جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5734

 خبرها 

 نوبت‌گيري و ثبت‌نام "کارت هوشمند ملي" در پست يا دفاتر پيشخوان؟

نوبت‌گيري و ثبت‌نام کارت هوشمند ملي که يک الزام براي عموم مردم تا پايان سال به حساب مي‌آيد، داراي فرآيندهايي چند گانه است که اگر نسبت به آنها آگاه نباشيم، ممکن است سرمان کلاهي به گشادي پيش ثبت‌نام برود.

به گزارش تسنيم ؛ پيش ثبت‌نام و نوبت‌گيري کارت هوشمند ملي از در تمامي واحدهاي پستي دولتي سراسر کشور رايگان شد اما دريافت هزينه در دفاتر پيشخوان خدمات دولت با نرخهاي متفاوت همچنان ادامه دارد.

کارت هوشمند ملي، نوعي کارت ديجيتال است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هويتي توليد شده و قرار است جايگزين کارتهاي ملي قبلي شود.

با پياده‌سازي طرح کارت هوشمند ملي اين امکان فراهم مي‌شود که خدمات به روشي ساده، سريع و با کيفيت بالاتر به مردم ارائه شود که در نهايت بهبود سطح کيفي زندگي و ارتقاي رضايت مردم را به همراه خواهد داشت.

اطلاعات درون کارت هوشمند ملي به‌صورت رمزنگاري شده نگهداري مي‌شود؛ بارها در فرصتهاي گوناگون و از طريق تريبونهاي مختلف به مردم گفته شده که نسبت به تعويض کارت ملي خود تا پايان سال جاري اقدام کنند زيرا تمامي امور مربوط به احراز هويت از سال آينده با اين کارت انجام خواهد شد با اين حال، همچنان برخي از مردم نسبت به فرآيندهاي اجرايي اين ثبت‌نام آگاهي ندارند.

روال ثبت‌نام براي دريافت کارت هوشمند ملي به اين شکل است که هر شخص بايد ابتدا به سايت ncr.ir مراجعه و فرم مربوط به اين طرح ملي را با واريز اينترنتي مبلغ 20 هزار تومان پُر کند.

بعد از طريق همان سامانه اينترنتي، يکي از دفاتر پستي يا پيشخوان را که در نزديکترين نقطه به او قرار دارد، برحسب زماني که تمايل به رفتن دارد، انتخاب کند و در زمان مقرر به واحد مربوطه برود.

زمانيکه افراد به محل تعيين شده مراجعه مي‌کنند، کارت ملي و شناسنامه‌شان اسکن شده و در محل، عکس وي گرفته مي‌شود و به همراه اسکن آثار انگشتش به صورت سيستمي براي سازمان ثبت احوال کشور ارسال مي‌گردد.

هزينه قانوني اين مرحله 9 هزار تومان است و زمانيکه کارت هوشمند ملي آماده شود نيز همان دفتر مذکور 2 هزار تومان به عنوان هزينه تحويل از متقاضي دريافت مي‌کند.

بنابراين مجموع هزينه‌هاي مربوط به دريافت کارت هوشمند ملي 31 هزار تومان مي‌شود؛ اما در اين ميان با توجه به اينکه برخي از مردم امکان کار با يا دانش استفاده از اينترنت را ندارند، ترجيح مي‌دهند ثبت‌نام اوليه خود (نوبت‌دهي) را نيز به دفاتر پستي يا پيشخوان واگذار کنند.

تا پيش از اين دفاتر پستي رقم چهار، پنج هزار تومان را براي انجام اين کار از مردم أخذ مي‌کردند و دفاتر پيشخوان هم با رقمهاي مختلفي اقدام به انجام اين کار مي‌کردند که از هزار تومان تا 10 هزار تومان براساس پيگيريهاي تلفني خبرنگار تسنيم، متغير بود.

اما طي يکي دو روز گذشته و در جريان بازديد سرزده وزير ارتباطات از مرکز پستي چهارراه لشکر به منظور بررسي شکايات دريافتي از مردم براي ثبت‌‌نام و دريافت کارت هوشمند ملي، دستور حذف هزينه‌هاي مربوط به پيش ثبت‌نام داده شد.

آذري جهرمي با تأکيد بر اينکه براي پيش ثبت‌نام کارت هوشمند ملي در دفاتر پستي و دفاتر پيشخوان مبالغي دريافت مي‌شود که نظام‌مند نيست، گفت: يکي از بانوان اظهار مي‌کرد که براي مرحله پيش ثبت‌نام در دفتر پيشخوان از وي 25 هزار تومان أخذ شده است لذا از مديرعامل پست خواستم که در دفاتر اين شرکت، رايانه‌هايي تعبيه و اين امکان فراهم شود تا مردم شخصا بتوانند اطلاعات خود را وارد يا اينکه در صورت عدم توانمندي از کمک سايرين استفاده کنند.

وي همچنين درباره أخذ هزينه در دفاتر پيشخوان خدمات دولت نيز اذعان کرد: تعرفه اين خدمت براي دفاتر پيشخوان نيز بايد مصوب و ابلاغ شود تا به صورت سليقه‌اي مبالغ اخذ نشود که در اين خصوص بنا شد با نمايندگان دفاتر پيشخوان که از بخش خصوصي هستند نيز مذاکراتي داشته باشند.

به گزارش تسنيم، بعد از چنين دستوري محمدحسن ترابي؛ مديرکل دفتر روابط عمومي شرکت ملي پست اعلام کرد: با تصميم مديران ارشد شرکت ملي پست ارائه خدمات مربوط به پيش ثبت‌نام و نوبت‌گيري کارت هوشمند ملي در واحدهاي پستي سراسر کشور به صورت رايگان انجام مي‌شود.

وي همچنين گفت: بر اين اساس امکانات لازم اعم از رايانه و خطوط ارتباطي در محلهاي مناسب واحدهاي پستي ارائه‌دهنده خدمات کارت هوشمند ملي در سراسر کشور قرار گرفته است تا متقاضيان بتوانند پيش ثبت‌نام را شخصا و بدون پرداخت هزينه نيز انجام دهند.

اين اتفاق در حالي افتاده که تا لحظه مخابره اين خبر، نرخ ارائه اين خدمات در دفاتر پيشخوان دولت همچنان بدون ضابطه و با قيمتهاي متفاوت است.

افزايش غلظت آلاينده ها درشهرهاي صنعتي

ورود سامانه بارشي از يکشنبه

سازمان هواشناسي اعلام کرد:غلظت آلاينده‌ها و آلودگي هوا تايکشنبه در شهرهاي صنعتي ازجمله تهران، اراک، سنندج، مشهد، اصفهان و کرمانشاه افزايش مي يابد.

به گزارش مهر، سازمان هواشناسي با اعلام اينکهآثارکمبود بارش فصل پاييز به صورت کم بارشي انباشته تا پايان سال ادامه خواهد داشت، نسبت به «شکل‌گيري کم‌بارشي انباشته»در کشورهشدار داد.به استثناي مناطق محدودي واقع در نوار شمال غربي و جنوبي، بارش کل کشور از ابتداي سال زراعي جاري (از اول مهر) تا 5 دي ماه بيش از 55 درصد نسبت به ميانگين دوره مشابه بلندمدت کاهش يافته است.

همچنين براساس اعلام اين سازمان، غلظت آلاينده‌ها و آلودگي هوا از امروز تا يکشنبه در شهرهاي صنعتي همچون تهران، اراک، سنندج، مشهد، اصفهان و کرمانشاه افزايش مي يابد.

پيش بيني مي شود در روز يکشنبه موجي جديد از شمال غرب وارد کشور شود که منجر به بارندگي شديدي در مناطقي چون آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي شده و تا استان هاي کردستان، کرمانشاه، ايلام، خوزستان، لرستان، فارس، چهارمحال و بختياري، کهکيلويه و بويراحمد، زنجان، اردبيل و گيلان پيش مي رود.

لازم به ذکر است بارندگي‌ها از روز سه شنبه تا آخر هفته در مناطق شمال و شمال شرق کشور ادامه دارد و استان‌هاي مازندران، خراسان رضوي و خراسان شمالي را نيز در بر
مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته