جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773

 خبرپزشكي 

 نقش مواد شيميايي محيط خانه در افزايش وزن

مطالعات جديد نشان مي‌دهد ترکيبات شيميايي PFAS که به طور گسترده در منازل مورد استفاده قرار مي‌گيرند، با کاهش سوخت و ساز بدن، در افزايش وزن نقش دارد.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، اين مطالعه که بيشتر زنان را مورد بررسي قرار داده، رابطه علت و معلولي مواد شيميايي و افزايش وزن را ثابت نمي‌کنند، ولي نشان مي‌دهد افرادي که در خونشان سطح بالايي از اين مواد قرار دارد، پس از رژيم غذايي با مشکلات افزايش وزن مواجه هستند.

ادامه مطالعه نشان مي‌دهد افرادي که به منظور کاهش وزن رژيم غذايي خاصي را رعايت مي‌کنند، مجدد پس از مدتي دچار افزايش وزن مي‌شوند و بايد رژيم بگيرند. محققان معتقدند اين دور باطل مي تواند متاثر از مواد شيميايي استفاده شده در منزل باشد.

اين مطالعه که توسط محققان دانشکده بهداشت هاروارد صورت گرفته نشان مي‌دهد ترکيبات شيميايي PFAS بيشتر در محصولات ضد آب يا ضد روغن مانند پارچه هاي ضد آب و ضد لکه، موکت ضد لکه و پوشش مواد غذايي استفاده مي‌شود.

مطالعات با بررسي بيش از 600 زن و مرد 30 تا 70 ساله داراي اضافه وزن نشان مي‌دهد زنان بيشتر در مقابل اين ترکيبات مستعد اضافه وزن هستند و احتمالا هورمون ها نقش مهمي در اين امر ايفا مي‌کنند.

مطالعات حيواني نشان مي‌دهد PFAS با سوخت و ساز و عملکرد استروژن تداخل دارد و استروژن از جمله مهمترين هورمون‌هايي است که در کنترل وزن بدن نقش دارد.

با توجه به استفاده گسترده اين مواد، مي‌توان گزينه هاي بهتري را جايگزين کرد، از طرفي نقش رژيم غذايي و تحرک در کنترل وزن بسيار موثرتر از ساير عوامل است.

نتايج اين مطالعه در نشريه PLOS Medicine منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته