جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

 سرمقاله 

از كارشكني چيني‌ها تا روابط ديپلماتيك

زهرا کيان بخت

بيش از يك هفته از حادثه برخورد نفتکش ايراني با کشتي چيني مي‌گذرد؛ چند روز پيش خبري مبني بر پيدا شدن پيكر يك تن از پرسنل اين نفتكش منتشر شد و ديروز هم اعلام شد دو پيكر ديگر پيدا شده است. اما صرفنظر از اين اخبار ناخوشايند، از روز شانزدهم دي ماه يعني روز وقوع اين حادثه تاكنون، در ارتباط با پرسنل حاضر در اين نفتكش، تنها خبر تكراري نامعلوم بودن وضعيت اين خدمه و بي‌اطلاعي از سرنوشت آنها مخابره شده است.

به علاوه، بسياري از نواقصي كه پيش‌تر هم در جريان حوادث ديگر، رخ نشان داده بودند، دوباره درمورد اين حادثه تكرار شدند. ازجمله؛ شايعاتي كه به طور مداوم در ارتباط با 32 نفر پرسنل اين كشتي در فضاي مجازي منتشر مي‌شد و با اعلام خبرهاي كذبي مبني بر پيدا شدن و نجات پرسنل، تماس ايميلي آنها و... فضا را هم براي خانواده‌هاي خدمه و هم براي هموطنان پيگير اين اخبار، متشنج‌تر مي‌كرد.

در كنار اين شايعات، اطلاع‌رساني و پوشش خبري ضعيف و نحوه بازتاب خبرهاي مربوط به اين حادثه در رسانه‌ها، به خصوص در صداوسيما با عنوان رسانه ملي، كه همچون گذشته به طور تمام و كمال و جدي به پوشش اين حادثه نمي‌پرداخت، مزيد بر علت و موجب وارد شدن انتقاداتي به رسانه‌ها و در رأس آنها صداوسيما و همين طور، يكه‌تازي شايعات در پرتو اهمال‌ها و كم‌كاري‌هاي رسانه‌اي شد. اما يكي از مسائل مهم مربوط به اين مسأله، نحوه برخورد چيني‌ها با اين حادثه و احقاق حق ايران است كه گذشت زمان و امكان دسترسي ايران به جعبه سياه كشتي و همين طور گفتگو با حاضران كشتي باري چين و مشخص شدن منشأ و دليل اصلي بروز اين حادثه، مي‎تواند آن را روشن كند؛ آن طور كه نهاد صنفي کارگران دريانورد تجاري ايران اعلام كرده اين كه تيم‌ تجسس چيني بعد از ورود به نفت‌کش، پيش از هر چيز، سراغ جعبه سياه رفته، بين خانواده‌هاي خدمه و جامعه دريانوردي، شك وشبهه‌هايي را نسبت به نيت و اولويت‌ كار مسئولان تجسس و امداد و نجات چين ايجاد كرده است. همچنين، طبق اعلام اين انجمن، ترك محل حادثه توسط كشتي چيني بعد از برخورد با نفتكش سانچي آن هم بدون اطمينان از عدم نياز شناور مقابل به دريافت کمک و عليرغم کنوانسيون‌هاي بين‌المللي و دريانوردي، مسأله ديگري است كه به شدت جاي سوال دارد.

هر چند هر يك از بخشهاي مسئول در اين زمينه، به نوعي تكميل‌كننده پازل امداد و نجات درست و به‌موقع، هستند و عملكرد ضعيف هر يك از بخشها مي‌تواند در كليت نتايج، موثر باشد، اما شايد هيچ عامل ديگري در اين باره، تعيين‌كننده‌تر از نوع ديپلماسي سياسي كشور ما نبود. درحالي كه چيني‌ها عملكرد ضعيف و تأخير در كمك‌رساني را به گردن شرايط بد آب و هوايي مي‌اندازند و حتي برخي مسئولان، احتمال داده‌اند عدم همكاري كشتي چيني براي اطفاي حريق نفتكش با هدف سوختن بقيه ميعانات و جلوگيري از آلودگي آب دريا باشد و در شرايطي كه امدادرساني به خدمه اين نفتكش ازسوي كشورهاي مجاور نظير چين، ژاپن و كره به حدي با تأخير و تعويق همراه شده كه بعد از سپري شدن بيشتر از يك هفته، همچنان خبر مشخصي از پرسنل نفتكش در دست نيست، و اين‌كه مسئولان از حضور مانورگونه و غيرجدي كشتي‌هاي چيني در اطراف نفتكش خبر داده‎اند، شايد همگي به ضعف‌هايي اشاره دارند كه در روابط ديپلماتيک ما و سرعت عمل و ميدان باز و گسترده‌اي كه ديپلماسي قوي مي‌تواند در جريان اين گونه حوادث، ايجاد كند، نهفته است.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته