جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 معادلات انرژي 

 بهره‌برداري کامل از خط لوله ششم سراسري انتقال گاز در زمستان امسال

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه "خط لوله ششم سراسري در زمستان امسال به بهره برداري کامل مي رسد"، گفت: برنامه ما اين است که از ظرفيت خط لوله ششم سراسري به طور کامل در زمستان امسال استفاده کنيم.حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: برنامه ما اين است که از ظرفيت خط لوله ششم سراسري به طور کامل در زمستان امسال استفاده کنيم.

وي افزود: عمليات تکميل اين پروژه ملي به خوبي در حال پيشرفت است و هفته آينده براي اطلاع از آخرين وضعيت اجرا و پيشرفت فيزيکي، از روند تکميل آن بازديد خواهم کرد.

معاون وزير نفت تصريح کرد: خط لوله ششم سراسري در زمستان امسال به بهره برداري کامل مي رسد.

28 جايگاه سوخت دولتي در مزايده به

فروش رفت

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي سازي گفت: در مزايده 41 جايگاه سوخت دولتي 28 جايگاه يعني 70 درصد موارد عرضه شده در مجموع به قيمت 1650 ميليارد ريال به فروش رفت.

28 سيدجعفر سبحاني در گفت و گو با ايرنا ،درباره برگزاري مزايده فروش جايگاه هاي سوخت دولتي، اظهار داشت: به طور ميانگين براي هر جايگاه سوخت 8 پاکت پيشنهادي ارايه شده بود؛ البته براي برخي جايگاه ها 28 متقاضي وجود داشت و براي برخي ديگر نيز دو تا سه پيشنهاد ارايه شده بود.

وي افزود: بالا بودن حجم پيشنهادهاي ارايه شده سبب شد تا برگزاري مزايده بيش از سه ساعت به طول انجامد.

سبحاني اظهار داشت: مجموع قيمت پايه ارايه شده براي اين جايگاه هاي سوخت 1150 ميليارد ريال بود اما استقبال خريداران و ارايه پيشنهادهاي بالاتر سبب شد تا 28 جايگاه عرضه شده در مجموع 45 درصد بالاتر از قيمت پايه يعني حدود 1650 ميليارد ريال به فروش برود.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي سازي افزود: البته برخي جايگاه ها حتي تا 5 برابر بالاتر از قيمت پايه آن به فروش رفت و برخي ديگر با اندکي تفاوت از قيمت پايه خريدار داشت.

سبحاني درباره زمان تعيين تکليف جايگاه هاي سوخت باقيمانده نيز گفت: علاوه بر 13 جايگاه باقيمانده، به همين تعداد نيز جايگاه سوخت در دست بررسي و قيمت گذاري است و انتظار مي رود بار ديگر تا پايان سال اين جايگاه ها به مزايده گذاشته شود.

مشاور رييس کل سازمان خصوصي سازي تاکيد کرد: 100 درصد خريداران جايگاه هاي سوخت متعلق به بخش خصوصي بودند و نهادهاي شبه دولتي و خصولتي ها به اين مزايده ورود نکردند.

وي يادآور شد که از ابتداي تاسيس سازمان خصوصي سازي تا ابتداي دولت يازدهم حدود 19 درصد از واگذاري ها به بخش خصوصي واقعي انجام شده است اما در دولت تدبير و اميد سهم بخش خصوصي واقعي از واگذاري هاي دولت به 67 درصد رسيد که با مزايده ديروز، اين نسبت افزايش مي يابد.

وي درباره اينکه کداميک از جايگاههاي سوخت عرضه شده خريدار نداشت، توضيح داد: نمي توان گفت جايگاههايي که خريدار نداشته مربوط به منطقه جغرافيايي خاص يا استان خاصي بوده بلکه حتي در تهران نيز از ميان 6 جايگاهي که به مزايده گذاشته شد، يک جايگاه به تنهايي 14 پيشنهاد خريد داشت و يا در استان اصفهان از 8 جايگاه سوخت عرضه شده، سه جايگاه مشتري نداشت.

علاقه‌مندي ازبکستان براي سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي ايران

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي از تمايل ازبکستان براي سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي ايران به‌ويژه در بخش تبديل متانول به الفين خبر داد.سيدرضا نوروززاده درباره محور مذاکره با عليشير سلطان‎اف، معاون نخست وزير ازبکستان به شانا ،گفت: با وجود اين که ازبکستان داراي منابع گازي است اما علاقه‌مند به سرمايه گذاري در مناطقي است که افزون بر منابع گازي، دسترسي به آب‌هاي بين المللي داشته باشند.

وي با اشاره به ابراز علاقه ازبکستان براي سرمايه‌گذاري در ايران ادامه داد: براي عملياتي شدن اين مذاکرات، يک نماينده از شرکت ملي صنايع پتروشيمي و يک نماينده نيز از اين کشور انتخاب شدند تا برنامه ريزي اين سرمايه گذاري آغاز شود.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي افزود: همه پروژه هاي صنعت پتروشيمي که امکان سرمايه گذاري در آنها وجود دارد و مطالعات مقدماتي آنها انجام شده است، به ازبکستان معرفي خواهد شد تا به طور عملياتي چارچوب سرمايه گذاري براي 2 کشور مشخص شود.

نوروززاده با بيان اين که ازبکستان بيشتر تمايل به سرمايه گذاري در بخش تبديل متانول به الفين دارد، تصريح کرد: مذاکرات پروژه‌هاي قابل سرمايه‌گذاري در اين بخش‌ها نيز با اين کشور انجام خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته