جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773

 حجت الاسلام سيدرضا اکرمي درگفتگو با آفرينش مطرح کرد؛
 اطلاع رساني در دولت صفر است و هرکس به سليقه خود افکارعمومي را هدايت مي کند 

 طي ماه هاي اخير مباحث انتقادي فراواني نسبت به عملکرد تيم دولت در امور مختلف مطرح شده و بعضاً شاهد اعتراضاتي از سوي اقشار جامعه به اين مسئله هستيم. البته دولت نسبت به عملکرد اقتصادي خود با ارائه آمار و ارقام رسمي دفاع مي کند و معتقد است کنترل تورم و رشد اقتصاد با موفقيت در حال انجام است.

اما آنچه بايد جامعه را راضي نگه دارد و از سوي اقشار مختلف لمس گردد ديده نمي شود. نبايد اين نکته را فراموش کرد که وضعيت اقتصادي ما از بحران ورشکستگي و رسيدن تا مرز نفت در برابر غذا به اين مرحله رسيده و نمي توان اقدامات دولت را در راستاي بهبود وضعيت ناديده گرفت. ولي نمي توان ازنابساماني هاي به وجود آمده در عرصه اقتصاد چشم پوشيد و اعتراضات مردم را نسبت به اين وضعيت ناديده گرفت.

دربخش پاياني مصاحبه با حجت الاسلام سيدرضا اکرمي عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز و رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري پيرامون اين مباحث و ضعف هاي دولت در بحث اطلاع رساني گفتگو کرديم که خلاصه آن را درزير مشاهده مي کنيد.

مسائل معيشتي مردم در چند وقت اخير به صورت گسترده و پررنگ تر مطرح شده و شاهد اعتراضات علني مردم به وضع بيکاري و مشکلات اقتصادي هستيم. چرا در اين مورد با مردم واضح و به بيان ساده سخن گفته نمي شود و خواسته هاي آنها مورد توجه قرار نميگيرد؟

مسئله معيشت و فقر صرفا به ايران ختم نمي شود و در سايرکشورهاي دنيا نيز حتي کشورهاي توسعه يافته بيکاري، فقر و گرسنگي وجود دارد. ما بايد بپذيريم که درکشور ما اقشاري وجود دارند که قادر به تامين نيازهاي اوليه خود نيستند. با پذيرفتن اين صورت مسئله بايد به دنبال راهکار آن باشيم. رهبري امسال را به سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال يا اقدام و عمل نامگذاري کردند. اين عنوان درعيد نوروز براي تمام ملت ايران مطرح شد. رهبري نگفت که اقتصاد مقاومتي فقط براي دولت است يا براي بخش خصوصي يا براي مردم است. بلکه همه آحاد ملت را به اين امر توصيه کردند، بنابراين همه بايد پا به ميدان بگذارند.

امروز هيچ بخش و نهادي خود را مقيد به اقتصاد مقاومتي نمي داند. بايد تمام احاد جامعه اعم از بخش خصوصي، تعاوني ها، بخش دولتي، قواي ديگر و نيروهاي مسلح، بازاريان و مردم خود را ملزم به اجراي اقتصاد مقاومتي کنند. در اقتصاد ساده ما بحث عرضه و تقاضا بسيار با اهميت است. لذا وقتي ما حجم غيرقابل باور واردات را طي سال هاي اخير مشاهده مي کنيم، آن وقت توقع داريم مردم اين کالاي چيني يا وارداتي را نخرند؟ توقع داريم با اين حجم واردات توليد کنندگان ورشکست نشوند و بيکاري افزايش نيابد؟ امروز به هرصنفي وارد مي شويم شاهد نمونه هاي کثير خارجي هستيم و ديگر جايي براي محصولات کارخانجات داخلي وجود ندارد. مابايد بين عرضه و تقاضا يک تناسب عقلاني ايجاد کنيم و اين وظيفه بخش خصوصي است.اما بخش ديگر کار بر دوش دولت و نهادهاي نظارتي است. وقتي ما نمي توانيم بر فروش لبنيات و اقلام خوراکي نظارت کنيم و در هر مغازه اي قيمت ها متفاوت است، چطور توقع داريم اقتصادمان سالم و پويا باشد. ازسوي ديگر مردم نيز بايد مسئوليت پذير باشند و با مديريت خود به اقتصاد کمک کنند. مردم بايد مطالبه گري کنند اگر جنسي گران است بي تفاوت نباشند و نخرند. امروز فرهنگي در کشور ما رايج است که اگر اعلام شود فلان کالا گران شده آنقدر به آن هجوم مي برند که قيمت ها سر به فلک مي گذارد، بعد که ارزان شد آنقدر نمي خرند تا توليد کننده يا وارد کننده به خاک سياه بنشيند. اشکال ما در اقتصاد اين است که گمان مي کنيم فقط يک بخش متولي اقتصاد است اما تمام اقشار و نهادها در اقتصاد دخيل هستند و هريک بايد وظايف خود را انجام دهند.

درحال حاضر رنجش هايي از سوي حاميان رئيس جمهور ايجاد شده و بعضا مباحثي همچون گردش و چرخش دکتر روحاني مطرح است، اين گزاره را در عملکرد دولت چطور تفسيرمي کنيد؟

باشناختي که بنده ازسال 1340 از آقاي روحاني دارم، ايشان انسان هوشمند و انديشمندي است و شخصيتي نيست به سمت وسوي خاصي غش کند. ايشان 20 سال در مجلس و 14 سال شوراي عالي امنيت و تمام سال هاي جنگ در بطن ماجرا بوده و شخصيت پخته اي است. اما مشکل اصلي اينجاست که اطلاع رساني و پاسخگويي چه در دولت يازدهم و چه دولت دوازدهم ايشان وجود ندارد. خيلي از مسائل را به جاي اينکه دولت براي مردم تشريح کند، ديگران با سلايق خود براي مردم سمت و جهت دهي مي دهند. به عنوان مثال مسئله برجام يکي از مباحث پرحاشيه درکشور مبدل شده است و هنوز بسياري از مردم و حتي مقامات غيرمرتبط از بطن و چگونگي آن خبردار نيستند.

بنده تلفني به آقاي سرمدي قائم مقام وزارت خارجه گفتم برجام ديگر تمام شد. حال نوبت شماست تا گروه ها و افراد مشرف به بحث، برجام را براي عامه مردم، دانشگاهيان، ائمه جماعات، نخبگان، فرهنگيان وبازاري ها باز و تشريح کنند. پس از گذشت دوسال از برجام چرا که کسي هنوز از کم و کيف برجام مطلع نيست و تفسيرهاي غلط موجب باورهاي مسموم در مردم شده است.

اطلاع رساني در دولت صفر است

مشخص کنند که ما در برجام انتخاب بين خوب و خوب تر کرديم، يا بين خوب و بد انتخاب کرديم و يا مجبور بوديم بين بد و بدتر انتخاب کنيم. چرا که وضعيت کشور به گونه اي نبود که بتوان ادامه داد، ضمن اينکه هرآنچه که ما در مذاکرات بگوييم طرف مقابل نمي پذيرد و نهايتاً مجبور شديم بين بد و بدتر انتخاب کنيم. ما درجامعه روحانيت از وزارت خارجه خواستيم تا اين برجام را براي ما بگشايد و توضيح دهد چرا که اطلاعي از آن نداشتيم، و آقاي عراقچي آمدند و گفتند چه موضوعي را توضيح دهم؟ آنچه را که خواستيم و يا آنچه را که توانستيم به دست آوريم؟ . لذا اينطور نيست که ما بگوييم يا صفر يا صد، چرا که طرف مقابل نمي پذيرد و درآخرناچاريم انعطاف نشان دهيم و طرف مقابل هم همکاري کند و درنهايت به دنبال سه اصل مورد تاکيد رهبري يعني عزت، حکمت و مصلحت باشيم.

با اين اوصاف از آنجا که متاسفانه اطلاع رساني در دولت ضعيف و پاسخگويي صفر است، قلم ها آزادند که هرچه دلشان ميخواهند بنويسند و بگويند رئيس جمهور به سمت اين و آن گرايش پيدا کرده و يا از حاميان گذشته است. درصورتي که واقعيت امر اين است که حجم مشکلات بسيار بالاست و مسئوليت پذيري کم است. بايد همه دستگاه ها و نهادها وارد ميدان شوند تا مشکلات کشور و مردم برطرف گردد.

يکي ازمهمترين مراکز فرهنگ سازي، آموزش و پروش است، اخيرا موضوع اضافه شدن بسيجيان به کادر مدارس مطرح شده، و واکنش وزيرآموزش و پرورش را نيز درپي داشت. به نظرشما اين تداخل ارگان ها و فعاليت هاي اين چنيني را چگونه مي توان تشريح کرد؟

بنده بعد از آمدن سردار غيب پرور در سازمان بسيج چندين بار دنبال کردم تا ايشان را ببينم و درمورد موضوعاتي صحبت کنم. اولين حرف خود را از طريق اين رسانه به ايشان مي گويم و آن اين است که اولين کاري که ايشان درمورد بسيج بايد انجام دهند، برقراري ارتباط بسيجيان با اهل مسجد، امناي مسجد و امام جماعت مسجد مي باشد. الان به گونه اي است که در مسجد صف هاي نماز داير است و بسيجيان بعضاً در پايگاه خود مشغول به کارهاي ديگر هستند. مسجد و پايگاه بسيج مسجد عضو يک خانواده هستند و نبايد اختلاف و يا افتراقي بين آنها وجود داشته باشد. بعضاً شاهديم که پايگاه بسيج با امام جماعت مسجد اختلاف دارند و اين اختلاف صرفاً به خاطر همان فاصله اي است که بين آنها به وجود آمده است. رهبري سابق براين تاکيد کرده بودند اگر دو همسايه براي مدتي يکديگر را نبينند به سادگي مي توان بين آنها اختلاف انداخت. اولين و ضروري ترين کاري که سردار غيب پرور بايد به آن توجه داشته باشند، ارتباط پايگاه ها با بدنه و اهالي مسجد است.

بسيج براي جذب بايد توان اقناعي داشته باشد

نکته ديگر اينکه بسيج براي جذب بايد توان اقناعي داشته باشد. يعني ابتدا بايد درپي قانع کردن نمازگزارها باشد بايد با ارتباط نزديک با آنها اهميت و ضرورت تحقق آرامان هاي بسيج را بيان کنند. وقتي مسجدي ها و مردم ببيند که بسيجيان با رفتار مناسب آماده و حاضر براي خدمت هستند، اعتماد شکل مي گيرد و شاهد رونق جذب بسيج خواهيم بود.

اما درمورد ورود بسيج به آموزش و پرورش به نظر مي رسد ما اول بايد اصل بسيجي بودن را به لحاظ فکر ، فرهنگ و عقيده را به کادر مدرسه و نهادهاي آموزشي تفهيم کرده و بعد از آن براي ورود بسيج اقدام کنيم. درثاني فهم بسيج براي بچه هاي ابتدايي کاربرد ندارد و بايد از مقاطعي همچون راهنمايي و دبيرستان اين کار را انجام داد.

در دوران کنوني ديگر دستوري نمي توان کار کرد

در دوران کنوني ديگر دستوري نمي توان کار کرد. شما بايد طرف را اقناع کني و با ادله عقل پسند به وي تفهيم کني تا پذيراي شما باشد. با اجراي طرح احتمالي و حضور نيروهاي بسيج در کادر مدرسه، شايد اصلا اين بچه ها من نوعي را قبول نداشته باشند؛ چه برسد به اينکه حرف شنوي داشته باشند. آقاي قرائتي داستاني را از حضورشان در يکي از مدارس نقل کردند و گفتند: « به دبيرستاني دعوت شدم و کادر مدرسه تمام بچه ها را که درحياط ورزش و بازي مي کردند به زور به نمازخانه آوردند. بنده گفتم اين بچه ها الان تمايلي به حرف و منبر ندارند و مدير و ناظم گفتند خير آنها آماده شنيدن هستند. من از خود دانش آموزان سوال کردم که دوست داريد ورزش کنيد يا من صحبت کنم؟ همه گفتند ورزش و ماهم گفتيم بريد بازي کنيد».

طبيب بايد ابتدا نبض مريض را بگيرد بعد براي وي تجويز کند. ما ابتدا بايد ضرورت فرهنگ بسيج را براي اقشار مختلف بيان کنيم بعد براي فعاليت هاي ترويجي اقدام نماييم. بايد جامعه شناسي کنيم و جاذبه براي بسيج ايجاد کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته