جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5714

 خبر 

 ويژگي هاي درماني پوست کيوي

ميوه کيوي خواص زيادي در بردارد. برخي افراد اين ميوه را بدون پوست ميل مي کنند. مي خواهيم با ويژگي هاي درماني پوست اين ميوه شما را آشنا کنيم. اين ميوه ويتامين سي قابل توجهي دربردارد و به همين دليل در مقابله با پيري زودرس موثر خواهد بود.بسياري از مردم هنگام مصرف کيوي پوست آن را جدا مي‌کنند؛ اما شايد براي شما اين سوال پيش آمده باشد که آيا مي‌توان پوست پرزدار اين ميوه را نيز خورد؟ خوردن کيوي با پوست آن مفيد است يا مضر؟

کيوي ميوه‌اي کم‌کالري و بدون چربي با فوايد و مزاياي تغذيه‌اي متنوع است. لورن ماره، عضو هيئت علمي مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه کلرادو با اشاره به وفور ميزان ويتامين ث موجود در اين ميوه مي‌گويد: «کيوي سرشار از ويتامين C، منبعي غني از آنتي‌اکسيدان است و بنابراين در کاهش ابتلا به انواع بيماري و بويژه آهسته کردن روند پيري نقش بسيار دارد».

آيا مي‌توان پوست آن را نيز خورد؟ بله… پوست کيوي کاملا خوراکي است و در اين صورت مواد مغذي آن را حتي بيشتر هم مي‌کند.

بر اساس مطالعه‌اي که اخيرا در اين باره صورت گرفته، خوردن پوست کيوي در مقايسه با گوشت، سه برابر فيبر بيشتر را روانه معده مي‌کند که در احساس سيري و کمک به کاهش وزن و بهبود کارکرد دستگاه گوارش نقشي مفيد دارد.

علاوه بر اين، مقدار زيادي ويتامين C در پوست اين ميوه نيز وجود دارد که نه تنها استفاده موضعي آن به سبب بهبود زيبايي پوست افراد مي‌شود بل‌که استفاده خوراکي آن هم سيلي از آنتي‌اکسيدان را به سلولها مي‌رساند که در کاهش سرعت پيري سلولهاي پوست و بدن اثرگذار است.

بسياري از مردم جهان قرنهاست که اين ميوه را با پوست مي‌خورند و البته پيشنهاد مي‌شود که مثل همه ميوه‌ها و سبزيجات، قبل از خوردن اين ميوه با پوست، آن را بخوبي بشوييد. نيازي نيست که اسکاچ برداريد و پرزهاي روي آن را بسابيد!

ماره مي‌افزايد: همين که کثيفيهاي روي پوست آن مثل هر ميوه ديگري در خلال شست‌وشو از بين برود کافي است و بدين گونه مي‌توانيد از خوردن کيوي، پوست و محتويات درونش يکجا لذت ببريد».

البته بايد دانست که خوردن کيوي براي برخي افراد ممکن است مشکل ساز باشد: کيوي حاوي مقداري زيادي اگزالات، ماده‌اي طبيعي است که تجمع و تمرکز بيش از حد آن در مايعات بدن احتمالا باعث بروز مشکلاتي در برخي افراد خواهد شد. بر همين اساس توصيه مي‌شود بويژه کساني که مشکلات کليوي يا مرتبط با کيسه صفرا دارند از خوردن آن اجتناب کنند. اين پرهيز غذايي همچنين براي افرادي با استعداد سنگسازي در مجاري ادرار صادق است.

منبع: دكتر سلام


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته