جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

 ميز خبر 

 معاون وزير بهداشت:

ورود بخش خصوصي به ساخت خوابگاه‎هاي علوم پزشکي

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت از برنامه‌ريزي براي ورود بخش خصوصي به حوزه ساخت خوابگاه‎هاي علوم پزشکي خبر داد.

دکتر محمدرضا فراهاني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در اجلاس معاونان دانشجويي و فرهنگي دانشگاههاي علوم پزشکي تصميم گرفته شد که کمبودهاي خوابگاه‎هاي علوم پزشکي به کمک بخش خصوصي تامين شود.وي افزود: براساس اين روش دانشگاهها در افق 1404 نيازهايشان را اعلام مي‎کنند و فراخواني براي جذب سرمايه‎گذاران بخش خصوصي اعلام مي‏‎شود و با استفاده از سرمايه‏گذاري بخش خصوصي خوابگاهها ساخته مي‎شود.فراهاني خاطرنشان کرد: اين روش در واقع همان اجاره به شرط تمليک است که در اين شيوه بخش خصوصي ساخت خوابگاه دانشگاه را انجام مي‌دهد و دانشگاه اين خوابگاه را اجاره مي‏کند تا سرمايه‏گذار به اصل و سود پول خود برسد و پس از آن دانشگاه مالک خوابگاه مي‏شود.

رئيس دانشگاه تهران:

همکاري دانشگاهي بين کشورهاي آسيايي، امري ضروري است

رئيس دانشگاه تهران بر ضرورت تفاهم و گفت‌وگو بين تمام کشورهاي آسيايي تاکيد کرد و پيشنهاد متمرکز شدن بر موضوعاتي چون مبادلات فرهنگي، انجام پژوهش‌هاي مشترک و همکاري‌هاي دانشگاهي بين کشورهاي آسيايي را داد.

به گزارش ايسنا، محمود نيلي‌احمدآبادي در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي که صبح ديروز شنبه (23 دي‌ماه) در حسينيه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حضور انديشمنداني از کشورهايي آسيايي و ايران برگزار شد، در سخناني با بيان اينکه ما بايد چالش‌ها را به خوبي بشناسيم و اولويت‌بندي کنيم چراکه با شناخت دقيق بر مبناي علم و دانش، چالش‌ها حل و فصل مي‌شود اظهار کرد: چالش‌ها را مي‌توان به چالش‌هاي محلي، منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي تقسيم کرد؛ اما امروزه با گسترش فضاي مجازي و در واقع جهاني شدن، ديگر مشکلات نمي‌توانند به صورت محلي و منطقه‌اي باقي بمانند و به سرعت جهاني مي‌شوند.

وي يادآور شد: آنچه که با امروز آن مواجه‌ايم، مرز باريک بين چالش‌هاي منطقه‌اي، ملي و جهاني است که با وجود فضاي مجازي و ارتباطات گسترده بين کشورها و جهاني شدن باعث شده، مشکل محلي و منطقه‌اي به مشکل جهاني تبديل شود، لذا توجه به کوچک‌ترين چالش‌ها هم بايد در نظر گرفته شود.

نيلي‌احمدآبادي همچنين، مسائلي مانند تغيير اقليم، گرم شدن زمين، کمبود آب و گسترش تروريسم را از جمله چالش‌هاي امروز بشر دانست و تصريح کرد : اين چالش‌ها چنان گسترده و عميق شده‌اند که رفع آنها نيازمند يک راه حل مبتکرانه مبتني بر علم و دانش است.

رئيس دانشگاه تهران ادامه داد: امروزه ديگر چالش‌ها در درون مرزها محدود نمي‌شوند زيرا تاثير آنها جهاني است؛ بسياري از آنها چند لايه هستند که عملا غلبه بر آنها از عهده يک گروه و يک تخصص خارج است. غلبه بر اين مشکلات نياز به يک فضاي تکامل دارد و اولين اقدام مشترک گفت‌وگو و تفاهم براساس برداشت‌هاي مشترک از مشکلات و اتخاذ تدابير و راه حل‌هايي براي رفع مشکلات است.

وي يادآور شد: تجربه‌هاي زيادي در سطوح مختلف داريم که اقدامي به ظاهر مفيد و مقطعي با گذشت زمان خود به چالش تبديل شده است، اين در حالي است که اگر گفت‌وگوها ميان دانشمندان و نخبگان کشورها براي حل اين‌گونه مشکلات صورت بگيرد، مي‌تواند بسيار موثرتر باشد.

نيلي‌احمدآبادي با اشاره به تمايز و برتري نخبگان نسبت به ساير گروه‌هاي جامعه اظهار کرد: نخبگان گروهي متمايز و برتر در قابليت و کيفيت نسبت به ساير گروه‌هاي جامعه هستند؛ از اين رو بر اساس دانش خود در برنامه‌هاي فرهنگي حائز شرايط نخبگي هستند و توانايي بيشتري نسبت به ساير افراد دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته