جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5734

 خبرنامه 

 رئيس دانشگاه صنعتي کرمانشاه:

براي حذف کنکور بايد به دنبال مدل بهتري باشيم

رئيس دانشگاه صنعتي کرمانشاه گفت: در صورت حذف کنکور بايد به دنبال مدل و الگوي بهتري براي پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها باشيم.دکتر علي‌اکبر اختري در گفت و گو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه بهتر است حذف کنکور تا جايگزين کردن يک مدل و الگو که تنها مبتني بر نمره نباشد به تعويق بيافتد، اظهار کرد: تکيه بر نمره صرف نمي‌تواند معيار خوبي براي پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها باشد.اختري تصريح کرد: اگر حذف کنکور در برنامه باشد بايد به دنبال مدل و الگوي بهتري براي جايگزيني آن با کنکور بود.

رئيس دانشگاه صنعتي کرمانشاه سپس با اشاره به هرم سني کشور، اظهار کرد: در حال حاضر که با توجه به هرم جمعيتي کشور دانشگاه‌ها داراي ظرفيت خالي هستند شايد بتوان حذف کنکور را داشت، اما هرم سني کشور نشان از اين دارد که ظرف پنج تا هشت سال آينده باز هم متقاضيان کنکور بالا خواهند رفت و در آن صورت ممکن است براي هر صندلي دانشگاهي دو متقاضي وجود داشته باشد که در اين صورت نيز چاره‏اي جز برگزاري آزموني مثل آزمون سراسري براي پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها نيست.

اختري اضافه کرد: به نظرم حذف کنکور در شرايط کنوني شايد بتواند يک سري مافيا و گردش مالي بالاي موسسات کنکوري را حذف کند، اما در صورت بيشتر شدن متقاضيان ورود به دانشگاه‌ها باز هم براي پذيرش دانشجو در دانشگاهها با مشکل مواجه خواهيم شد. اختري با تاکيد بر اينکه حذف کنکور در شرايط کنوني براي دانشگاه‌ها و رشته‌هاي سطح بالا شدني نيست، گفت: حذف کنکور براي رشته‌هايي مثل پزشکي، داروسازي و دندانپزشکي که برخي دانشگاه‌ها به آنها ورود نداشته و کماکان با متقاضيان زيادي مواجه هستند، شدني نيست.

رئيس دانشگاه صنعتي کرمانشاه در ادامه با بيان اينکه در خيلي از کشورهاي دنيا کنکور برگزار نمي‌شود، گفت: شيوه پذيرش دانشجو در اغلب دانشگاه‌هاي مطرح دنيا با معيارهاي خاص آن دانشگاه‌ها و بر اساس رزومه افراد است، البته به نظر مي رسد با توجه به ساختار فرهنگي اجتماعي کشور ما و حضور بسياري از ظرفيت هاي بالقوه در روستاها و مناطق دور افتاده استفاده از الگوهاي آن کشورها براي پذيرش دانشجو در کشور ما شدني نيست.

اختري اضافه کرد: در خيلي از کشورهاي دنيا دانشگاه‌هاي دولتي در اين سطح که در کشور ما ايجاد شده‌اند وجود ندارند و همين شيوه پذيرش دانشجو را براي دانشگاه‌ها سهل‌تر کرده است.

آزمون فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور برگزار شد

آزمون فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور در 83 شهرستان و 93 حوزه امتحاني برگزار شد.به گزارش خبرگزاري آنا، در آزمون دوره‌هاي فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام‌نور 56 هزار و 179 نفر براي شرکت در اين آزمون ثبت‌نام کردند که از اين تعداد، 28 هزار و 180 داوطلب زن و 27 هزار و 999 داوطلب مرد هستند.

براساس اعلام قبلي سازمان سنجش آموزش کشور ظرفيت پذيرش در آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور 31 هزار و 60 نفر در يک هزار و 371 کدرشته است.

اين آزمون در 5 گروه امتحاني شامل علوم انساني، علوم پايه، فني و مهندسي، کشاورزي و منابع طبيعي و هنر برگزار شد. به طوري که در گروه علوم انساني 50 هزار و 503 نفر، در گروه علوم پايه يک هزار و 263 نفر، در گروه فني و مهندسي 3 هزار و 79 نفر، در گروه کشاورزي و منابع طبيعي 184 نفر و در گروه هنر تعداد يک هزار و 150 نفر شرکت کردند.

رئيس مرکز جذب مطرح کرد؛

جواب رد به درخواست استقلال طلبي دانشگاه‏ها در زمينه جذب استاد

رئيس مرکز جذب وزارت علوم در مورد استقلال‏خواهي در جذب اعضاي هيات علمي توسط دانشگاههاي برتر توضيحاتي داد و گفت: وزارت علوم نمي‏تواند در روند جذب استاد دخالت نداشته باشد.محمدرضا رضوان‎طلب در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد استقلال‏خواهي در جذب اعضاي هيات علمي توسط دانشگاههاي برتر گفت: معماري جذب نيمه متمرکز اعضاي هيات علمي توسط معمار کبير انقلاب اسلامي انجام شده و در سال 1363، دستور حضرت امام راحل به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه شد تا براساس آن شورا، نظارتي بر کار جذب اساتيد و دانشجويان داشته باشد.

وي ادامه داد: امام راحل، به ويژه درباره اساتيد تاکيد کرده‏اند و هشدار دادند که اگر در اين خصوص مسامحه شود ممکن است کل انقلاب با چالش مواجه شود از آن زمان جذب نيمه متمرکز اساتيد طراحي شد. وي ادامه داد: در هرم سازماني جذب يک هيات عالي جذب در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دو هيات مرکزي جذب، در وزارتخانه‏هاي علوم و بهداشت و همه دانشگاههايي که بيش از 50 عضو هيات علمي داشتند هياتهاي اجرايي جذب پيش‎بيني شد.

رضوان‎طلب افزود: اين هياتهاي اجرايي جذب کارگروههاي صلاحيت عمومي و صلاحيت علمي دارند و مجموعا حدود 2 هزار و 500 استاد برجسته در شبکه جذب در حال فعاليت هستند که اکثر آنها استاد دانشگاه‌اند.وي ادامه داد: به دليل اينکه تدبير اين کار به دست معمار کبير انقلاب بوده، کسي نمي‏تواند آن را تغيير دهد و اين روند ادامه مي‎يابد.

رئيس مرکز جذب وزارت علوم با اشاره به درخواست برخي دانشگاهها مبني بر مستقل شدن جذب، افزود: افرادي که ايده «مستقل شدن جذب را مطرح کردند دانشگاههاي برتر بودند»، نمي دانم مراد آنها چيست، اگر مرادشان اين است که جايي مثل وزارت علوم و شوراي عالي انقلاب فرهنگي، دخالتي در جذب اساتيد نداشته باشد، اين کار نشدني است.

وي ادامه داد: چون جزء تصميمات حاکميتي نظام بوده و کسي هم که اين موضوع را اظهار کند، براي وي در سطح دانشگاهها ذهنيت نامطلوب ايجاد مي‏شود.رئيس مرکز جذب وزارت علوم افزود: به اين مساله دامن زده نشود بهتر است، اين چيزي نيست که از طرح آن کسي سودي ببرد و بتواند اين موضوع را به نتيجه برساند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته