جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 ساخت نانو ذراتي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني 

 
محققان نانوذراتي ساخته‌اند که از آنها مي‌توان براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني استفاده کرد. اين نانوذرات در بدن تا دماي 45 درجه سانتي‌گراد گرم مي‌شوند و بدون آسيب به سلول‌هاي سالم، سلول‌هاي سرطاني را مي‌سوزانند.به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، پژوهشگران دانشگاه سري موفق به ساخت نانوذراتي شدند که با استفاده از گرما تنظيم مي‌شوند. با اين کار مي‌توان از آنها براي درمان سرطان استفاده کرد. اين نانوذرات هوشمند در صورت گرم شدن به دماي بالايي مي‌رسد و در نهايت براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني استفاده مي‌شوند. اين نانوذرات به گونه‌اي طراحي شده‌اند که پيش از آن که به حدي گرم شوند که به سلول‌هاي نرمال آسيب بزنند، سرد شوند.

براساس اطلاعات منتشر شده درباره اين پروژه، اين فناوري مي‌تواند به زودي به عنوان ابزاري براي گرمادرماني به‌ منظور از بين بردن سرطان استفاده شود.

راوي سيلوا، از محققان موسسه فناوري پيشرفته دانشگاه سري، مي‌گويد: «اين فناوري مي‌تواند شرايط حاکم بر روش‌هاي گرمادرماني را تغيير دهد. اگر بتوان نانوذراتي داشت که بسيار داغ شوند، به‌ طوري که سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند اما دماي آنها آسيبي به سلول‌هاي سالم نرساند، آنگاه اين روش براي درمان سرطان مناسب بوده است و اثرات جانبي بسيار کمي به دنبال خواهد داشت».

در حال حاضر گرمادرماني براي درمان سرطان استفاده مي‌شود، اما به سختي مي‌توان بدون آسيب رساندن به سلول‌هاي سالم اقدام به درمان بيماران کرد. اگر بتوان دما را بين 42 تا 45 درجه سانتي‌گراد کنترل کرد، آنگاه بدون آسيب ديدن بافت سالم مي‌توان سلول‌هاي سرطاني را تضعيف کرد و يا از بين برد.

اين گروه تحقيقاتي با همکاري محققاني از چين نانوذراتي ساختند که مي‌تواند تا دماي 45 درجه گرم شود. اين نانوذرات تحت شرايط ميدان مغناطيسي مي‌تواند دماي خود را روي 44 درجه سانتي‌گراد تثبيت کند.اين نانوذرات در شرايط آزمايشگاه مورد بررسي قرار گرفته و اثرات سمي بسياري کمي از خود نشان داده است. اين نانوذرات که ترکيبي از کرم، کبالت، روي و آهن است، زماني که به دماي نزديک 45 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد، ديگر گرم نمي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته