جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 ميز خبر 

 جزييات توليد بنزين در کشور طي 8 ماه گذشته

ميانگين توليد روزانه بنزين کشور در هشت ماهه سال جاري به 74.4 ميليون ليتر رسيده است که اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال قبل با توليد 68.8 ميليون ليتر در روز ، حدود هشت درصد رشد داشته است.

به گزارش ايسنا، از ابتداي فروردين تا پايان آبان ماه به طور متوسط روزانه 74 ميليون و 615 هزار ليتر در کشور توليد شده است که از اين ميزان 25 ميليون و 824 هزار ليتر بنزين با مشخصات استاندارد يورو 4 با 16 درصد رشد و 48 ميليون 791 هزار ليتر بنزين معمولي با 4 درصد رشد نسبت به سال گذشته توليد بنزين کشور بوده است.

مجموع بنزين توليدي در هشت ماه سال جاري بيشترين توليد مربوط به پالايشگاه هاي امام خميني ره شازند، آبادان و اصفهان به ترتيب 15، 11و 11 ميليون ليتر در روز بوده است. طي اين مدت پالايشگاه ها ي بندرعباس، با بيش از 10 ميليون ليتر، تهران با حدود 6 ميليون ليتر، شيراز حدود يک ميليون، کرمانشاه 703 هزار ليتر، لاوان حدود 2 ميليون ليتر، در رتبه هاي بعدي توليد بنزين قرار دارند.

متوسط توليد پالايشگاه ستاره خليج فارس در مهر ماه 3.5 ميليون ليتر بود که انتظار مي رود با برنامه ريزي هاي انجام شده تا پايان آذرماه، توليد بنزين اين پالايشگاه به ميزان 12 ميليون ليتر در روز تثبيت شود.

براساس اعلام پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، در سال 96 به ترتيب در ماه هاي فروردين 68.8 ميليون ليتر، ارديبهشت 69.9 ميليون ليتر، خرداد 72.2 ميليون ليتر، تير ماه 77.7 ميليون ليتر، مرداد ماه 72.8 ميليون ليتر، شهريور 78.1 ميليون ليتر، مهر ماه 76.4 ميليون ليتر و در آبان 80.1 ميليون ليتر بنزين در کشور توليد شده است و بيشترين تغييرات توليدي بنزين کشور مربوط به صد روز گذشته است.

نايب رئيس کميسيون انرژي:

اولويت اصلي صادرات گاز عمان و پاکستان هستند

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اينکه اولويت اصلي وزارت نفت بايد صادرات گاز با خط لوله باشد گفت : صادرات گاز از طريق خط لوله تحريم پذير نيست.

هدايت‌الله خادمي در گفت وگو با تسنيم با اشاره به قرارداد فروش گاز شيرين به شرکت نروژي براي توليد ال ان جي گفت: يکي از موضوعاتي که از وزير نفت در جلسه کميسيون انرژي هفته گذشته سوال شد بحث قرارداد توليد LNG توسط يک شرکت نروژي است.

وي ادامه داد: نکته‌اي که بايد در صادرات گاز به آن اشاره کرد اين است که ايران گرچه داراي دومين ذخاير گاز جهان است اما صادرات گاز آن کمتر از يک درصد است و ما مي‌دانيم که هر چه صادرات گاز خود را افزايش دهيم عملاً‌ مي‌توانيم تحريم‌ها را بي‌اثر کنيم مانند کاري که روسيه در اکراين و اروپا کرد.

خادمي ادامه داد:‌ اما اين موضوع تنها درباره صادرات گاز با خط لوله صحت دارد و نبايد توقع داشت که فروش گاز براي توليد LNG نيز همان مزايا را براي ما داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر اين قرارداد داراي ايرادات و ابهامات بسياري زيادي است، گفت: وزير نفت معتقد است ما سه دختر داشتيم که براي يکي از دخترها پسر پادشاه به عنوان خواستگار آمد و الان چنين امکاني براي ما وجود ندارد که قراردادي با قيمت گاز بيشتر منعقد کنيم.

وي ادامه داد:‌ اما بايد به وزير نفت گفت که اين شرکت نروژي خريدار گاز ايران است و قصد دارد آن را به LNG تبديل کند و عملاً ما گاز را به کشور نروژ صادر نمي‌کنيم از طرف ديگر وقتي قرارداد را بررسي مي‌کنيم مشخص مي‌شود عده‌اي در اين قرارداد دست داشته‌اند و شرکت ايراني را براي جوينت شدن انتخاب کرده‌اند.خادمي تصريح کرد:‌ چند نکته و ايراد مهم وجود دارد که بايد اين موارد برطرف شود؛ اولين مورد اين است که چرا بايد گاز شيرين را براي اين کار در نظر بگيريم و در ثاني چرا اين گاز بايد با قيمت بسيار ناچيز فروخته شود چنانکه اگر ديگر مشتريان گاز ايران از اين موضوع اطلاع پيدا کنند مي‌تواند دردسرهاي بعدي براي کشور ايجاد کند.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اينکه اين قرارداد 20 ساله است پس بايد به تصويب دولت برسد،‌گفت: شرکت ملي نفت نمي‌تواند خودش مستقيماً قرارداد 20 ساله منعقد کند و بايد چنين قراردادي مصوبه دولت را داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته