جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

 ميز خبر  

 اظهارات «زنگنه» درباره مهار آتش چاه نفتي رگ سفيد

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس گفت: نظر وزير نفت اين است که مهار آتش چاه نفتي رگ سفيد اصل است اما نبايد تلفات انساني داشته و سلامت افراد به خطر افتد.

به گزارش ايسنا، اسدالله قره‌خاني درباره آخرين وضعيت مهار آتش در چاه نفتي رگ سفيد اظهار کرد: روز گذشته وزير نفت در مورد مهار آتش چاه رگ سفيد بيان کرد که گرچه خاموش کردن آتش درون چاه اصل است اما براي ما حفظ جان افراد مهم‌تر است.

وي تصريح کرد: براساس اظهارات وزير، بنا نيست چاه را خاموش کنيم از طرف ديگر تلفات انساني هم داشته باشيم. بنابراين تاکيد داشتند که بسيار با تأني کارها پيش برود و عجله‌اي نباشد.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس در پايان بيان کرد: در واقع، نظرشان اين بود که اگر چند روز مهار آتش به تاخير افتاد منعي ندارد زيرا سلامت افرادي که در آن محل مشغول فعاليت هستند، مهم تر است.

عمليات مهار فوران چاه 147 ميدان رگ سفيد آغاز شد

در همين رابطه ،معاون مديرعامل شرکت ملي نفت گفت: براي مهار و کشتن چاه از عمق، حفر 2 حلقه چاه انحرافي پيش‌بيني شده و به همين منظور دستگاه حفاري 94 فتح نيز برپا شده و اين دکل حفر چاه دوم را از زوايه ديگر براي کنترل فوران به زودي آغاز مي‌کند.محسن پاک‌نژاد معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد از پيشرفت عمليات مهار و کنترل فوران چاه 147 رگ سفيد منطبق با برنامه و جدول زمانبندي خبر داد و گفت: با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم و برپايي دکل حفاري 93 فتح گام اصلي به منظور انجام عمليات مهار فوران چاه 147 رگ سفيد از عمق آغاز شد.

به گفته اين مقام مسئول در نتيجه تلاش و هماهنگي ميان کارشناسان و تيم‌هاي عملياتي و پشتيباني شرکت هاي ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و ملي حفاري تمامي اقدامات بر اساس برنامه در حال اجرااست.پاک‌نژاد ادامه داد: براي مهار و کشتن چاه از عمق، حفر دو حلقه چاه انحرافي پيش‌بيني شده و به همين منظور دستگاه حفاري 94 فتح نيز روي لوکيشن A برپا شده و اين دکل حفر چاه دوم را از زوايه ديگر براي کنترل فوران به زودي آغاز مي‌کند.

معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد با بيان اينکه تمام کارهاي اجرايي کنترل فوران چاه بر محور برنامه ريزي هاي تخصصي و مهندسي است، گفت‌‌‌‌‌‌: گروه‌هاي مهندسي از هر دو شرکت در خصوص نحوه برپايي دکل، روش حفاري، وزن سيال، زواياي حفاري جهت دار و رفتار مخزن در جلسات متعدد جوانب کار را مورد ارزيابي قرار داده‌اند تا در کمترين زمان ممکن اين عمليات به نتيجه مطلوب برسد.

وي به پيچيدگي عمليات مهار و سختي کار در درون آتش توسط مهارگران صنعت نفت اشاره کرد و گفت: فشار بيش از حد نفت و گاز، دماي بالاي آتش، ذوب شدن تجهيزات و قطعات و در هم پيچيده شدن آنها در دهانه چاه، پاکسازي کانون آتش را از ضايعات دکل حفاري با مشکلات عديده‌اي مواجه ساخته است.

ايران بيش از 5 ميليارد مترمکعب گاز به ترکيه صادر کرد

ايران در نيمه نخست امسال در مجموع پنج ميليارد و 400 ميليون مترمکعب گاز از مرز بازرگان به ترکيه صادر کرد.سعيد توکلي، مديرعامل شرکت انتقال گاز به شانا گفت: ايران به طور ميانگين روزانه حدود 30 ميليون متر مکعب گاز به ترکيه گاز صادر مي‌کند.

وي افزود: قرارداد ما با ترکيه سالانه است که بر اساس آن حجم مشخصي را بايد در طول يکسال به ترکيه تحويل دهيم، بر اين اساس زماني که مصرف داخلي زياد مي‌شود مانند زمان اوج مصرف در زمستان، حجم صادرات به ترکيه را کاهش مي‌دهيم و از اين بخش قرارداد استفاده مي‌کنيم.مديرعامل شرکت انتقال گاز تصريح کرد: حجم صادرات به ترکيه در طول سال 95، هشت ميليارد مترمکعب و در نيمه نخست امسال در مجموع پنج ميليارد و 400 ميليون مترمکعب بوده است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي از زماني که صادرات گاز ايران به روسيه متوقف شد، ترکيه به عنوان نخستين بازار هدف صادراتي گاز در نظر گرفته شد، بنابراين اين کشور قديمي‌ترين حوزه صادرات گاز براي کشورمان به شمار مي‌آيد.

صادرات گاز به ترکيه با ادامه خط لوله دوم سراسري انتقال گاز که منبع اصلي تامين گاز پالايشگاه گازي فجر جم است، انجام مي شود و اين خط لوله تا قزوين ادامه مي‌يابد و از آنجا يک خط لوله به سمت استان آذربايجان غربي منشعب مي‌شود و سرانجام در مرز بازرگان اين گاز را به ترکيه صادر مي‌کنيم.

مديرعامل شرکت انتقال گاز تصريح کرد: شبکه انتقال گاز ايران يک شبکه انحصاري نيست به عنوان مثال فقط يک خط لوله انحصاري براي صادرات گاز به ترکيه در نظر گرفته نمي شود زيرا به سبب پايداري و انعطاف عملياتي که در کشور ما وجود دارد اين قابليت را داريم که هر مسيري را از بخش‌هاي مختلف تامين کنيم تا در مواقع بحراني دچار مشکل نشويم.

توکلي اظهار کرد: خط صادراتي به ترکيه که از قزوين منشعب مي‌شود و تا آذربايجان ادامه دارد 48 اينچ است و از تبريز تا بازرگان نيز قطر آن 40 اينچ مي‌شود که افزون بر تامين بخشي از مصارف داخلي آذربايجان در انتها گاز را تحويل مرز صادراتي مي دهد؛ ايستگاه‌هاي قزوين، خرمدره، زنجان، هشترود، تبريز و مرند به وسعت 696 کيلومتر روي اين خط قرار دارند که در مجموع خط دوم آذربايجان ناميده مي‌شود.

طي يک اطلاعيه؛

مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامي وزارت نفت تمديد شد

مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامي وزارت نفت تا ساعت 24 روز چهارشنبه، مورخ هشتم آذرماه امسال تمديد شد.به گزارش مهر، شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد: به اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون استخدامي شرکت هاي تابعه وزارت نفت مي‎رساند که مهلت ثبت نام در اين آزمون يک هفته تمديد شده است.بر اين اساس، به منظور ايجاد فرصت و مساعدت به داوطلبان مناطق زلزله‎زده غرب کشور، زمان ثبت نام آزمون استخدامي وزارت نفت تا ساعت 24 روز چهارشنبه مورخ هشتم آذرماه امسال تمديد شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته