جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 سرمقاله 

خداحافظي عربستان با رويكرد محافظه‌كارانه؟

زهرا کيان بخت

 عربستان، اين روزها شرايط متفاوتي را تجربه مي‌كند كه هر چند، موجب تشتت و تشنج در اوضاع داخلي آن شده، اما پيامدهاي اين تغيير شرايط، محدود به اوضاع داخلي اين كشور نمانده و به طور مستقيم، پيامدهايي را براي منطقه خاورميانه و ساير كشورهاي جهان، به دنبال خواهد داشت. حكومت عربستان كه رسانه‌هاي خارجي، به تازگي آن را حكومتي مستبد و شكننده معرفي كردند، از يك طرف، با پس‌لرزه‌هاي تغييرات گسترده در ساختار قدرت روبروست؛ تغييرات سريع و گسترده‌اي كه به بازداشت چند شاهزاده، وزير و چندين نفر از مقامات سابق آن، انجاميده، تا جايي كه آن را در حال تجربه بي‌ثبا‌ت‌ترين وضعيت خود در نيم قرن اخير، دانسته‌اند.

در كنار اوضاع داخلي، سياست خارجي اين كشور و نوع رفتارهاي سياسي مقامات اين كشور در اين عرصه، وارد مرحله جديدي شده است. در كنار مداخله نظامي عربستان در يمن، نوع سياست عربستان در قبال قطر و لبنان و بي‌اعتمادي دوجانبه ميان آن با اين كشورها، چهره سياست خارجي عربستان را به شكل و شمايل جديدي درآورده است. در كنار همه اينها، موضع‌گيري عربستان بر عليه ايران و به بن‌بست رسيدن روابط اين كشور با ايران هم مسأله ديگري است كه در ادامه سياست درگيري و سركوب عربستان محمدبن سلمان اتفاق مي‌افتد.

همه اينها حاكي از آن است كه محمد بن سلمان، در سطح داخلي، منطقه‌اي و جهاني، در انديشه تغييرات متفاوتي است و لذا در نظر دارد با موضع‌گيري‌هاي خصمانه برعليه كشورهاي مزبور و علاوه بر آن، با مواضعي كه در قبال سوريه و عراق، نشان داده، نفوذ و جايگاه خود را در منطقه خاورميانه، ارتقا دهد.

اين انقلاب و تغييرات شتابان در رويكرد عربستان به خصوص در حوزه سياست خارجي، كه با به وليعهدي رسيدن بن سلمان، اتفاق افتاد، خردگرايي، تجديدنظر در سياستهاي نظامي و امنيتي و درنتيجه، كاهش ميزان تنش‌ها را كه درصورت به پادشاهي رسيدن محمدبن نايف، احتمال مي‌رفت، نقش بر آب كرد.

حال، در شرايطي كه عربستان، در انديشه تحكيم هر چه بيشتر روابط خود با آمريكا و همكاري‌هاي بيش‌تر و بيش‎‌تر با اين كشور، و همين طور افزايش قدرت نظامي خود در برابر ايران است، بايد ديد سياست‌هاي حاكم بر عربستان جديد كه داراي تفاوت‌هاي اساسي با حاكميت سياسي قبل از بن سلمان است، چه ماجراجويي‌هاي جديدي را براي آن رقم خواهد زد و آيا در ادامه اين تغيير و تحولات، چهره محافظه‌كار سابق عربستان را، بيش از اينها، دستخوش تغيير خواهد كرد يا خير.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته