جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 خبــر 

 رئيس پژوهشکده مطالعات درياچه اروميه:

احياي درياچه اروميه، بدون مشارکت مردم، امکان ندارد

اروميه- صديقي

رئيس پژوهشکده مطالعات درياچه اروميه گفت: بدون مشارکت مردم و تنها با استفاده از اقدامات علمي و فني درياچه اروميه زنده نمي‌شود.

نخستين نشست تخصصي کارگروه فرهنگي و اجتماعي احياي درياچه اروميه که در پژوهشکده مطالعات درياچه اروميه با حضور مهدي طالب از اساتيد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران، کامران زينال‌زاده رئيس پژوهشکده مطالعات درياچه اروميه و جمعي ديگر از اساتيد دانشگا‌ه‌هاي استان در اروميه برگزار شد.

زينال‌زاده در اين نشست اظهار کرد: در اين پژوهشکده چهار کارگروه اصلي آبياري و کشاورزي، سازه آبي، منابع آب و محيط زيست و اکولوژي فعاليت دارند که در اين ميان جاي کارگروه فرهنگي و اجتماعي خالي است در حالي که اين موضوع براي احياي درياچه اروميه نقش اساسي دارد.

وي با بيان اينکه خشکي درياچه اروميه بيشتر به دليل عدم آگاهي و همراهي مردم رخ داده است، ادامه داد: براي اينکه درياچه اروميه احيا شود در اين مسير نبايد از اقدامات فرهنگي و اجتماعي غافل بود بلکه بايد مردم را در اين مسير با خود همراه کرد.

رئيس پژوهشکده مطالعات درياچه اروميه با اشاره به اينکه براي توسعه پايدار در کشور يک سري الزامات و آمارها بايد صورت بگيرد، اضافه کرد: يکي از اين معيارها استفاده از منابع آب است که بر اين اساس، استفاده از منابع آب به ميزان 20 درصد ايمن، 40 درصد قابل قبول و بيش از 40 درصد بسيار پرخطر محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه ميزان استفاده از منابع آب در آذربايجان غربي 70 درصد است، تصريح کرد: اين ميزان استفاده از آب درمقايسه با کشورهايي مانند اسپانيا، مصر و... که شرايط مشابه ما را دارند بسيار زياد است ولي درمقايسه با برخي از استان‌هاي کشور خوب به نظر مي‌رسد چراکه آنها به طور 100 درصدي از منابع آب استفاده مي‌کنند.

زينال‌زاده در ارتباط با عوامل خشک شدن درياچه اروميه عنوان کرد: کاهش بارش، تغيير الگوي کشت، توسعه سريع و ناپايدار، برداشت‌هاي غيرمجاز، بهره‌‌وري پايين، حکمراني ضعيف آب و عدم رعايت الگوي کشت نوين از جمله اين عوامل هستند که البته ساختن سدها، پل شهيد کلانتري و... از ديگر دلايل انساني خشک شدن درياچه محسوب مي‌شوند.

وي با بيان اينکه اگر اصلاح زيست‌محيطي صورت بگيرد همه مشکلات طبيعي حل مي‌شود، ابراز کرد: روند احياي درياچه اروميه يک دوره 20 ساله را مي‌طلبد و برگزاري اين نشست يک شروع و سلسله‌مراتب براي انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي است؛ چراکه در انجام پروژه‌هاي ملي مردم نقش اساسي را دارند.

اعزام 14 اکيپ عملياتي شرکت آبفاي اصفهان به منطقه زلزله‎زده غرب کشور

اصفهان-راعي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: شرکت آبفاي استان اصفهان 14 اکيپ عملياتي و تعميرات به همراه تمامي تجهيزات و اتصالات مربوطه به منظور اصلاح خطوط انتقال، شبکه‏هاي توزيع و انشعابات آب به منطقه زلزله‎زده غرب کشور اعزام نمود.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس هاشم اميني اعلام کرد: با توجه به اهميت موضوع، مدير بهره‎برداري از تأسيسات تأمين و توزيع آب و مدير کنترل کيفي شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به دليل تسريع در اجراي عمليات تعميرات و احتمال گل‎آلود شدن آب شرب غرب کشور به همراه مواد ضدعفوني‏کننده به مقدار لازم شامل پلي الکتروليت و پرکلرين جهت رفع کدورت و سالم‏سازي آب شرب به اين منطقه اعزام گرديد.

مدير عامل شرکت آبفاي استان اصفهان گفت: علاوه بر اعزام اکيپهاي عملياتي که با همراهي متخصصين و مهندسين اصلاح شبکه آب و خطوط انتقال و انشعابات مي‌باشد اکيپهايي هم جهت پشتيباني به اين منطقه اعزام شد.

مديرعامل آب و فاضلاب کرمانشاه:

آب در هيچ‌يک از مناطق زلزله‌زده، قطع نيست

کرمانشاه - نوروزي

مديرعامل آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: آب هيچکدام از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه از جمله سرپل‌ذهاب، قصرشيرين و گيلانغرب قطع نيست

عليرضا تخت‌شاهي با اشاره به اينکه آب شهرستان سرپل‌ذهاب وصل است اظهار داشت: اکنون آب قابل شرب در شبکه جاري است و کارشناسان به طور مستمر وضعيت را رصد و نمونه‌گيري مي‌کنند.

وي با بيان اينکه گاهي اوقات در برخي مناطق قصرشيرين به دليل تعميرات به صورت کوتاه‌مدت قطعي آب رخ مي‌دهد؛ گفت: در مسکن مهر سرپل‌ذهاب به دليل عدم سکونت و شکستگي شبکه آب و به منظور جاري نشدن آب در محوطه آب در شبکه جاري نيست اما در ساير نقاط شهر، آب وصل است.

تخت‌شاهي عنوان کرد: علاوه بر جاري بودن آب در شبکه‌ها تانکرهاي آبرساني با وجود عدم استقبال در مناطق زلزله‌زده مستقر هستند و آب بسته‌بندي شده نيز توزيع مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه چشمه آب سراب گرم تأمين‌کننده آب شرب شهرهاي سرپل‌ذهاب، قصرشيرين و روستاهاي مسير است گفت: در نخستين روز حادثه تأسيسات سراب گرم از جمله تأسيسات برقي، ابنيه دچار آسيب و چشمه آب دچار کدورت شده بود که با اقدامات اوليه و پيگيري‌هاي انجام شده سيستم برق درهمان روز اول وصل شد.

تخت‌شاهي افزود: به دنبال آن براي رفع کدورت آب با تمام تجهيزات کامل و استفاده از نظر کارشناسان و همکاران در اين زمينه با استقرار سيستم‌هاي پيش تصفيه کدورت به حداقل رسيده و آب شفاف وارد شبکه توزيع شد.وي گفت: علاوه بر پيگيري براي رفع مشکل آب در شهرهاي گيلان‌غرب و کرندغرب و تازه‌آباد هم به موقع اقدام شده است و ا‌کنون تمام شهرهاي مناطق زلزله‌زده از آب پايدار در شبکه برخوردار هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته