جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 تخفيف‌ هاي ايران براي مشتريان نفت آسيايي 

 بر اساس اين گزارش، تخفيف‌ها براي حفظ خريداران کنوني نفت ايران داده شده که پيش از اين نيز از توافقات دولتي در زمان تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران در فاصله سال 2012 تا 2014 برخوردار بودند.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز ،شرکت ملي نفت ايران در چند هفته گذشته محموله‌هاي تکي از گريد سبک تا گريد سنگين را به خريداران قراردادي خود در آسيا عرضه کرده در حالي که قيمت‌هاي دسامبر را به پايين‌ترين ميزان چند سال اخير نسبت به قيمت گريدهاي عربستان سعودي کاهش داده است.

شرکت ملي نفت ايران در اين باره حاضر به اظهارنظر نشد.

دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا، حاضر نشده پايبندي ايران به برجام را تاييد کند و به کنگره آمريکا تا اواسط دسامبر فرصت داده تا درباره وضع مجدد تحريم‌هايي که تحت برجام برداشته شده بودند تصميم بگيرد.

به گفته تيلاک دوشي، مشاور در شرکت "ميوز اند استانسيل" در سنگاپور، ايران در برابر تهديد تحريم‌هاي کنگره آمريکا تلاش مي‌کند بازارهاي خود را از طريق تخفيف‌ها و تغييرات در هزينه حمل نفت خود تحکيم کند.

شرکت ملي نفت ايران در ابتدا قيمت فروش رسمي گريد "ايران هوي" در برابر گريد عرب مديوم عربستان سعودي را براي اکتبر کاهش داد و اين قيمت را براي دسامبر دوباره کاهش داد. به اين ترتيب طبق آمار تامسون رويترز ايکون،"ايران هوي" براي د سامبر بالاترين اختلاف قيمت يک دهه گذشته را در برابر عرب مديوم پيدا کرده است. کاهش قيمت، نفت سبک ايران را داراي کمترين نرخ پريميوم دو سال اخير در برابر عرب لايت عربستان ساخته است.

بر اساس اين گزارش، تخفيف‌ها براي حفظ خريداران کنوني نفت ايران داده شده که پيش از اين نيز از توافقات دولتي در زمان تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران در فاصله سال 2012 تا 2014 برخوردار بودند.

خريداران ژاپني و هندي با افزايش واردات به کاهش قيمت نفت ايران براي اکتبر واکنش نشان دادند و انتظار مي‌رود با قيمت‌هاي رقابتي، حجم واردات آنها بالا بمانند. پيشنهاد ايران براي دسامبر چند هفته پيش از نشست رسمي توليدکنندگان اوپک و توليدکنندگان خارج از اين سازمان در 30 نوامبر به منظور تصميم‌گيري درباره تمديد توافق کاهش توليد و حمايت از قيمت‌ها صورت مي‌گيرد.

همچنين ايران در حالي قيمت‌هاي نفت خود را کاهش داده که صادرات نفت بصره از سوي عراق افزايش يافته و عرضه قطر در ژانويه افزايش خواهد يافت. به گفته مدير نفت خام و محصولات پالايش شده در شرکت مشاوره ريسورس اکونوميست، اين امر گريدهاي ايراني را تحت فشار قرار مي‌دهد.

با اين‌همه معامله‌گران و تحليلگران انتظار ندارند که جنگ براي سهم بازار که پيش از توافق کاهش توليد 2016 اوپک برپا شده بود تکرار شود و ايران توليدش را در حدود 3.8 ميليون بشکه در روز و صادراتش را در 2.4 تا 2.6 ميليون بشکه در روز حفظ خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته