جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 در استان 

 معاون بهبود توليدات گياهي جهاد کشاورزي آذربايجان‌غربي:

پيش‏بيني برداشت 35 کيلوگرم زعفران در آذربايجان غربي

اروميه- صديقي

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان‌غربي گفت: امسال 11 هکتار از اراضي زراعي استان زير کشت زعفران رفته است که ميزان توليد آن 35 کيلوگرم پيش‌بيني مي‌شود.

عبداله فتح‏اله‏زاده اظهارکرد: هزينه لازم براي کشت يک هکتار زعفران 300 ميليون ريال است اما در سال‌هاي بعدي هزينه‌ها بيشتر شامل هزينه‌هاي نگهداري از جمله کنترل علف‌هاي هرز و آبياري در حد يک يا دو نوبت بوده و حدود 10 ميليون ريال به هزينه برداشت اضافه مي‌شود که با توجه به ميزان محصولات اين ميزان متفاوت خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه کشت زعفران در استان به صورت دستي انجام مي‌گيرد ادامه داد: زعفران در شهرستان‌هاي مياندوآب، سردشت، پيرانشهر، خوي، چالدران، اروميه، نقده و شاهين ‌دژ کشت مي‌شود و بيشترين سطح زير کشت مربوط به اروميه در حدود چهار هکتار است.

وي تصريح کرد: با توجه به اينکه مناطق کشت زعفران به صورت منطقه اي از سوي مرکز تحقيقات کشاورزي استان اعلام نشده است، بنابراين به دليل هزينه اوليه بالا و به احتمال ريسک فعلا تسهيلاتي از سوي جهاد کشاورزي به کشاورزان پرداخت نشده است و بيشتر راهنمايي‌هاي فني در زمينه کشت و بررسي‌هاي سازگاري است.

فتح‎اله‎زاده با بيان اينکه علاوه بر شهرستان‌هاي نام‌برده در ساير شهرستان‌هاي آذربايجان‌غربي هم ظرفيت کشت زعفران وجود دارد، بيان کرد: در حال حاضر در اروميه، اشنويه، مياندوآب، مهاباد، بوکان، پيرانشهر و نقده امکان کشت زعفران وجود داشته و در ساير شهرستان‌ها ميکروکليماهايي براي اين کار وجود خواهد داشت.

وي با اشاره به نحوه خريد و فروش زعفران در استان، تصريح کرد: جهاد کشاورزي هيچ گونه دخالتي در خريد و فروش محصول توليدي زعفران نداشته و توليدکنندگان خود به صورت مستقيم نسبت به عرضه محصول اقدام مي‌کنند اما در زمينه کشت راهنمايي‌هاي لازم براي تهيه پياز سالم هماهنگي لازم با استان‌هاي عمده توليد پياز انجام مي‌گيرد.

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي در ارتباط با کيفيت زعفران توليدي استان يادآور شد: با توجه به اينکه ميزان توليد زعفران در استان در حد پاييني بوده بنابراين آزمايش‌هاي کيفي بر روي آنها صورت نگرفته است ولي با توجه به شرايط موجود به نظر مي‌رسد از شرايط مطلوبي برخوردار باشد. وي با بيان اينکه گياه و پياز زعفران داراي آفت‌هايي است تصريح کرد: نوعي زنبور که از گل‌هاي زعفران استفاده مي‌کند و انواع جوندگان که از پياز زعفران استفاده مي‌کنند از آفات زعفران در اين منطقه هستند و با توجه به اينکه پياز زعفران عمدتا از استان خراسان به اين استان انتقال مي‌يابد بايد پيازهاي سالم و عاري از آفات و بيماري‌ها با هماهنگي حفظ نباتات خريداري شود. فتح‎اله‎زاده با بيان اينکه به غير از کلاله و خامه زعفران استفاده از ساير بخش‌هاي اين گياه مرسوم نيست، ابراز کرد: کشت زعفران از پنج سال پيش در استان رواج يافته و اغلب در قطعات کوچک صد متري تا 1 هزارمتري کشت شده و طبق آمارها روند کشت زعفران در استان روبه‏رشد است. وي با اشاره به هدفگذاري براي کشت وسيع زعفران در آذربايجان‌غربي، تصريح کرد: در حال حاضر توسعه اين محصول در حد بررسي سازگاري بوده و در صورت تائيد کشت در سطح وسيع در مناطق مختلف قابل توسعه خواهد بود و از طرفي با توجه به کم‌آب بودن؛ اين گياه يگي از گونه‌هاي اميدبخش براي توسعه در استان و موثر در حفظ و احياي درياچه اروميه خواهد بود.

بازديد مديرعامل شرکت گاز كردستان از مناطق زلزله‏زده کرمانشاه

سنندج-اسرين مقصودي

مدير عامل شرکت گاز كردستان به همراه تعدادي از مسئولين ستادي از مناطق زلزله‏زده شهرستان سرپل ذهاب و روستاهاي اطراف اين شهرستان بازديد کرد. مهندس احمد فعله‏گري با بيان اين که زلزله در اين مناطق، داغي سنگيني بر دل همه گذاشت؛ گفت: هدف از اين بازديد، بررسي وضعيت شبکه‎ها و انشعابات بعد از وقوع زلزله در اين مناطق بوده و اينکه حوادث غيرمترقبه مثل زلزله چه تاثيري بر آنها داشته و ميزان آسيبهاي وارده چه مقدار مي‏باشد.وي اظهار داشت: پس از وقوع حوادث طبيعي وضعيت خدمت‏رساني به آسيب‏ديدگان با مشکلات عديده‏اي روبرو مي‏شود و امدادرساني در لحظات اوليه باعت مي‏گردد ميزان تلفات انساني به حداقل برسد و بايست با مديريت بحران از تشديد آسيبهاي وارده جلوگيري کرد.

فعله‏گري با تاکيد بر اين که در اين موارد بايست در مصرف بهينه انرژي دقت نموده و شرايط را براي ديگران نيز فراهم نمود، تصريح کرد: در شرايط بروز بحران يکي از اساسي ترين نيازها تامين سوخت براي مردم است و در صورت رعايت کردن استانداردها در اجراي شبکه‏هاي گازرساني ميزان صدمه وارده به اين شبکه‏ها به حداقل رسيده و شرايط وصل مجدد گاز طبيعي براي مشترکين را در اسرع وقت و پس از بازديدهاي ميداني از شبکه‏ها فراهم مي‏سازد.

مديرعامل شرکت گاز استان کردستان اقدامات لازم در مواقع بحران را برشمرد و گفت: در مواقع بروز بحران، مهمترين اصل اين است که آرامش را به جامعه و نيروهاي امدادي تزريق کنيم و پس از آن رعايت نکات ايمني در بهره‏برداري مجدد از شبکه‏هاي توزيع را اجرايي نموده و به علت حساسيت شبکه‏هاي گازرساني و قطع گاز طبيعي، براي سوخت جايگزين تمهيدات لازم انديشده شود.وي يادآور شد: در چنين مواقعي اطلاع‏رساني به مردم از حساسيت ويژه‌اي برخوردار بوده و مي‎توان ميزان صدمات را به ميزان قابل توجهي کاهش داد.

معاون خدمات شهري شهرداري اهواز:

40 منزل مسکوني نا امن در اهواز، تخليه و تخريب شد

اهواز-خبرنگار آفرينش

معاون خدمات شهري شهرداري اهواز گفت: تاکنون بيش از 40 واحد مسکوني در خيابان چهار خالدي اين کلانشهر تخليه شده که عمليات تخريب آنها نيز آغاز شده است.عليرضا عاليپور درخصوص وظايف شهرداري در مواجهه با سکونتگاههاي غيررسمي افزود: باتوجه به قرار گرفتن در آستانه بارندگيهاي پاييزي اخطارهاي لازم به ساکنين داده شده است. ظرفيتهاي قانوني شهرداري، اجازه فعاليتهاي قهري را نمي‏دهد و درواقع مسئوليت اصلي ما پس از تخليه سکونتگاههاي غير رسمي آغاز مي‏شود.

وي افزود: بارها هشدارهاي لازم درخصوص خطر ريزش کوه و تخريب منازل مجاور تپه کارون در محدوده انتهاي خيابان سه حصيرآباد، منبع آب و کوي رمضان به صورت تذکر شفاهي و کتبي و صدور اخطاريه درب منازل و راي کميسيون ماده سه داده شده است.وي تصريح کرد: طبق مصوبه ستاد توانمندسازي و ساماندهي سکونتگاههاي غيررسمي وظيفه شهرداري تخريب اين منازل و ايجاد کاربري مناسب مطابق طرح جامع تفصيلي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته