جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5760

 سخنگوي دولت:
 در مورد حذف موسسات فرهنگي از تخريب ها هراسي نداريم 

 
سخنگوي دولت گفت: حيثيت دولت و دستگاه‌هاي دولتي با قرائت گزارش تفريغ بودجه 95 برده شد.به گارش ايلنا،محمدباقر نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه پس از نشست علني نوبت صبح مجلس درباره کليات لايحه بودجه 97 با حضور در جمع خبرنگاران درباره حفظ بودجه برخي موسسات فرهنگي گفت: اين که يک چنين ظرفيتي براي تخريب دولت وجود دارد ما از آن با خبر هستيم و طبيعي است، اما از اين که هراس داشته باشيم خير و اگر مي ترسيديم اين بودجه را اختصاص نمي داديم.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اين که گفته است که قرائت گزارش تفريغ بودجه اصلاً به عهده ديوان محاسبات در صحن مجلس نيست بيان داشت: اگر اين روال غلط است بايد اصلاح شود؛ اين رويه بايد حتماً اصلاح شود وقتي چنين آثار تخريبي داشته باشد بايد اصلاح شود؛ در ماده 221 آيين نامه داخلي مجلس آمده است که در ماده 103 قانون محاسبات عمومي وزارت امور اقتصادي و اداري کليه اسناد و مدارکي که حساب هاي دريافت و پرداخت دستگاه ها را نشان مي دهد و طبق همان شرايطي که در ماده آمده به ديوان محاسبات ارايه کند و ديوان محاسبات نيز آن را دريافت کرده و با ساير اسناد منطبق و گزارشي تهيه کند و نظر خود را هم در آن گزارش به مجلس تقديم کند که رسيدگي آن برعهده کميسيون هاي مجلس است.

نوبخت گفت: به همين جهت روال اين طور است که وقتي اين گزارش تفريغ تهيه شد آن را تقديم هيات رييسه مي کنند و رييس ديوان محاسبات اجازه دارد که يک ساعت درباره اين گزارش توضيح دهد، که که امر معقولي هم است و ضابطه ها مشخص مي شود، نه اينکه که آن را قرائت کند.

وي ادامه داد: هيات رييسه مجلس نيز اين گزارش را به تعداد کميسيون ها تقسيم مي کند و هر کميسيون نيز يک ماه فرصت دارد در حوزه خود مطالب را بررسي و سپس به کميسيون اصلي که کميسيون برنامه و بودجه است، ارايه دهد و اين کميسيون نيز سه ماه فرصت دارد هم گزارش کميسيون ها را دريافت کرده و هم توضيح دستگاه هاي اجرايي را اخذ کند که اين نکته مهمي است و بايد طبق مر آيين نامه داخلي مجلس به آن توجه شود.

سخنگوي دولت گفت: در گزارش تفريغ بودجه 95 از سوي ديوان محاسبات مطالبي مطرح شد که اگر از بنده مي پرسيدند همه را شفاف

مي گفتيم. حيثيت دولت و دستگاه هاي دولتي با قرائت اين گزارش برده شد و گفتند که فلان پول واريز نشد و يا فلان پول به جاي ديگري واريز شده است.وي تصريح کرد: عده اي هم مترصد اين هستند که از هر فرصتي براي تخريب دولت استفاده کنند؛ آنها هم در اين موج سوار شدند و موضوع پراکنده شد، بنده چقدر بايد انرژي صرف کنم که نشان دهم که همه اين جواب ها روشن بود، چرا از بنده سوال نکرديد که پاسخ را به شما بگويم به همين جهت در ماده 221 آيين نامه داخلي مجلس مي گويد که سه ماه بعد کميسيون برنامه و بودجه مجلس گزارش نهايي را قرائت مي کند که حدودا قرائت گزارش تفريغ چهارماه زمان مي برد و فرصت کافي در اختيار دستگاه هاي اجرايي براي ارايه توضيحات وجود دارد.

نوبخت گفت: اگر دستگاهي خطا کرده است حتماً بايد به جامعه معرفي شود؛ تمام تلاش ما بر اين است که بودجه کشور شفاف شود، اما اين به معني اطلاع رساني براساس گمانه زني نيست؛ ما داريم با اين کار با حيثيت يک دولت بازي مي کنيم و به دستگاه هاي دولتي به نوعي تشويش اذهان عمومي ايجاد مي شود که اينها پول ها را به حساب عمومي واريز
نکردند.

وي افزود: طوري گزارش بيان شد و نابهنگام بيان شد که اين آثار سوء‌را داشت؛ اگر به مُرّ قانون برگرديم، به دقت به آن توجه شده است. معتقدم که اين رويه براي قرائت گزارش تفريغ بودجه سالانه بايد اصلاح شود و ما همکاري هاي بيشتري با ديوان محاسبات داشته باشيم.

سخنگوي دولت در ادامه گفت: عزيزاني که در ديوان محاسبات هستند کارشناسان با تجربه اي هستد اي کاش مي توانستيم مديريت بيشتري در اين کار مي کرديم و معتقديم بايد ديوان محاسبات را تقويت کنيم و چرا که اين ديوان چشم نظام و مجلس و مردم است همانطور که سازمان برنامه بودجه همين نقش ديوان محاسبات را در قوه مجريه دارد.

وي اضافه کرد: ديوان محاسبات با کارکردهايش در دهه هاي گذشته خيلي فاصله گرفته است. امروز به عنوان يک مرجع مچ بگير و پرونده ساز براي مديران است.نوبخت گفت: گزارش تفريغ بودجه 95 و اعداد و ارقامي که از برداشت ها و پرداخت هاي دولت مطرح شد دستمايه رسانه هاي بيگانه قرار گرفت که اين ظلم به نظام است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته