جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 آيا مي دانيد؟ 

 روانشناسان 27 دست? مختلف از احساس را شناسايي کردند

محققان دانشگاه کاليفرنيا در برکلي با استفاده از مدل هاي آماري پيچيده به منظور تجزيه و تحليل واکنش افراد به ويدئوهاي کوتاه تحريک کننده احساسات، موفق به شناسايي 27 حالت احساسي شده و يک نقشه برهم کنشي براي نشان دادن چگونگي پيوند آنها ايجاد کردند.

به گزارش بيگ بنگ، پروفسور «داچر کلتنر» و «آلان کوئن» روانشناسان دانشگاه کاليفرنيا 27 نوع تجربه احساسي را کشف کردند. در اين مطالعه، گروه متنوعي متشکل از 853 زن و مرد براي مشاهده نمونه برداري تصادفي ويدئوهاي 5 تا 10 ثانيه اي ساکت با هدف برانگيختن طيف وسيعي از احساسات به اينترنت وصل شدند. مضامين 2185 ويدئو کليپ شامل تولد، نوزادان، عروسي، خواستگاري، مرگ، درد و رنج، عنکبوت ها، مارها، آسيب هاي فيزيکي، کارهاي جنسي، بلاياي طبيعي، طبيعت شگفت انگيز و دست دادن هاي عجيب بود. سه گروه مجزا از شرکت کنندگان در مطالعه به تماشاي سکانس هايي از اين ويدئوها نشستند. آنان پس از تماشاي هر يک از کليپ ها، کار گزارش را انجام دادند.

گروه دوم به هر يک از ويدئوها بر اساس اينکه کدام يک از احساسات را در آنها پديد آوردند، امتياز دادند؛ احساساتي از قبيل تمجيد، احترام، تمجيد خصوصيات زيبايي، سرگرمي، عصبانيت، اضطراب، تعجب، خستگي، آرامش، گيجي، اهانت، نااميدي، انزجار، درد، حسادت، هيجان، ترس، عذاب وجدان، وحشت، علاقمندي، لذت، عشق، راحتي، غرور، ناراحتي، رضايت، تمايل جنسي، شگفتي، همدردي، همدلي و پيروزي.

بنا به يافته هاي محققان، واکنش هاي احساسي شرکت کنندگان بر اساس دسته هاي دوگانه اي از بخش هاي مثبت و منفي، هيجان و آرامش و تسلط و اطاعت گري از 1 تا 9 امتيازبندي شد. نتايج بدست آمده نشان داد که شرکت کنندگان واکنش هاي احساسي مشابهي نسبت به هر کدام از ويدئوها بروز دادند؛ به همين منظور، اطلاعات گسترده اي حاصل آمد که اين اجازه را به محققان داد تا 27 دسته مختلف از احساسات را شناسايي کنند.

پروفسور «داچر کلتنر» محقق ارشد در دانشگاه کالفرنيا گفت: «ما دريافتيم که 27 بعد مختلف (نَه 6 بعدي که شامل شادي، اندوه، عصبانيت، تعجب، ترس و انزجار مي شود)،ِ در واکنش افراد نسبت به تماشاي هر کدام از ويدئوها نقش دارد. علاوه بر اين، برخلاف اين مفهوم که هر حالت احساسي يک جزيره است، ما دريافتيم که شيب هاي صافي از حالت احساسي ميان شگفتي و آرامش، ترس و اندوه و سرگرمي و احترام وجود دارد.»

پروفسور کلتنر و آلان کوئن دانشجوي دکتري در دانشگاه کاليفرنيا با بهره گيري از مدل سازي هاي آماري و شيوه هاي بصري به ساماندهي واکنش هاي احساسي نسبت به هر ويدئو پرداختند. کوئن در توضيحاتي بيان کرد: «ما به دسته هاي متناهي از احساسات در نقشه مورد نظر دست نيافته ايم زيرا همه چيز با يکديگر ارتباط دارند. تجربه هاي احساسي بسيار غني تر و چشمگيرتر از آن چيزي هستند که قبلا تصور مي شد. ما اميدواريم يافته هايمان به ساير دانشمندان و مهندسان کمک کند تا به شيوه بهتر و کارآمدتري به بررسي حالت هاي احساسي بپردازند. اين کار مي تواند نقش قابل توجهي در بهبود درمان هاي روان پريشي، درک احساسات در مغز و واکنش پذيري فناوري به نيازهاي عاطفي ما ايفا کند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته