جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5730

 ميز خبر 

 ازدواج بيش از 7000 مرد بالاي 60 سال،

افزايش نرخ طلاق و 5 عامل اصلي مرگ ايرانيان

سخنگوي ثبت احوال کشور آخرين آمار چهار واقعه حياتي در 9 ماهه اول سال را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، سيف‌الله ابوترابي در نشست خبري که به مناسبت روز ملي ثبت احوال برگزار شد، گفت: سازمان ثبت احوال کشور در سال 1297 با تنظيم اولين سند در تهران تشکيل شد و ساختارش تدريجا در سال‌هاي 1304 و 1305 در همه استان‌هاي کشور شکل گرفت.

وي ادامه داد: از محوري‌ترين و اساسي ترين وظايف ثبت احوال، ثبت رويدادهاي ولادت، وفات، ازدواج، طلاق و مهاجرت است. همچنين صدور اسناد هويتي و ارتقاي آن نيز از وظايف مهم اين سازمان است و در نهايت نيز توليد و انتشار آمارهاي جمعيتي براي نظام برنامه‌ريزي کشور از ديگر وظايف اين سازمان است.سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: سازمان ثبت احوال با بهره‌گيري از ظرفيت شبکه، همکاري خانه‌هاي بهداشت، شورا، استفاده از ظرفيت ثبت‌ياران در روستاهاي فاقد اين عناصر و ... آمار ولادت و وفات را قبل از انقضاي مهلت قانوني اعلام مي‌کند.ابوترابي اضافه کرد: بيش از 99.6 درصد ولادت‌ها در مهلت تعيين شده 15 روزه به ثبت مي‌رسند و بيش از 99.3 درصد وفات‌ها را نيز در مهلت 10 روزه به ثبت مي‌رسانيم. همچنين در خصوص ازدواج و طلاق براساس ارتباط الکترونيکي که با سازمان ثبت اسناد به صورت برخط داريم، زماني که ثبتي صورت مي‌گيرد، از طريق سامانه الکترونيکي به صورت آنلاين براي سازمان ثبت احوال ارسال مي‌شود.

ثبت بيش از يک ميليون ولادت در 9 ماهه اول سال

وي در ادامه به ارائه آخرين آمار رويدادهاي حياتي پرداخت و گفت: در 9 ماهه اول سال 96، يک ميليون و 138 هزار و 246 واقعه ولادت را در کشور به ثبت رسانديم که از اين تعداد تولد 586 هزار و 205 پسر و 552 هزار و 41 دختر به ثبت رسيده‌اند. يعني نسبت جنسيت به ازاي هر 100 دختر، 106 پسر است. همچنين ميانگين سن مادران 28 سال و 10 ماه و ميانگين سن پدران 33 سال بوده است.

ابوترابي تصريح کرد: در 9 ماهه اول سال 96، 276 هزار و 392 واقعه فوت به ثبت رسيده است که 98.3 درصد آن در مهلت قانوني ثبت شده است. همچنين نرخ عمومي مرگ و مير 4.7 در هزار است و از طرفي علل مرگ و مير در 9 ماهه اول سال بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان‌ها و تومورها، بيماري‌هاي دستگاه تنفسي و حوادث غيرعمدي بوده است.

ازدواج 7812 مردان بالاي 60 سال در 9 ماهه اول سال

وي در ادامه به آمارهاي ازدواج و طلاق نيز اشاره کرد و گفت: در 9 ماهه اول سال جاري 481 هزار و 809 ازدواج نيز به ثبت رسيده است، همچنين در سال 95 به ازاي هر هزار نفر 8.8 واقعه ازدواج به ثبت رسيده است که اين رقم در سال 90، 11.4 ازدواج به ازاي هر هزار نفر بود. همچنين در اکثر استان‌ها ميانگين سن اولين ازدواج در حد فاصل سال‌هاي 90 تا 95 براي مردان به 6 ماه و براي زنان به 4 ماه افزايش يافته است و ميانگين سن اولين ازدواج براي مردان 27 سال و 3 ماه و براي زنان 23 سال بوده است.

سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور با بيان اينکه در طول 9 ماهه اول سال 1076 ازدواج ثبت شده مربوط به زنان سالمند بالاي 60 سال و 7812 ازدواج مربوط به مردان بالاي 60 سال است، گفت: نرخ ثبت طلاق نيز از سال 90 تا 95 از رقم 1.9 به 2.1 رسيده است. همچنين 133 هزار و 366 واقعه طلاق در پايگاه به ثبت رسيده است.

عمر 67 درصد از زندگي‌ها کمتر از 10 سال است

سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور در ادامه افزود: ميانگين زندگي مشترک براي زوجين طلاق گرفته طي 9 ماهه اول امسال 9 سال است که در 67 درصد طلاق‌هاي ثبت شده عمر ازدواج کمتر از 10 سال بوده و در 45 درصد طلاق‌هاي ثبت شده نيز دوام ازدواج کمتر از 5 سال بوده است. همچنين در 11 درصد طلاق‌هاي ثبت شده نيز ميانگين سال زندگي مشترک کمتر از يک سال بوده است. از طرفي ميانگين سن مردان هنگام ثبت طلاق 36 سال و 5 ماه و زنان نيز 31 سال و 7 ماه بوده است.

سردار رحيمي خبر داد:

دستگيري 20 شايعه‌ساز زلزله در فضاي مجازي

رئيس پليس پايتخت از دستگيري شايعه‌سازان و ملتهب‌کنندگان امنيت عمومي پس از وقوع زمين زلزله 5.2 ريشتري در تهران خبر داد.

به گزارش ايسنا، سردار حسين رحيمي در حاشيه طرح جمع‌آوري معتادان و خرده‌فروشان مواد مخدر درباره اقدامات پليس در زلزله اظهار کرد: دقايقي پس از زلزله تمامي نيروهاي پليس در سطح پايتخت به آماده‌باش کامل درآمده و اقدامات خود براي تأمين امنيت و همچنين روان‌سازي ترافيک را در دستور کار قرار دادند.

رحيمي با بيان اينکه مأموران پليس در حوزه ترافيک و ايمني نيز به حالت آماده باش درآمدند، گفت: همچنين گروهي از مأموران پليس فتا نيز رصد و پايش فضاي مجازي را در دستور کار قرار دادند.

او با بيان اينکه در همين راستا و طي روزهاي اخير 20 نفر از افرادي که اقدام به شايعه‌سازي از وقوع زلزله و انتشار اخبار کذب و نادرست در فضاي مجازي کرده بودند، دستگير شدند، افزود: پليس فتا اين افراد را رصد کرده و اقدام به دستگيري آنان کرد.

وي با بيان اينکه اقدام اين افراد سبب جريحه‌دار کردن افکار عمومي و استرس مردم شده بود، ادامه داد: تعدادي از اين شايعه‌سازان به پليس فتا احضار شده و به دستگاه قضايي معرفي خواهند شد.

رئيس پليس پايتخت در عين حال به شهروندان نيز توصيه کرد که اخبار را تنها از رسانه‌هاي رسمي و منابع معتبر پيگيري کرده و به سودجوياني که با مقاصد مختلف از جمله افزايش دنبال کننده در کانال‌ها و صفحات شخصي خود هستند، توجه نکنند.

تشکيل کارگروه آلودگي هواي استان تهران

کارگروه آلودگي هواي استان تهران به رياست استاندار تهران تشکيل شد.

به گزارش ايسنا، کارگروه آلودگي هواي استان تهرا با رياست استاندار تهران و با حضور مديرکل محيط زيست استان تهران و همچنين نمايندگان دستگاه‌هاي ذي‌ربط در امر آلودگي هواي استان تهران تشکيل جلسه داد.

در اين جلسات دستگاه‌هاي ذي‌ربط در امر کاهش آلودگي هواي استان تهران گزارش‌هايي از عملکرد خود ارائه مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته