جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

 خبرپزشكي 

 طراحي و ساخت نانوذرات ضد ويروس

محققان موفق به ساخت نانوذرات ضد ويروسي شدند که نه تنها مانع از عفوني شدن سلول با ويروس مي‌شوند، بلکه آن را نيز از بين مي‌برند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يک گروه تحقيقاتي از دانشگاه ايلينويز موفق به طراحي نانوذرات ضدويروسي شد که قادراند با ويروس‌هاي مختلف برهم‌کنش داشته باشند. پيش از اين نيز ترکيبات ضدويروس ساخته شده بود که تنها مانع از آلودگي سلولي با ويروس مي‌شد. اين نانوذرات جديد نه تنها مانع از آلودگي مي‌شود، بلکه ويروس را نيز از بين مي‌برد.

محققان اين پروژه در مقاله خود نوشته‌اند: «ويروس‌ها هر ساله ميليون‌ها نفر را به کام مرگ مي‌کشند. داروهاي ضدويروس موجود در بازار نيز با محدوديت‌هايي روبرو هستند.

مواد مختلفي وجود دارند که مرحله اول آلودگي ويروسي را متوقف مي‌کنند. اين کار با استفاده از شبيه‌سازي رفتار پروتئوگليکان سولفات هپارين (HSPG) انجام مي‌شود؛ ترکيبي که معمولاً مورد هدف ليگندهاي ويروسي قرار مي‌گيرد.

ساز و کار معکوس کردن اتصال مي‌تواند به‌عنوان دارو براي مقابله با عفونت ويروسي استفاده شود.

رايج‌ترين ليگندهاي اتصال ويروسي از واحدهاي تکراري متراکم تشکيل مي‌شوند، اما تنها برخي مواد مي‌توانند به اين ليگندها متصل شوند. ما موفق به ساخت نانوذرات ويروسي شديم که به تقليد از HSPG ساخته شده‌است. با استفاده از اين نانوذرات مي‌توان با واحدهاي تکراري ليگندهاي اتصال ويروسي برهم‌کنش ايجاد کرد و نيرويي در حد 190 پيکونيوتن به‌وجود آورد. با اين نيرو مي‌توان تغيير شکل برگشت‌ناپذيري را در اتصال ميان ويروس ايجاد کرد.»

تصاوير ميکروسکوپ الکتروني و شبيه‌سازي‌هاي ديناميک مولکولي از ساز و کار ارائه شده در اين پروژه پشتيباني مي‌کند. اين نانوذرات هيچ نشانه‌اي از سميت نشان نمي‌دهند.

برخي از ويروس‌ها نظير HIV با اتصال به HSPG سطح سلول به آن متصل شده و سلول را عفوني مي‌کنند.

داروهاي فعلي که مانع از اين اتصال مي‌شوند، قدرت اتصال ضعيفي با HSPG دارند. اين داروها نمي‌توانند ويروس را از بين ببرند؛ بنابراين با کاهش غلظت دارو، ويروس دوباره فعال مي‌شود.اين نانوذرات جديد قدرت اتصال بالايي داشته و علاوه بر اتصال با سلول، ويروس را نيز از بين مي‌برند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته