جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

 يادداشت 

 دانشگاه‌ها و پشت كردن به قانون كپي‌رايت

زهرا كيان‌بخت

يكي از مشكلات جامعه ما كه سالهاست بر سر آن بحث و سخن وجود دارد، اما هنوز با همان روال نه چندان درست ادامه دارد، رعايت نشدن قانون كپي رايت است كه به دلايل متعدد در بخشهاي مختلف هنري، ادبي، علمي و... وجود دارد. قانوني كه بيش از 90 درصد كشورهاي جهان، پيمان‌ برن را در ارتباط با آن امضا كرده‌اند، اما هنوز در كشور ما به رسميت شناخته نمي‌شود. جالب است كه اين عدم رعايت، فقط خاص بخشهايي از جامعه نيست و حتي در دانشگاهها نيز شاهديم كه قانوني اين چنيني، زير پا گذاشته مي‌شود. به عنوان مثال بسياري از اساتيد براي اعلام منابع امتحان پايان ترم، منبع و كتابي را كه گاهاً مولف آن خودشان نيستند، براي كپي به دانشگاه مي‌سپارند تا دانشجويان بتوانند نسخه كپي شده را خريداري كنند. در حالي كه اصولا قانون كپي رايت اجازه چنين كاري را به ما نمي‌دهد.

اين مسأله به همين جا محدود نمي‌شود و گاهي اساتيد بر روي سايت و وبلاگ شخصي خود، اقدام به قرار دادن لينك دانلود كتابها مي‌كنند، در حالي كه طبيعتاً از دانشگاهيان و به ويژه اساتيد، اين انتظار مي‌رود كه خود، در صف نخست مبارزه با كپي رايت باشند.

به هر حال، رعايت كپي رايت مسأله‌اي است كه وجهه اخلاقي و فرهنگي كشورها را بالا مي‌برد. نگاهي به کشورهاي عضو کنوانسيون برن و پذيرنده قانون كپي رايت نشان مي‌دهد در جهان تنها چند كشور معدودند كه هنوز زير بار امضاي چنين قانوني نرفته‌اند و متاسفانه كشور ما نيز در زمره اين كشورها قرار دارد و چه بهتر كه اين حركت از دانشگاههاي ما آغاز شود تا روزي كه در سراسر كشور به رسميت شناخته شده و به طور واقعي اجرا شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته