهند. مورد دوم اينکه ساخت و ساز بيمارستان سر پل ذهاب که تخريب شده با تجهيز به پيشرفته‌تر ين امکانات پزشکي را به طور کامل بانک‌ها انجام دهند. در اين رابطه قرار شده تا نماينده‌اي از بانک‌ها به مناطق زلزله زده اعزام شود تا بتواند در جريان کامل شرايط موجود قرار گرفته و مذاکراتي را با استاندار کرمانشاه انجام شود. بر اين اساس پورزرندي -مديرعامل بانک شهر- از سوي شبکه بانکي به عنوان نماينده فردا به استان کرمانشاه خواهد رفت.

دبير کانون بانک‌هاي خصوصي اعلام کرد که ما براي انجام اقدامات نيازمند دريافت اطلاعات و آمار کافي هستيم که بايد از طريق استاندار و البته وزير بهداشت دريافت شود. اگر مورد تاييد قرار گرفته و اطلاعات‌مان تکميل شود، آنگاه در هفته جاري براي اجرايي کردن تصميمات اخذ شده وارد عمل خواهيم شد.اما اگر پيش از بانک‌ها سازماني ساخت و ساز درمانگاه‌ها، خانه‌هاي بهداشت و يا بيمارستان سرپل ذهاب تقبل کرده باشد آنگاه بانک‌ها پيشنهاد سوم خود را اجرايي خواهند کرد. پيشنهاد سوم اين است که بانک‌ها کانکس‌هاي لازم براي اسکان موقت زلزله‌زدگان تا حد امکان تهيه خواهند کرد.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي:

قيمت نان قطعا افزايش مي‌يابد

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي اعلام کرد که بر اساس مصوبه کارگروه تنظيم بازار قيمت انواع نان قطعاً افزايش پيدا مي‌کند اما در ادامه تصميم‌گيري‌هايي که در راستاي طرح يکسان سازي گندم، آرد و نان نيز اجرايي خواهد شد، نانوايان نگران گراني آرد نباشند.

قاسم زراعتکار در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به اينکه قيمت نان طي سه سال گذشته افزايش پيدا نکرده است، مصوبه کارگروه تنظيم بازار در زمينه افزايش 15 درصدي قيمت قطعا اجرايي خواهد شد که البته مسکن موقت براي نانوايي‌ها خواهد بود تا کارگران حرفه‌هاي خود را از دست ندهند و بتوانند چراغ نانوايي‌هايشان را روشن نگه دارند.وي افزود: قيمت گندم و آرد هيچ تغييري نسبت به گذشته نخواهد کرد؛ بنابراين نانوايي‌ها نبايد نگران اين مسئله باشند و افزايش قيمت نان بدون تغيير قيمت آرد و وزن چانه نان اعمال مي‌شود.رئيس اتحاديه نانوايان سنتي با بيان اينکه قيمت انواع نان در تهران به اتاق اصناف و در استان هاي ديگر به فرمانداري‌ها و استانداري‌ها واگذار شده است، ادامه داد: قيمت آرد براي انواع نان بسته به درصد مشخص شده، متفاوت است. هر کيلوگرم آرد براي نان بربري 815 تومان، براي نان تافتون 810 تومان و براي نان سنگک حدود 794 تومان است که هيچگونه تغيير قيمتي در اين زمينه اعمال نخواهد شد و قيمت گندم نيز براي خبازي ها همان کيلويي 665 تومان خواهد بود.

جهانگيري در نشست ستاد تنظيم بازار؛

آزادسازي قيمت‌ها بايد همواره در دستور کار باشد

معاون اول رييس جمهور در جلسه ستاد تنظيم بازار گفت: بايد حتي الامکان با ساز و کارهاي اقتصادي به دنبال تنظيم بازار و کنترل قيمت‌ها باشيم.به گزارش دولت، اسحاق جهانگيري در اين جلسه با قدرداني از دست اندرکاران کارگروه تنظيم بازار و تلاش براي حفظ ثبات و آرامش در بازار کالا و خدمات، گفت: خوشبختانه بازار ارزاق و توزيع کالاهاي مصرفي در کشور وضعيت مناسبي دارد و دغدغه و نگراني خاصي براي مردم ايجاد نشده است.معاون اول رييس جمهور با اشاره به افزايش قيمت برخي از کالاها در مقاطعي از سال، تصريح کرد: ممکن است که در برخي مقاطع شاهد افزايش قيمت تعدادي از کالاها باشيم که البته دلايل اقتصادي مختلفي دارد، اما در مجموع در بازار و عرضه کالا از نظر کميت و قيمت مشکل خاصي وجود ندارد.وي با تاکيد بر اينکه بايد براي تنظيم بازار راهکارها و روش هاي اقتصادي را به کار گيريم، گفت: اقتصاد بايد بتواند حرکت منطقي خود را داشته باشد به همين دليل بايد حتي الامکان با ساز و کارهاي اقتصادي به دنبال تنظيم بازار و کنترل قيمت ها باشيم.

معاون اول رييس جمهور ادامه داد: براي تنظيم بازار در شرايطي که ساز و کارها و روش هاي اقتصادي پاسخگو نيست، ابزارهاي ديگري نظير تعيين تعرفه و محدوديت ثبت سفارش مي تواند موثر باشد که البته در اينگونه شرايط بايد موضوع حمايت از توليد داخلي و توجه به کشاورزان و توليد کنندگان نيز همواره مورد توجه قرار گيرد.

وي همچنين پرداخت مابه‌التفاوت قيمت کالاها از سوي دولت در مقايسه با ميزان تورم را از ديگر راهکارهاي تنظيم بازار در شرايطي که ساز و کارهاي اقتصادي موثر نيست، عنوان کرد و گفت: البته در اينگونه موارد حتماً بايد نظر مثبت سازمان برنامه و بودجه کشور مبني بر تخصيص بودجه لازم اخذ شود چرا که در غير اينصورت دولت نمي تواند به تعهد خود عمل نمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته