جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

 يادداشت 

 ضرورت تغيير نگاه به دوره دكتري

زهرا كيان‌بخت

ديروز برخي دانشجويان دكتري وزارت علوم در مقابل اين وزارتخانه تجمع كرده و خواستار اجراي پژوهانه شدند. واقعيت اين است كه وضعيت دانشجويان دكتري در كشور ما در دانشگاهها و رشته‌هاي مختلف، در سطح مطلوبي نيست. هر چند دانشجويان دكتري زيرمجموعه وزارت بهداشت، از برخي جهات، از جمله دريافت پژوهانه و فعاليت حرفه‌اي و شغلي، درمقايسه با دانشجويان وزارت علوم، تا حدي دچار مشكلات به مراتب كمتري هستند. اما به هر حال و به صورت كلي، سالهاست دوره دكتري در دانشگاههاي ما حال و روز خوبي ندارد.

جالب اين است كه از دانشجويان دكتري در بدو ورود به اين دوره، تعهدي مبني بر عدم اشتغال دانشجو تا پايان تحصيل، اخذ مي‌شود، تعهدنامه‌اي كه دانشجويان مجبور مي‌شوند پاي آن را امضا كنند، حال آن كه به طور منطقي، دانشجويان دكتري معمولا در رده سني قرار دارند كه اشتغال آنها از هر نظر، ضروري است و چنين تعهدنامه‌اي تنها زماني مي‌تواند معنا و مفهوم داشته باشد كه دانشجويان دكتري، از تسهيلاتي كه در دانشگاههاي وزارت بهداشت و برخي پژوهشگاهها برقرار است برخوردار باشند و درواقع، دوره دكتري آنها، مانند دوره دكتري وزارت علوم، صرفا دوره‌اي تحصيلي تلقي نشود، بلكه يك دوره تجربي و حرفه‌اي نيز باشد كه طي آن، دانشجويان ملزم به حضور مستمر در دانشگاه و كار كردن بر روي پروژه‌هاي تحقيقاتي و فعاليتهاي علمي باشند.

اما آنچه در عمل جريان دارد، دوره‌اي صرفا تحصيلي در دانشگاههاي وزارت علوم است كه نه به دانشجويان انگيزه كار حرفه‌اي و علمي در دانشگاه را مي‌دهد و نه در مقابل، آنها را از حمايت مادي و معنوي برخوردار مي‌كند و بسياري از دانشجويان دكتري رشته‌هاي مختلف وزارت علوم، دوره دكتري را نيز مانند دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد، تنها به صورت يك دانشجو و نه يك محقق، سپري مي‌كنند.

تازه بعد از اين پروسه است كه دانشجويان مجبور به جستجو براي يافتن شغل و تامين هزينه‌هاي زندگي و... مي‌شوند. گفتن از كم شدن انگيزه‌ها و سرخوردگي‌هاي مختلفي كه در ميان نسل دانشجوي ما به وضوح ديده مي‌شود، تكرار مكررات است و به نظر مي‌رسد براي خارج شدن دانشگاهها و دوره دكتري از انزوا و ركود و سكوني كه در حال حاضر گرفتار آن است، نياز است مسئولان، تجديدنظرهايي را درمورد تعريف و ماهيت دوره دكتري و وظايف دانشگاه در قبال دانشجويان، صورت دهند تا تحريفاتي كه درمورد اين دوره صورت گرفته و آن را به صورت يك دوره آموزشي صرف درآورده، اصلاح شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته