جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 عجيب و جالب 

 سريع ترين جانوران کره زمين

قسمت اول

روزياتو - حيوانات بسيار عجيب و شگفت انگيز هستند. همانطور که در طبيعت ديده مي شود برخي از اين حيوانات نسبت به ديگران بسيار سريع تر بوده و برخي ديگر نيز به شدت کند حرکت مي کنند. وقتي که به چيتا (يوزپلنگ) فکر مي‌کنيم بلافاصله به ياد سرعت خواهيم افتاد. مهم نيست که زيستگاه و جايگاه يک حيوان در زنجيره ي غذايي کجا باشد، سريع بودن خصيصه اي است که مي‌تواند تفاوت بين زنده ماندن و انقراض باشد. آيا مي دانيد سريع ترين حيوانات روي زمين کدام هستند؟ آيا مي دانيد سرعت انسان در مقايسه با آن ها چقدر است؟ در ادامه مي خواهيم شما را با سريع ترين جانوران کره زمين آشنا کنيم.

شاهين - بدون شک سريع ترين حيوان کره زمين شاهين است که هم مقام سريع ترين حيوان روي کره زمين را در اختيار دارد و هم سريع ترين پرنده را. اين پرنده مي تواند در هنگام شيرجه رفتن به سرعتي بالاتر از 240 مايل در ساعت (384 کيلومتر در ساعت) برسد. شاهين شکارچي بسيار ماهري است و بخش زيادي از اين مهارت به همين سرعت خيره کننده در هنگام شيرجه رفتن مربوط مي شود. شاهين ها معمولاً از پرندگان ديگر تغذيه مي کنند اما ديده شده که در مواردي خاص خزندگان و پستانداران کوچک و حشرات را نيز شکار کرده اند.

يوزپلنگ - سريع ترين جانور روي زمين چيتا(يوزپلنگ) است که سرعت آن تا 75 مايل در ساعت (120 کيلومتر در ساعت) نيز مي رسد به همين جاي تعجب ندارد که آن ها خيلي زود به شکار خود مي رسند و رمز موفقيت شان در شکار نيز همين سرعت بالاست. چيتا معمولاً از غزال و ديگر حيوانات شبيه آن تغذيه مي کند. چيتا (يوزپلنگ)گام هايي بلند و بدني کشيده و انعطاف پذير دارد که هر دو براي دويدن با نهايت سرعت مفيد هستند. اما دويدن با چنين سرعت سرسام آوري خيلي خسته کننده و البته خطرناک است به همين دليل چيتاها تنها تا لحظاتي مي توانند سرعت باور نکردني خود را حفظ کنند زيرا دماي بدنشان آن قدر بالا مي رود که ممکن است به مرگ منتهي شود.

گوزن شاخدار - گوزن شاخدار نيز اگر چه به اندازه چيتا سريع نيست اما مي تواند سرعت خود را در مسافت هاي بسيار بيشتري نسبت به چيتا حفظ نمايد. بر اساس تحقيقات اين حيوان مي تواند سرعت خود را به فراتر از 53 مايل در ساعت (85 کيلومتر در ساعت) برساند. در مقايسه با چيتا مي تواند گوزن شاخدار را يک دونده ماراتون ناميد که توان انجام حرکات هوازي را در حد بسيار بالايي داشته و مي تواند به بهترين و بهينه ترين شکل ممکن از اکسيژن استفاده نمايد.

سريع ترين جانور دريا - در مورد سريع ترين جانور دريا اختلاف نظر وجود دارد. برخي از محققان بر اين باورند که ماهي بادباني سريع ترين جانور دريازي است و برخي ديگر نيز نيزه ماهي سياه را سريع ترين جانور دريا مي دانند. هر دو مي توانند به سرعتي بالاتر از 70 مايل در ساعت (112 کيلومتر در ساعت) برسند. برخي ديگر نيز شمشير ماهي را در اين رده بندي قرار داده و بر اين باورند که شمشير ماهي نيز مي تواند به سرعت مشابهي دست يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته