جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 خبرپزشكي 

 خوراکي‌هاي مفيد براي مبتلايان به کبد چرب

چربي در بخش‌هاي مختلفي از بدن براي تامين انرژي ذخيره مي‌شود. بخشي از کبد هم از چربي تشکيل شده اما بالا رفتن حجم چربي ذخيره شده در کبد نشانه بيماري کبد چرب است.به گزارش ايسنا، دو نوع بيماري کبد چرب وجود دارد: کبد چرب الکلي و کبد چرب غير الکلي. همچنين در زنان اين امکان وجود دارد که به دليل بارداري دچار بيماري کبد چرب شوند.درمان اصلي براي بيماران کبد چرب تغيير در رژيم غذايي و ورزش کردن است. اگرچه برخي افراد بايد براي درمان‌هاي بيشتر به پزشک مراجعه کنند. رژيم غذايي براي بيماري کبد چرب شامل انواع مختلفي از خوراکي‌ها مي‌شود. کاهش کالري مصرفي و خوردن مواد غذايي طبيعي و حاوي فيبر بالا نقطه شروع خوبي است. مصرف خوراکي‌هاي حاوي کربوهيدرات‌هاي پيچيده، فيبر و پروتئين مي‌تواند به احساس سيري و تامين انرژي کمک کند.

برخي افراد تمايل دارند براي درمان اين بيماري رژيم‌هاي غذايي خاص همچون رژيم گياهي يا مديترانه‌اي داشته باشند.

به گزارش مديکال نيوز تودي، علاوه بر اين توصيه ها، خوراکي‌هاي خاصي وجود دارند که ممکن است براي مبتلايان به بيماري کبد چرب مناسب باشند. برخي از اين مواد خوراکي مفيد عبارتند از:

سير: نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد مصرف مکمل‌هاي پودر سير، وزن بدن و چربي را در مبتلايان به بيماري کبد چرب کاهش مي‌دهد.

اسيدهاي چرب امگا 3: بازبيني نتيجه يک بررسي حاکي از آن است که اسيدهاي چرب امگا 3 سطح چربي کبد و کلسترول HDL را در بيماران مبتلا به کبد چرب کاهش مي‌دهد.

قهوه: قهوه حاوي اسيد کلروژنيک است. ترکيبي که خواص آنتي اکسيداني و ضد التهابي دارد همچنين به کاهش کلسترول و فشار خون کمک مي‌کند. علاوه بر اين، قهوه به حفظ بدن در برابر بيماري کبد چرب غيرالکلي کمک مي‌کند. افزودن قهوه به وعده صبحانه در رژيم غذايي مبتلايان به اسيد چرب حائز اهميت است.

بروکلي: مصرف انواع مختلف سبزيجات براي بيماري کبد چرب مفيد است اما بروکلي يکي از گياهاني است که بايد نسبت به گنجاندن آن در رژيم غذايي توجه ويژه‌اي داشت. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف طولاني مدت بروکلي از تشکيل چربي در کبد موش‌ها جلوگيري مي‌کند.

چاي: مصرف چاي براي اهداف پزشکي روشي است که از هزاران سال قبل کاربرد داشته است. همچنين نتايج يک تحقيق نشان مي‌دهد چاي سبز به طور خاص به کاهش ميزان چربي بدن و چربيِ خون کمک مي‌کند.

گردو: مغز گردو سرشار از امگا 3 است. بررسي انجام گرفته در سال 2015 حاکي از آن است مصرف گردو عملکرد کبد را در بيماران مبتلا به کبد چرب غير الکلي بهبود مي‌دهد.

آووکادو: آووکادو سرشار از چربي‌هاي مفيد است و حاوي مواد مغذي ضد التهابي و فيبر محلول است که به کاهش قند خون و استرس اکسيداتيو کمک مي‌کند.سويا: برخي از پروتئين‌ها به حفظ بدن در برابر بيماري کبد چرب کمک مي‌کنند. سويا نيز به متعادل نگه داشتن اثرات مصرف کربوهيدرات‌هاي ساده بر بدن کمک کرده و سطح قند خون را کاهش مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته