جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 خبرنامه 

 جزئيات بورس تحصيلي خارج اعلام شد

شرايط اختصاصي ويژه بورس خارج از کشور براي سال تحصيلي 97-96 اعلام شد و تمامي داوطلبان بورس خارج بايد در آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1397 شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس شرايط اختصاصي ويژه بورس خارج از کشور براي سال تحصيلي 97-96، حداقل ميانگين (معدل) نمره‎هاي دروس کارشناسي و کارشناسي ارشد ناپيوسته بايد به ترتيب 15 و 17 تراز شده و دوره‌هاي کارشناسي ارشد پيوسته و يا دکتري حرفه‌اي 17 تراز شده باشد.

حداکثر سن داوطلب در زمان ثبت‌نام جهت شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري (نيمه متمرکز) سازمان سنجش 30 سال است.

حداکثر سن داوطلب حسب موارد، با توجه به شروط اعلام شده مي‌تواند افزايش يابد.

الف) ايثارگران: همسر و فرزندان شهدا، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، حداکثر سن 33 سال است.

ب) مربيان (رسمي، رسمي آزمايشي) عضو هيات علمي واجد شرايط همان دانشگاهي که داراي سهميه هستند، حداکثر سن 34 سال است.

ج) مربيان (رسمي، رسمي آزمايشي) گروه آموزشي هنر عضو هيات علمي واجد شرايط همان دانشگاهي که داراي سهميه هستند، حداکثر سن 36 سال است.

الزام شرکت در کنکور دکتري براي اعزام و بورس خارج

تمامي داوطلبان بورس و اعزام بايد در آزمون ورودي دوره دکتري ( نيمه متمرکز) سال 1397 شرکت کرده و حدنصاب اعلام شده توسط دانشگاه / مؤسسه پذيرنده بورسيه را کسب کنند.

انجام مصاحبه علمي و کسب امتياز لازم در ارزيابي تخصصي در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي کشور داراي سهميه از جمله شرايط پذيرش بورس خارج است.

دانشگاهها پس از انجام مصاحبه علمي، سهميه‌هاي بورس خارج خود را در قالب سهميه و گرايشهاي تخصيص داده شده، انتخاب و به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام مي‌کنند.

نتايج (گزارش) واصله از طرف دانشگاهها توسط شوراي مرکزي بورس بررسي و نتايج به سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاهها اعلام خواهد شد.

پس از تاييد شوراي مرکزي بورس، دانشگاه / مؤسسه پذيرنده بورسيه، موظف است فرايند هيات اجرايي جذب پذيرفته‎شدگان نهايي را انجام داده و صورتجلسه هيات اجرايي جذب و تعيين استاد ناظر را به اداره کل بورس و اعزام دانشجويان اعلام کنند.

تعيين رشته، گرايش و کشور مورد اعزام به تشخيص دانشگاه داراي سهميه و هماهنگي اداره کل بورس و اعزام دانشجويان خواهد بود.

پذيرش از خارج پس از تاييد دانشگاه داراي سهميه

پذيرش از دانشگاه هاي خارج، انتخاب استاد راهنماي خارج، موضوع رساله دکتري و استاد ناظر داخلي (يکي از اعضاي هيات علمي دانشگاه داراي سهميه مرتبط با تخصص پذيرفته شده) پس از تاييد دانشگاه داراي سهميه و با هماهنگي اداره کل بورس و اعزام دانشجويان انجام مي‌شود.

قبوليهاي بورس خارج از کشور براساس سهميه هر دانشگاه است و نظارت و تاييد در اخذ پذيرش، وضعيت تحصيلي، بعهده دانشگاه داراي سهميه خواهد بود.

پذيرفته‌شدگان اعزام بايد حداکثر تا تاريخ 31 شهريور 1398 نسبت به اخذ حد نصاب نمره زبان، پذيرش از دانشگاه مورد تاييد دانشگاه داراي سهميه و اداره کل بورس و اعزام دانشجويان، سپردن وثيقه به دانشگاه ياد شده، دريافت ويزا و ساير موارد اعزام اقدام کنند. پس از اتمام زمان مذکور، قبولي فرد «کان لم يکن» تلقي مي‌شود.

اعلام نمره‎هاي زبان براي داوطلبان

حداقل کسب نمره زبان براي اعزام داوطلبان رشته‎هاي فني و مهندسي، کشاورزي و علوم پايه MSRT=55، رشته‌هاي علوم انساني و هنر MSRT=60 و يا معادل آن در آزمونهاي TOLIMO، IELTS و TOEFL تعيين شده است.

داوطلبان بايد توجه داشته باشند که افزون بر نمره مذکور، در صورتي که دانشگاه پذيرش‎دهنده، قبولي و کسب نمره آزمون زبان خاصي را ملاک پذيرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده کند.

ميزان وثيقه با توجه به کشور محل تحصيل و براساس مصوبات شوراي مرکزي بورس تعيين مي‌شود.

طبق قانون اصلاح ماده 3 قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرايط مساوي اولويت با داوطلبان متأهل است.

دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره‎هاي کارشناسي ارشد بايد تا پايان شهريور ماه سال بعد (31 شهريور 1397) فارغ‌التحصيل شوند.

عدم مراجعه پذيرفته‌شدگان واجد شرايط جهت تشکيل پرونده به اداره کل بورس و اعزام دانشجويان تا تاريخ 31 شهريور 1397 به منزله انصراف است.

ممنوعيت تبديل بورس خارج به داخل

امکان تبديل بورس خارج به داخل وجود ندارد.

اعزام داوطلبان يا مربيان آموزشي و پژوهشي پذيرفته شده که محل خدمت آتي آنان در ساير دستگاههاي اجرايي دولتي و غيردولتي است، مشروط به تقبل 100 درصد هزينه‌ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت امه رسمي از ساير دستگاههاي اجرايي، با مطمح نظر قراردادن ماده 61 قانون مديريت خدمات کشوري ميسر خواهد بود.

مسئوليت هرگونه مغايرت در ميانگين دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضي است و در صورت اثبات تخلف، در هر يک از مراحل اعم از طي فرآيند بورس، حين تحصيل يا پس از پايان تحصيلات، پذيرش فرد ابطال مي‌شود و بايد هزينه‏هاي مترتب را بپردازد.

اعطاي بورس تحصيلي و مزاياي ناشي از آن صرفا امتياز اعطايي از سوي سازمان امور دانشجويان است و در صورت وجود اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

انجام خدمت پس از اتمام تحصيل منوط به رضايت بخش بودن وضعيت تحصيلي و علمي و احراز شرايط موردنياز دانشگاه محل تعهد به تشخيص آن دانشگاه است.

طبق مصوبه چهارمين جلسه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو 18 دي ماه 1395، پذيرفته‌شدگان دوره بورس و اعزام به خارج در صورتي که روند پذيرش آنها تا زمان ثبت‌نام آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1397 در سازمان امور دانشجويان تکميل نشده و در داخل نيز در دوره روزانه پذيرفته نشده باشند، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1397 هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته