جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773

 خبر 

 جوانان ايراني 7 برابر متوسط جهاني سکته مي‌کنند

دبير دهمين کنگره استروک ايران با اشاره به اينکه در هر 10 دقيقه بعد از سکته مغزي فرد 2 ميليون سلول عصبي از دست مي‌دهد، گفت: تشخيص درمان به موقع اين بيماري در نجات جان آن بسيار حائز اهميت است.

دکتر شهرام اويس‌قرن دبير دهمين کنگره استروک ايران اظهار داشت:‌ اين کنگره دوم تا چهارم اسفند ماه سال جاري در کتابخانه ملي ايران و با حضور متخصصين و جراحان مغز و اعصاب، راديولوژيست‌ها، پرستارها و صاحب‌نظران اساتيد برجسته در حوزه سکته مغزي برگزار مي‌شود.

وي افزود:‌ مراقبت از سکته مغزي کار تيمي مي‌طلبد و بر اين اساس آخرين روش‌هاي پرستاري بيماران سکته مغزي در دهمين کنگره استروک ايران همچنين تکنسين‌هاي اورژانس خط اول مواجهه با بيماران دچار سکته مغزي بوده بنابراين شرکت آنها در اين کنگره سبب ارتقاء تکنسين‌هاي اورژانس در زمينه سکته مغزي مي‌شود.

دبير دهمين کنگره استروک ايران ادامه داد: شيوع سکته مغزي در ايران طي چندين مطالعه که انجام گرفته به صورتي بوده که مشخص شده جوانان ايراني بيشتر مبتلا به سکته مغزي مي‌شوند. البته منظور از جوانان افراد کمتر از 50 سال است.

اويس‌قرن ادامه داد: طي مطالعه‌اي که در اصفهان انجام گرفت بروز سکته مغزي در جوانان 7 برابر ميانگين جهاني بود. بنابراين پيشگيري از اين بيماري بسيار حائز اهميت است. همچنين 90 درصد سکته‌ها مربوط به 10 عامل فشار خون، چربي بالا، ديابت، استعمال سيگار، وزن زياد، عدم تحرک، بيماري قلبي، استرس، مصرف الکل و رژيم غذايي نادرست در جوانان است.

وي با تاکيد بر اينکه فردي که دچار سکته مغزي مي‌شود در هر دقيقه 12 کيلومتر راه عصبي آن و يا به عبارتي 2 ميليون سلول عصبي‌اش از بين مي‌رود، گفت:‌لذا درمان به موقع بيمار سکته مغزي بسيار حائز اهميت است و بايد همه اين افراد قبل از 4 ساعت و نيم طلايي اقدامات لازم برايشان انجام گيرد.

اين متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اينکه تزريق وريدي و کشيدن لخته از رگ دو روش مهم براي نجات جان بيماران دچار سکته مغزي در زمان طلايي است، گفت:‌متاسفانه در همه بيمارستان‌هاي کشور اين مسئله براي بيماران انجام نمي‌گيرد و هيچ کدام از بيمارستان‌هاي خصوصي تهران نيز درمان وريدي سکته مغزي را ندارد و در حال حاضر دو بيمارستان شريعتي و فيروزگر در حوزه کمک به بيماران سکته مغزي بسيار موفق بودند.

وي با بيان اينکه عليرغم احترام به طب سنتي بايد بگويم که نمي‌توان از اين طريق سکته مغزي را درمان کرد، گفت: برخي به دليل فشار خون بالا به جاي استفاده از قرص آبغوره مصرف مي‌کنند و اين سبب مي‌شود که به دليل کاهش نيافتن فشار خون دچار سکته مغزي شوند. بنابراين پيشگيري و درمان به موقع فشار خون بسيار حائز اهميت است.

دهمين کنگره استروک ايران 2 تا 4 اسفند با حضور سخنراناني از کشورهاي کانادا، آمريکا، فرانسه و قطر در مرکز همايش هاي بين المللي کتابخانه ملي ايران برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته