جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 کهکشاني که مشابه راه شيري است 

 
منجمان در کره جنوبي در مطالعات خود، موفق شدند کهکشاني را در فاصله 180 ميليون سال نوري رصد کنند که بسيار به کهکشان راه شيري شباهت دارد

به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي‌ميل، کهکشان راه شيري يک کهکشان مارپيچي است که داراي دو کهکشان اقماري در اطراف خود است.

منجمان براي يافتن کهکشاني مشابه راه شيري، حدود 20 هزار تصوير از کهکشان‌هاي مشابه را بررسي کردند و موفق شدند در فاصله 180 ميليون سال نوري از زمين کهکشاني را بيابند که دقيقا همين ويژگي‌ها را دارد.

اين کهکشان NCG 2718 نام دارد و علاوه بر ساختار مارپيچي، دو کهکشان اقماري نيز در اطراف آن قرار گرفته‌اند.

دو کهکشان اقماري راه شيري، ابرماژلاني کوچک و ابر ماژلاني بزرگ هستند که به ترتيب در فاصله 200 هزار و 160 هزار سال نوري از زمين واقع شده‌اند.

در حاليکه اکثر کهکشان‌هاي اطراف راه شيري براي توليد ستاره‌هاي جديد گاز مورد نياز را در اختيار ندارند اما اين دو کهکشان اقماري گاز کافي براي توليد ستارگان جديد را در اختيار دارند.

ترکيب قرارگيري يک کهکشکان مارپيچي بزرگ و دو کهکشان کوتوله اقماري در اطراف آن، ترکيبي نادر محسوب مي‌شود.

منجمان دانشگاه "يونسي "(Yonesi) در کره جنوبي به بررسي اين موضوع پرداختند که آيا مي‌توان چنين ترکيبي را در هستي پيدا کرد يا نه.

کهکشان‌هاي اقماري NCG 2718، به ترتيب UGC 4703 و UGC 4703B نام دارند و محققان دانشگاه "يونسي" در بيانيه مربوط به اين تحقيق اعلام کرده‌اند که ويژگي‌هاي آنها همانند ابرهاي ماژلاني کوچک و بزرگ است.

کهکشانِ راهِ شيري، کهکشاني است که منظومه شمسي در آن قرار دارد.

در آسماني صاف و تاريک و به دور از آلودگي نوري، اين کهکشان به صورت نوار شيري‌رنگي در پهنه آسمان ديده مي‌شود. اين نوار در واقع از ميليون‌ها ستاره تشکيل شده‌است که چشم غيرمسلح قادر به تفکيک آن‌ها نيست.

راه شيري کهکشاني از نوع مارپيچي ميله‌اي است. کره زمين به عنوان عضوي از منظومه شمسي، در يکي از بازوهاي مارپيچي آن قرار دارد. چون ما از درون صفحه کهکشاني به آن مي‌نگريم، آن را به اين صورت مي‌بينيم.

راه شيري بعد از کهکشان اندرومدا بزرگترين کهکشان در گروه محلي است. قطر صفحه کهکشان راه شيري حدود 100 هزار سال نوري است.

ضخامت اين صفحه در بيشتر نقاط حدود 1000 سال نوري است ولي در مرکز آن به 12000 سال نوري مي‌رسد. تعداد ستارگان کهکشان راه شيري بين 100 تا 400 ميليارد تخمين زده مي‌شود.

شمردن ستاره‌هاي يک کهکشان غيرممکن است. حتي در کهکشاني مانند اندرومدا که همسايه نزديک راه شيري است، تنها تعداد کمي از ستارگان بسيار پرنور را مي‌توان با تلسکوپ تشخيص داد. دانشمندان با روش‌هايي مانند بررسي حرکت چرخشي کهکشان‌ها و همچنين طيف‌سنجي، جرم يک کهکشان را محاسبه مي‌کنند. سپس بر اساس آن، تعداد ستارگان کهکشان را تخمين مي‌زنند.

اندازه‌گيري‌هاي اخير نشان داده‌ است که کهکشان راه شيري بسيار حجيم تر از آن است که قبلا تصور مي‌شد. جرم کهکشان ما در حال حاضر مشابه با جرم بزرگترين کهکشان همسايه، آندرومدا، در نظر گرفته مي‌شود.

منجمان با استفاده از فرضيات کمتري نسبت به تلاش قبلي، قادر به اندازه‌گيري تغييرات ظاهري کهکشان و مناطق پرت و دور افتاده‌اي که ستاره‌ها در آنجا شکل مي‌گيرند، هستند. البته در زمانيکه زمين در سمت مخالف خورشيد باشد.

جديدترين و دقيق‌ترين سرعتي که براي چرخش کهکشان در نظر گرفته مي‌شود، در حدود 254 کيلومتر بر ثانيه‌است، و اين به ميزان قابل توجهي بيشتر از مقدار قبلي يعني 220 کيلومتر بر ثانيه‌ است. با توجه به روش مورد استفاده و داده‌هاي گوناگون موجود مقادير مختلفي براي جرم کهکشان راه شيري تخمين زده‌اند.

در تحقيق صورت گرفته در سال 2013 جرم اين کهکشان را از حدود 1.5 تريليون برابر تا 4.5 تريليون برابر جرم خورشيد تخمين زده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته