جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

 خبرپزشكي 

 ابداع شيوه جديد براي شبيه‌سازي مدارهاي مغزي

محققان موسسه فرانسيس کرک در انگليس، شيوه جديدي را براي شبيه سازي مدارهاي الکتريکي مغزي ابداع کردند که در مقايسه با روش‌هاي پيشين بسيار جامع‌تر است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، در مغز مجموعه‌اي از نورون‌هاي اختصاصي وجود دارند که با اتصال به يکديگر ميکرومدارهايي را مي‌سازند که امکان پردازش اطلاعات حاصل از حواس بويايي، شنوايي، بينايي و لامسه را فراهم مي‌کنند. اطلاع از تعداد و نوع سلول‌هاي سازنده اين ميکرومدارها درک بهتري از نحوه پردازش اطلاعات پيچيده در مغز را فراهم مي‌کند.

تاکنون تلاش‌هاي زيادي براي شبيه‌سازي ميکرومدارهاي الکتريکي مغز انجام شده؛ اما هيچ‌يک قادر به ارائه تصوير جامعي از اين مدارها نبوده‌اند.

تکنيک جديدي که توسط محققان مورد استفاده قرار گرفته، محدوديت‌هاي پيشين را ندارد و براي اولين بار امکان شبيه سازي تمام 250 سلول سازنده يک ميکرومدار را در بخشي از مغز يک موش که اطلاعات بويايي را پردازش مي‌کند، فراهم کرده است.

معمولا محققان از ويروس‌هاي برچسب‌گذاري شده يا رنگ‌هاي باردار به همراه جريان الکتريکي براي رنگ‌آميزي سلول‌هاي مغزي استفاده مي‌کنند. اما اين روش‌ها تمام سلول‌ها را برچسب‌گذاري نمي‌کنند يا موجب آسيب به بافت‌هاي مجاور مي‌شوند.

محققان از طريق ايجاد مجموعه‌اي از حفره‌ها در نزديکي نوک يک ميکروپيپت با استفاده از ابزارهاي نانومهندسي، توانستند ذرات باردار رنگ را در محدوده وسيع‌تري پخش کنند و بدين ترتيب بدون آسيب زدن به سلول‌هاي مغز، تمام سلول‌هاي موجود در ميکرومدار مورد مطالعه را رنگ‌آميزي کنند. همچنين توانستند نسبت سلول‌هاي مختلف موجود در اين ميکرومدار را اندازه‌گيري کنند. اين اطلاعات سرنخي براي تشخيص عملکرد اين بخش از مغز به دست مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته