جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

 در«ربع قرن تلاش و سرآمدي» ويژه بيست و پنجمين سالروز افتتاح فولاد مبارکه عنوان شد:
 بومي سازي دانش فني، توليد محصول ارزش آفرين و تکميل زنجيره توليد، رمز موفقيت فولاد مبارکه اصفهان 

 آئين بزرگداشت سالگرد تاسيس شرکت فولاد مبارکه اصفهان با عنوان «ربع قرن تلاش و سرآمدي» در سالن نگين نقش جهان اصفهان برگزار شد.

در اين مراسم که با حضور دکتر مهدي کرباسيان معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، دکتر محسن مهرعليزاده استاندار اصفهان، عبدالوهاب سهل آبادي رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران و رئيس اتاق بازرگاني استان اصفهان، مهندس اسرافيل احمديه رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، جمعي از اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان، مهندس عرفانيان مديرعامل دوران ساخت شرکت فولاد مبارکه اصفهان و جمعي از مديران و مسوولين شهر اصفهان حضور داشتند گزارشي از روند توسعه، تنوع توليد، سرمايه گذاري ها و مشارکت ها و طرح هاي آتي اين شرکت به حاضرين ارائه شد.

اين مراسم که با هدف تکريم و پاسداشت خدمات مديران و کارکنان بزرگترين واحد صنعتي جمهوري اسلامي ايران از دوران ساخت تاکنون برگزار شده بود ضمن رونمايي از تمبر يادبود ربع قرن تلاش و سرآمدي، از 10 عنوان کتاب تجربيات اين شرکت رونمايي شد. در ادامه مشروح سخنان سخنرانان اين شرکت مي آيد.

دکتر کرباسيان: تلاش فولاد مبارکه در تحقق برنامه چشم انداز توسعه صنعت فولاد ستودني است

رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ( ايميدرو) در اين مراسم در سخناني با اشاره به تلاش شرکت فولاد مبارکه در توليد محصول ارزش آفرين و با سود دهي بالا گفت: فولاد مبارکه با توان متخصصين و کارکنان خود به تکميل زنجيره توليد دست يافته است که اين مهم ارزش افزوده بالاتري را براي اين شرکت به همراه دارد.

مهدي کرباسيان با اشاره به تامين مواد اوليه از سنگ آهن تا محصول در گروه فولاد مبارکه افزود: در گذشته در زمينه کنستانتره، آهن اسفنجي و گندله توازن نداشتيم اما در چهار سال گذشته، توليد کنستانتره از 28 ميليون تن با 80 درصد رشد به حدود 50 ميليون تن رسيد.

وي همچنين به توليد گندله از 22 ميليون تن به 48 ميليون تن و فولاد از 22 ميليون تن به 33 ميليون تن در چهار سال اخير و در آينده به 52 ميليون تن اشاره کرد و در سال 2016، ميزان تجارت فولاد در دنيا 2 هزار ميليارد دلار بوده که 43 درصد آن به فولاد مبارکه اختصاص داشته است.

معاون وزير صنعت ، معدن و تجارت همچنين به نقش فولاد مبارکه در اشتغال زايي کشور اشاره کرد و گفت: اين صنعت زمينه اشتغال 25 هزار نفر به صورت مستقيم و 350 هزار نفر را به شکل غيرمستقيم فراهم کرده است.کرباسيان مهمترين نکته در موفقيت فولاد مبارکه را برنامه ريزي و حرکت براساس برنامه و زنجيره در آين شرکت عنوان کرد و گفت: فولاد مبارکه از سنگ آهن تا محصول نهايي را بصورت زنجيره وار کنترل مي کند.

وي يادآوري کرد:در سال91 ميزان صادرات فولاد مبارکه، 800 هزار تن بوده و امسال به هشت ميليون تن رسيده است که ارزش افزوده زيادي براي کشور ايجاد کرده است.

کرباسيان، همچنين موضوع آب در فولاد را از اهميت اساسي برخوردار دانست و گفت: بايد از فناوري روز براي کاهش مصرف آب استفاده کنيم و در صورتي که به مساله آب در صنعت کم توجهي شود توليد و اشتغال با مشکل مواجه خواهد شد.وي تاکيد کرد: صنايع آب بر کشور بايد به کنار خليج فارس و صنايع پايين دستي که نياز کمتري به آب دارند به مرکز کشور منتقل شود.کرباسيان در پاسخ به مشکلات مطرح شده درخصوص پلي اکريل و صنايع ديگرنيز گفت: بازاريابي نکته مهم و اساسي در بخش خصوصي است.وي تصريح کرد: بايد صنايع ديگر از فولاد مبارکه به عنوان الگو بهره برداري کنند و اين امر مورد حمايت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قرار خواهد گرفت.

کرباسيان همچنين بر تشکيل شرکت هاي بزرگ در زمينه مس، آلومينيوم و ارتقاي قدرت چانه زني آنها تاکيد کرد و گفت: اين شرکت ها مورد حمايت وزارت صنعت قرار خواهند گرفت.

وي افزود: در حوزه معادن در يکسال گذشته ذخاير معدني کشور 50 ميليارد دلار افزايش يافته است و 2 ميليارد تن ذخيره سنگ آهن به کشور اضافه شده است.

استاندار اصفهان: فولاد مبارکه افتخاري براي کشور است

استاندار اصفهان با اشاره به کاهش 80 درصدي بارش باران در استان اصفهان گفت: اميدواريم در ادامه سال قسمتي از اين کسري جبران شود اما در بهترين حالت پيش‌بيني مي‌شود متوسط بارش‌ها تا پايان سال 35 الي 40 درصد کاهش داشته باشد.محسن مهرعليزاده در همايش 25 سالگي تأسيس فولاد مبارکه، اظهارکرد: مسأله آب يکي از مسائل مهم استان اصفهان است و اولويت بر اين است که هر چه مي‌توانيم در مصرف آب در صنعت صرفه‌جويي کنيم و به ساير بخش‌هاي جامعه کمک کنيم چرا که بخشي از اشتغال و اقتصاد استان به کشاورزي وابسته است.وي افزود: شرکت فولاد مبارکه در انجام رسالت‌هاي اجتماعي خود مناسب عمل کرده و در صرفه‌جويي آب نيز کوشا بوده اما اين اقدامات کافي نيست.

استاندار اصفهان تأکيد کرد: فولاد مبارکه توانسته مصرف آب خود را با 75 درصد کاهش از 40 ميليون متر مکعب به 25 ميليون متر مکعب برساند.

وي خاطرنشان کرد: اميدواريم با برنامه‌هاي منظمي که شرکت آب و فاضلاب به منظور صرفه‌جويي در آب صنعت تنظيم کرده، مصرف آب در صنعت به صفر برسد.

مهرعليزاده با اشاره به کاهش 80 درصدي بارش باران در استان اصفهان، تصريح کرد: اميدواريم در ادامه سال قسمتي از اين کسري جبران شود اما در بهترين حالت پيش‌بيني مي‌شود متوسط بارش‌ها تا پايان سال 35 الي 40 درصد کاهش داشته باشد.وي اظهار داشت: بر همين اساس، صرفه‌جويي در همه بخش‌ها بهترين راهکار است و اميدواريم با صرفه‌جويي، مشکلات جاري را پشت سر بگذاريم.استاندار اصفهان احداث صنايع کم آب را ضروري دانست و متذکر شد: با چنين اقداماتي، مشکلات تأمين آب کاهش خواهد داشت و به اشتغال استان اصفهان نيز کمک خواهد شد.وي اعلام کرد: فولاد مبارکه در توسعه صادرات موفق عمل کرده و توانسته در سال‌هاي اخير سهم مناسبي از بازار صادراتي را به خود اختصاص دهد.

مهرعليزاده گفت: فولاد مبارکه متکي به يک بازار نيست و مسير اين شرکت به سمت افزايش سودآوري، پويايي و توسعه است.وي در پايان با اشاره به اينکه فولاد مبارکه عضوي از خانواده بزرگ توليد فولاد در جهان و افتخاري براي صنعت کشور است، مطرح کرد: بايد به جوانان اعتماد کرد و اين اعتماد بدون شک ثمرات زيادي نصيب استان اصفهان و کشور خواهد کرد.

مديرعامل فولاد مبارکه: گذر از مرز 100 ميليون تن محصول در فولاد مبارکه

دکتر بهرام سبحاني مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان در اين مراسم در سخناني با اشاره به توليد و عرضه بيش از 100 ميلون تن محصول از ابتداي بهره برداري تا کنون گفت: فولاد مبارکه هم اکنون توليد بيش از نيمي از فولاد کشور را به عهده دارد و براي تحقق نيمي از چشم انداز بيست ساله صنعت فولاد را برنامه ريزي کرده است

بهرام سبحاني در مراسم بيست و پنجمين سالروز افتتاح شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اينکه بومي ‌سازي قطعات مورد نياز فولاد مبارکه از ابتداي راه اندازي اين مجتمع صنعتي همواره پيگيري شده است، افزود: از ابتداي راه اندازي مجتمع فولاد مبارکه تاکنون بومي سازي قطعات مورد نياز فولاد مبارکه 114 درصد رشد يافته است که 53 درصد آن مربوط به چهار سال گذشته است.

وي بيان کرد: از طريق مهندسي معکوس بيش از 85 درصد از قطعات مورد نياز اين متجمع که از خارج از کشور تامين مي شد، اکنون در داخل کشور توليد مي شود و اين به معناي تحقق اقتصاد مقاومتي است.

مديرعامل فولاد مبارکه اضافه کرد: بيش از 2 هزار و 250 ميليارد تومان از محل بومي سازي قطعات و تجهيزات مورد نياز اين شرکت صرفه جويي شده است.

وي با بيان اينکه يکي از ويژگي‌هاي فولاد مبارکه کامل بودن زنجيره توليد در اين مجموعه است، افزود: برخورداري از زنجيره کامل توليد ( از سنگ تا رنگ) از نظر اقتصادي موجب توسعه اين شرکت شده است.

سبحاني با بيان اينکه زنجيره کامل توليد از بالادست تا پايين دست در فولاد مبارکه وجود دارد، گفت: امسال نسبت به سال گذشته در تمامي زنجيره توليد اين شرکت افزايش توليد مشاهده مي شود.

وي اظهار کرد: 85 درصد از محصولات اين شرکت در 9 ماهه سالجاري به داخل کشور و 15 درصد به صادرات اختصاص پيدا کرد. سبحاني اضافه کرد: حدود 2 هزار و 800 شرکت بالادستي با مجتمع فولاد مبارکه همکاري دارند. وي با بيان اينکه طرح هاي توسعه از ابتداي بهره برداري تا امروز در اين مجتمع صنعتي دنبال شده است اظهار کرد: ظرفيت توليد فولاد خام در فولاد مبارکه از 2 ميليون و 400 هزار تُن در سال به هفت ميليون و 200 هزار تُن رسيده و بر اساس برنامه، اين ميزان توليد در سال جاري ( 96 ) به هشت ميليون و 630 هزار تُن مي رسد.

مديرعامل فولاد مبارکه افزود: اين شرکت پس از گذشت 25 سال، با برخورداري از سهم 22 درصدي فولاد کشور بعنوان بزرگترين توليد کننده و بزرگترين شرکت بورسي با هفت هزار و 500 ميليارد تومان سرمايه ثبت شده است.وي بابيان اينکه توليدات فولاد مبارکه امروز به مرز 101 ميليون تُن رسيده است، گفت: ظرفيت توليد فولاد خام اين شرکت به 10 ميليون و 300 هزار تُن رسيده است.

سبحاني با اشاره به اينکه 49 درصد محصولات فولاد مبارکه طي چهار سال گذشته به اتحاديه اروپا صادر شده است، گفت: صادرات محصولات اين شرکت به اتحاديه اروپا نشان از کيفيت بالاي محصولات فولاد مبارکه دارد.

وي با بيان اينکه يکي از رسالت‌هاي فولاد مبارکه کاهش مصرف آب است، گفت: ميزان مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه 40 ميليون متر مکعب بود که اين ميزان اکنون به 25 ميليون متر مکعب کاهش يافته است.مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اضافه کرد: در چهار سال گذشته حدود 6 هزار ميليارد تومان توسط اين مجموعه سرمايه گذاري شده است و بيشترين ميزان سرمايه گذاري به ترتيب در فولاد سنگان، توسعه فولاد سبا، خريد سهام شرکت سرمايه گذاري ورق خودرو و شرکت فولاد سنگ انجام شده است.

وي افزود: فولاد مبارکه براي سرمايه گذاري در اين پروژه ها از تسهيلات داخلي و خارجي استفاده نکرده و تنها از طريق منافع و صرفه جويي داخلي، اين سرمايه گذاري ها را انجام داده است.

سبحاني افزود: حدود يکهزار کارخانه بصورت مستقيم و حدود سه هزار شرکت بصورت غيرمستقيم از محصولات فولاد مبارکه استفاده مي‌ کنند. وي گفت: سه مجموعه بزرگ فولادسازي کشور به نام هاي مجتمع فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان زيرمجموعه اين شرکت محسوب مي شوند.

مديرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: در اين مجتمع 14 هزار و 250 نفر، در فولاد صبا يکهزار و 300 نفر و در هرمزگان يک هزار و 673 نفر اشتغال مستقيم وجود دارد.

وي از مجتمع فولاد هرمزگان جنوب، صنايع معدني فولاد سنگان، مجتمع صنعتي معدني فولادسنگ، ورق خودروي چهارمحال و بختياري، فولاد سپيد دشت چهارمحال، فولاد اميرکبير کاشان، شرکت تأمين و توسعه زيرساخت‌هاي شرق ايران، شرکت فني مهندسي فولاد، ايريسا، فلزتدارک، تارا استيل و تامکو به عنوان شرکت‌هاي زيرمجموعه فولاد مبارکه نامبرد.سبحاني همچنين با اشاره به سرمايه‌ گذاري در حوزه مسدوليت‌ هاي اجتماعي اضافه کرد: افتتاح پروژه ورزشگاه نقش جهان، احداث پايگاه امداد جاده‌اي هلال احمر، کمک به پروژه مصلاي امام خميني(ره)، کمک به خريد تجهيزات موزه دفاع مقدس و اهداي 300 ميليون تومان وجه نقد و 250 کانکس به زلزله‌ زدگان غرب کشور از جمله سرمايه‌ گذاري‌هاي اجتماعي شرکت فولاد مبارکه است.

سهل آبادي: مديريت برجسته و علمي دکتر سبحاني و تيم اجرايي، فولاد مبارکه را در صدر شرکت هاي اقتصادي قرار داد

سيد عبدالوهاب سهل آبادي رييس خانه صنعت،معدن و تجارت ايران در اين آيين گفت: فولاد مباركه همواره از مديران شايسته اي برخوردار بوده است و نام نيك بزرگاني همچون محمد حسن عرفانيان و محمود اسلاميان همواره با اين مجتمع عظيم صنعتي همراه خواهد بود.

وي افزود:در حال حاضر نيز مديريت برجسته و علمي جناب آقاي دکتر سبحاني و تيم اجرايي و کارکنان کارآمد شرکت فولاد مبارکه، اين شرکت را در صدر شرکت هاي اقتصادي کشور قرار داده است که بايد قدردان زحمات مديران اين شرکت از زمان تاسيس تاکنون بود.

رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران تاكيد كرد: دکتر سبحاني عليرغم مديريت بزرگترين بنگاه اقتصادي کشور، رياست کميسيون صنايع اتاق بازرگاني را هم به عهده دارند که عليرغم تصور برخي، ايشان وقت براي حضور در پارلمان بخش خصوصي اختصاص داده اند و اتاق بازرگاني با همراهي مديراني همچون ايشان به يک جايگاه قدرتمند تبديل شده است.

وي خطاب به مهدي كرباسيان رييس سازمان ايميدرو افزود: موفقيت هاي متعدد فولاد مباركه مايه مباهات همه ايرانيان و به خصوص مردم اصفهان است اما ما انتظار داريم شركت هاي ديگري مانند ذوب آهن،پتروشيمي و پلي اكريل نيز با توجه و حمايت وزارت صنعت، معدن و تجارت از بحران خارج شده و به دوران طلايي خود بازگردند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به وعده هاي دكتر روحاني در خصوص حل مشكل آب استان اصفهان گفت: مطلع هستيم كه دكتر مهرعليزاده براي اجرايي توافق ها و مصوبات عالي آب در تلاش هستند اما اميدورام ايشان از خروج آب از استان به هر نحوي جلوگيري كنند.

سعيدي نماينده مبارکه: بيش از 350 هزار خانوار در کشور از گروه فولاد مبارکه ارتزاق مي کنند

نماينده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره گستردگي واحد هاي خدماتي و فني و مهندسي فولاد مبارکه در سراسر کشور گفت: شرکت فولاد مبارکه در کشور براي حدود 20 هزار نفر به صورت مستقيم و حدود 350 هزار نفر به صورت غير مستقيم فرصت شغلي ايجاد کرده است.

زهرا سعيدي مبارکه با بيان اينکه صنعت فولاد از شاخصه‌هاي توسعه هر کشور محسوب مي‌شود، افزود: همواره از اين صنعت حمايت کرده و خواهيم کرد.

وي با بيان اينکه صنعت فولاد از پايه هاي مهم اقتصادي کشور محسوب مي شود گفت: در کنار هر فعاليت اقتصادي بايد به مسائل زيست محيطي هم توجه ويژه اي شود.

سعيدي با بيان اينکه کارگران رکن اصلي کار محسوب مي شوند از مديرعامل فولاد مبارکه تقاضا کرد تا امنيت شغلي کارگران فضاي سبز اين شرکت را تأمين کند.

نماينده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به افزايش ظرفيت توليد شرکت فولاد مبارکه افزود: افزايش توليد و فروش در شرکت فولاد مبارکه مديون تلاش کارکنان اين شرکت است.

وي همچنين خواستار توجه به وضعيت بازنشستگان شرکت فولاد مبارکه و استفاده از نيروهاي جوان و متخصص در فولاد مبارکه شد.

بيست و پنجمين سالروز تاسيس شرکت فولاد مبارکه روز پنجشنبه با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در سالن نگين سپاهان شهر اصفهان برگزار شد.

در پايان اين مراسم از تمبر يادبود و اختصاصي فولاد مبارکه به مناسبت ربع قرن تلاش و سرآمدي و عبور از مرز توليد 100 ميليون تن فولاد خام از ابتداي بهره برداري تاکنون و همچنين از 10 عنوان کتاب در زمينه تجربيات فولاد مبارکه در مسير سرآمدي، رونمايي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته