جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773

 کمردرد را جدي بگيريد 

 اگر ضايعه عصبي و فشار روي ريشه عصبي زياد شود در اين صورت، درمان با جراحي الزامي است.به گزارش روابط عمومي راديو سلامت، دکتر حبيب مفخم، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي در گفتگو با يرنامه «يک نکته يک متخصص» شبکه راديويي سلامت با بيان اين مطلب افزود: درمان با جراحي در بيماراني که از کمر درد رنج مي برند از يک الگوي منطقي و صحيح و علمي پيروي مي کند و اين گونه نيست که به صورت سليقه اي باشد.

وي ادامه داد: به طور مثال، جراحي براي درمان بيرون زدگي ديسک و فشار روي ريشه عصبي يا روي نخاع؛ جراحي اورژانسي براي بيماراني که بي اختياري در دفع ادرار يا مدفوع دارند که به علت بيرون زدگي ديسک روي نخاع و عصب ايجاد مي شود و بيمار را دچار کمر درد مي کند؛ جراحي براي رفع نقص عصبي پيش رونده.

اين متخصص طب فيزيکي و توانبخشي با بيان اينکه اين بيماران، از ضعف در اندام و پيشرفت آن در وضعيت حسي رنج مي برند، ادامه داد: براي مثال، در يک ناحيه از پاي بيمار، اختلال حسي ايجاد مي شود و ممکن است بعد از گذشت يک هفته يا ده روز يا يکي دوماه ، اين ناحيه وسيع تر شود. اين نقص پيشرونده، در معاينه هم اثبات مي شود.

وي در پايان اظهارداشت: مثلا فرد در بالا آوردن شست پايش دچار مشکل شده و اين ضعف در معاينه بعدي گسترش يافته است به طوري که با بالا آوردن پا يا روي پاشنه ايستادن نيز، احساس ناتواني مي کند.اين ها نشان دهنده پيش رونده بودن آن ضايعه عصبي و فشار روي ريشه عصبي است که در اين صورت، درمان با جراحي الزامي مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته