جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

 نايب رييس کميسيون انرژي مجلس خبرداد:
 افزايش سهم وزارت نفت از فروش نفت  

 نايب رييس کميسيون انرژي مجلس گفت:سهم وزارت نفت از صادرات نفت 14.5 درصد است در حاليکه پيشنهاد شده همين ميزان نيز از درآمد فروش نفت به پالايشگاه ها به وزارت نفت اختصاص يابد.

هدايت الله خادمي در گفتگو با مهر با بيان اينکه در کميسيون انرژي تصميم گرفته شد تا براي ايجاد انگيزه و همچنين تامين مالي پروژه هاي صنعت نفت، اقداماتي انجام شود گفت: تاکنون وزارت نفت 14.5 درصد از سهم فروش نفت را براي هزينه هاي خود استفاده مي کرد. اين در حالي است که طي يک پيشنهاد جديد مطرح شده است تا همين ميزان 14.5 درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به بخش داخلي (پالايشگاه ها) به عنوان عايدي اين وزارتخانه تخصيص يابد. البته دولت در صورتي که نتواند اين ميزان را به وزارت نفت پرداخت کند مي تواند با تهاتر ( هزينه برق، آب و ...) اين ميزان، اين مبلغ را به اين وزارتخانه بپردازد.

وي ادامه داد: براي تخصيص سهم از درآمد فروش گاز براي وزارت نفت نيز صحبت هايي انجام شده است که در صورت تاييد اين پيشنهاد به صحن علني مجلس آمده و در مورد آن تصميم گيري مي شود.اين نماينده مردم همچنين به تقاضاي وزير نفت از رئيس جمهور درباره تخصيص منابع مالي از صندوق توسعه اشاره کرد و افزود: طي اين تقاضا قرار است سهمي از صندوق توسعه ملي به منظور راه اندازي و بهره برداري دو فاز ديگر پالايشگاه ستاره خليج فارس تعيين شود.خادمي درباره خلق منابع مالي جديد براي وزارت نفت توضيح داد: اين منابع مي تواند از هر بخشي تامين شود اما آنچه بيشتر مد نظر مجلس شوراي اسلامي و همچنين وزارت نفت است، استفاده از منابع خرد مالي مردم است که اين امر از طريق انتشار اوراق مالي مختلف ممکن مي شود. از آنجايي که نرخ سود اين اوراق مطابق ارزش روز پرداخت مي شود و از سويي ديگر سودده بودن پروژه هاي نفتي محرز است، اين دو مولفه مي تواند انگيزه مالي و سرمايه گذاري مطلوبي براي جذب سرمايه هاي مردمي داشته باشد. به اين ترتيب از ورود اين سرمايه ها به بازارهاي موازي همانند ارز، سکه، ساختمان و ... جلوگيري مي شود.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اشتغال 13 هزار نفري در پالايشگاه خليج فارس تصريح کرد: در صورتي که منابع مالي لازم و کافي براي توسعه پروژه هاي نفتي تخصيص داده نشود در نهايت افراد شاغل درمگاپروژه هايي همانند ستاره خليج فارس بيکار شده و مشکلي مضاعف ايجاد مي شود. بنابراين مي توان گفت معقول ترين روش استفاده از سرمايه هاي خرد مردمي است.به گفته نماينده مردم ايذه و باغ ملک 60 درصد از 200 ميليارد دلار سرمايه مورد نياز صنعت نفت بايد از طريق بخش داخلي تامين شود. چنانچه بخش زيادي از پارس جنوبي نيز از همين طريق تامين سرمايه شد و توسعه يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته