جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5714

 با الهام از يک موجود دريايي؛
 سيمان ضد زلزله ساخته شد 

 محققان با الهام از ستون فقرات يک موجود دريايي سيماني ساخته اند که ترک نمي خورد و مي توان از آن براي احداث ساختمان هاي ضدزلزله استفاده کرد.به گزارش ديجيتال ترندز، محققان دانشگاه کونستانز در آلمان سيمان ضدترک ساخته اند. مي توان از اين سيمان براي احداث ساختمان هاي بسيار بلند استفاده کرد. اما مهم تر از آن، چنين سيماني براي احداث ساختمان هاي ضدزلزله بسيار کارآمد است.هلموت کولفن استاد دانشگاه در اين باره مي گويد: مهمترين عامل ترک خوردن سيمان ماده هيدرات سيليکات کلسيم يا ماده پيوند دهنده در سيمان و بتن است. هر چند اين ترکيب قدرت زيادي دارد اما ارتجاع پذير نيست. در همين راستا ما نانوساختار سيمان را تغيير داديم و به عبارتي با الهام از ستون فقرات خارپوست دريايي ساختار اين ماده را مرتب تر کرديم.

ستون فقرات اين حيوان از ماده اي کريستالي به نام کالسيت ساخته شده که ظريف است. البته جنس ستون فقرات ماندگارتر از مواد خامي است که در معماري به کار مي رود.

درهرحال محققان با تغيير ساختار سيمان در مقياس نانو و شبيه کردن آن به ساختار ستون فقرات موجود دريايي، توانستند آن را انعطاف پذير کنند تا ترک نخورد.

محققان در آزمايش ها متوجه شدند مي توان با استفاده از اين ماده سيماني ساخت که 40تا 100 برابر قدرتمندتر از نمونه هاي فعلي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته