جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 در استان 

 برگزاري اولين جلسه ستاد بحران زمستاني شهر رباط کريم

رباط کريم-ذبيح اله اصغري

شهردار رباط کريم از هماهنگي برگزاري اولين جلسه ستاد بحران زمستاني شهرداري رباط کريم با حضور اعضا خبر داد.

به گزارش خبرنگار آفرينش؛ در اين جلسه که با حضور اعضاي ستاد بحران در سالن جلسات شهرداري برگزار شد مشکلات احتمالي و ضعفهاي موجود براي مقابله با بحران بررسي و راهکارهاي موردنياز ارائه شد.

مجتبي اکبري مسئول خدمات شهر با بيان اينکه امکانات و تجهيزات لازم براي مقابله با بحرانهاي زمستاني مهيا شده است از کمبودهاي موجود نيز سخن گفت و درخصوص مقابله با آب گرفتگي برخي معابر و زيرگذرها توضيحاتي داد که با نظرات اعضا تمهيدات لازم در اين خصوص اعمال شد.

در ادامه اين جلسه همچنين مقرر گرديد ستاد مرکزي در سازمان خدمات موتوري و ستادهاي فرعي در سه نقطه ديگر از جمله الارد و پرندک، سفيدار و مرکز شهرمستقر شوند تا در هنگام بارش نزولات آسماني در کمترين زمان ممکن خدمات خود را ارائه نمايند.

مهندس گل‎بابايي؛ دبير جلسه، در بياناتي اهميت و نقش ستاد بحران در مواجهه با بارش نزولات آسماني اقدامات آن را مهم عنوان کرد و گفت: کنترل سيلاب در اين شهر اجتناب‏ناپذير است و نقاطي در شهر وجود دارد که حادثه‎خيز هستند که از جمله آنها بافت فرسوده و زيرگذرها در زمان بارش باران با مشکل مواجه هستيم که اميدواريم با تصميمات گرفته شده اين مشکل حل شود.وي گفت : طي چند روز آينده محل استقرار کيسه‏هاي شن و نمک مشخص مي‌شود و اطلاع‏رساني لازم نيز به شهروندان ارائه مي‌شود تا در مواقع ضروري مورد استفاده قرار گيرد.

کارشناس ارشد توسعه روستايي دانشگاه لرستان:

توسعه روستاها؛ عامل تقويت گردشگري کشاورزي

کارشناس ارشد توسعه روستايي دانشگاه لرستان گفت: جذب توريست در مناطق روستايي با توجه به مهمان‌نوازي مردم لرستان باعث تبليغات مثبت براي فروش محصولات کشاورزي و صنايع دستي در اين مناطق خواهد شد.

زينب اسدپوريان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با بيان اينکه امروزه صنعت گردشگري به عنوان يک فعاليت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به سرعت در جهان رو به رشد است و نقش مهمي در پويايي اقتصادي کشورها بر عهده دارد، اظهار کرد: گردشگري انواع و اقسام گوناگوني دارد که شامل گردشگري روستايي، گردشگري کشاورزي، اکوتوريسم (طبيعت‏‌گردي)، گردشگري فرهنگي و... است.

وي با اشاره به اينکه لرستان يکي از استان‌‏هايي است که داراي جذابيت‌‏هاي لازم براي توسعه گردشگري و جذب توريسم است، افزود: وجود جاذبه‎هاي اکوتوريستي متنوع از جمله وجود آبشارها (آبشار وارک، آبشار نوژيان، آبشار بيشه، آبشار گريت و ديگر آبشارها)، درياچه‎هاي طبيعي و مصنوعي (درياچه گهر و درياچه کيو)، سراب‏‌ها و چشمه‌‏هاي زيبا و متنوع، همچنين وجود جاذبه‏‌هاي فرهنگي و ديگر جاذبه‏‌ها، لرستان را به يکي از قطب‌‏هاي گردشگري در سطح کشور تبديل کرده است در صورتي که بتوان از اين قابليت‏‌ها و توانمندي‌‏ها درراستاي توسعه استان گام برداشت.

اين کارشناس ارشد توسعه روستايي دانشگاه لرستان با تاکيدبر اينکه همان‏طور که بيان شد يکي از انواع گردشگري، گردشگري روستايي است که در آن گردشگران با بازديد از مناظر طبيعي، فرهنگي و تاريخي و ديگر جذابيت‏‌هاي موجود در روستا، با آداب و رسوم و اعتقادات روستاييان آشنا شده و از فرهنگ آن‏ها ياد مي‏‌گيرند، خاطرنشان کرد: در لرستان نيز با توجه به وجود فرهنگ بومي غني، توسعه گردشگري روستايي در روستاهاي استان، مي‏‌تواند مزاياي بي‏شماري را براي ساکنين اين مناطق به ارمغان بياورد و در نهايت توسعه‏‌يافتگي در سطح استان را به دنبال داشته باشد.

وي بيان کرد: با توسعه گردشگري در سطح روستا مشاغل متعددي ايجاد مي‏‌شود که بخش عمده‌‏اي از جمعيت روستايي که به دليل نداشتن زمين و آب براي کشاورزي مجبور به مهاجرت از روستا مي‌‏شوند، از اين طريق مي‏‌توانند در روستا بمانند و روستاها نيز به اين صورت خالي از سکنه نخواهد شد.

اسدپوريان اظهار کرد: چنانکه امروزه پديده مهاجرت از روستا به شهرهاي بزرگ در کشور به پديده غالب اين روزهاي استان تبديل شده اما مي‏‌توان گفت به نوعي باعث تنوع ‏بخشي به اقتصاد محلي خواهد شد. همچنين با توجه به اعتقادات و آداب و رسوم روستاييان و فرهنگ غني و مهمان‌نوازي مردم روستايي لرستان، توسعه اين نوع گردشگري مي‏‌تواند با شناساندن فرهنگ بومي استان به گردشگران، باعث تبادلات فرهنگي بين گردشگران و مردم روستايي شود.

اين کارشناس ارشد توسعه روستايي دانشگاه لرستان يادآور شد: با توسعه گردشگري مردم روستايي از انزوا و گوشه‌‏گيري بيرون خواهند آمد که اين امر هم باعث تقويت ارتباطات روستاييان با خارج از روستا خواهد شد.

اسدپوريان اضافه کرد: توسعه در روستاها باعث ايجاد و تقويت گردشگري کشاورزي خواهد شد. در اين نوع گردشگري، گردشگران با بازديد از روستا و مزارع کشاورزي باعث بازاررساني و بازاريابي محصولات کشاورزي خواهد شد. محصولات کشاورزي متنوعي که در روستاهاي استان توليد مي‌‏شود و به دليل نبود بازار مناسب و تبليغات، به کمترين بها به فروش مي‏‌رسند. اين موضوع باعث سرخوردگي و نااميدي روستاييان در توليد کشاورزي خواهد شد.

نصب و راه‎اندازي 14 دستگاه فشارسنج ديجيتال در شبکه توزيع آب گاليکش

گرگان-قهرمان

مدير امور آب و فاضلاب منطقه گاليکش از نصب و راه‎اندازي 14 دستگاه فشارسنج ديجيتال در شبکه توزيع آب اين شهرستان خبر داد.

مظاهر ملکان افزود: با نصب و راه‎اندازي اين فشارسنجهاي ديجيتالي و تکميل پايش فشار در سايت تله‎متري شرکت آب و فاضلاب، تهيه نقشه‏هاي همفشار شبکه توزيع آب به منظور بهينه‎سازي بهره‎برداري و مديريت مصرف ممکن مي‎شود.

به گفته وي، با نصب اين فشارسنجها مي‎توان از ورود آسيبهاي احتمالي در اثر افزايش يا کاهش بدون برنامه‎ريزي فشار آب در شبکه‎هاي توزيع آب جلوگيري نمود.

وي گفت: با اجراي اين طرح راندمان خدمات‏رساني بالا خواهد رفت و مديريت شبکه توزيع آب هرچه بهتر انجام مي‏شود.

مدير امور آب و فاضلاب منطقه گاليکش تصريح کرد: اين فشارسنجها با اعتبار 42 ميليون تومان از محل اعتبارات داخلي خريداري شده است.

شهر گاليکش داراي 9 حلقه چاه 5 مخزن ذخيره آب مي‎‏باشد و بيش از 8 هزار مشترک تحت پوشش امور آب و فاضلاب اين شهرستان قرار دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته