جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5786

 زخم هاي التيام نيافته يک باخت
 سوالاتي که برانکو بايد به آن ها پاسخ دهد 

 
برد و باخت در دربي، بخشي از روند طبيعي فوتبال است اما بيشتر پرسپوليسي‌ها بر اين باور هستند که تيم‌شان قدرت لازم را براي شکست پسران شفر داشته اما تصميم‌هاي خاص مرد کروات، دندان‌هاي تيم را کشيده است. کارنامه درخشان پرفسور روي نيمکت پرسپوليس، پرسش‌گري و توضيح‌طلبي را درمورد او به حداقل رسانده است.

حتي بعد از شکست اين مسابقه نيز، بيشتر رسانه‌ها اين مربي را به چالش نمي‌کشند تا تصويري که در اين چند سال از او ساخته‌اند، مخدوش نشود.

با اين وجود برانکو ايوانکوويچ بايد به چند سوال درباره دربي 86 پاسخ بدهد؛ پرسش‌هايي که در دو روز گذشته، هواداران صدرنشين ليگ‌برتر را به تعجب فرو برده‌ است.

1- چه کسي مقصر شکست است؟ پرفسور در کنفرانس مطبوعاتي بعد از شهرآورد به واژه "اشتباهات فردي" اشاره مي‌کند و آن را دليل شکست تيمش مي‌داند. البته که اشتباه فردي، موجب باز شدن دروازه قرمزها شد اما آيا نمايش پرسپوليس در اين مسابقه در حد و اندازه نمايش‌هاي هميشگي اين تيم در ليگ‌برتر بود؟ برانکو اشتباه مدافع‌اش را کمي بزرگ‌تر از آن‌چه هست نشان مي‌دهد تا سهم «اشتباه تاکتيکي» را در اين باخت کمرنگ کند. هوادارها اما بيشتر از هر بازيکني در زمين، ترکيب، تعويض‌ها و تاکتيک‌هاي مرد کروات را عامل رقم خوردن اين نتيجه مي‌دانند.

2- چرا شجاع خليل زاده حاشيه امن دارد؟ اگر اشتباه فردي به اين اندازه اهميت دارد و اين‌قدر جبران‌ناپذير است، چرا شجاع خليل‌زاده در طول فصل همواره دست به اشتباه مي‌زند و از حاشيه امن خارج نمي‌شود؟ به‌نظر مي‌رسد پرسپوليسي‌ها از لغزش تکراري شجاع غافلگير نشده‌اند اما برانکو ناگهان از کيفيت مدافع شمالي‌اش جا خورده است.

از ديدار با تراکتور در تبريز در نيم‌فصل اول تا مسابقه با السد در قطر، مدافع مياني شماره3 سرخپوشان به صورت مداوم مرتکب اشتباه فردي شده اما نه جايش را در ترکيب از دست داده و نه اولتيماتومي دريافت کرده است. آيا استفاده از زوج سيدجلال و انصاري در مرکز خط دفاعي در شهرآورد بعد از اشتباه‌هاي شجاع در قطر، عاقلانه‌تر نبود؟

3- راز ربيع‌خواه چيست؟ محسن ربيع‌خواه از ترکيب پرسپوليس حذف نمي‌شود، او تنها از يک پست به پستي ديگر انتقال پيدا مي‌کند. مثل «فرشاد احمدزاده»، محسن هم پسر برانکو است اما فرشاد در بسياري از بازي‌ها براي اين تيم درخشيده و ربيع‌خواه حتي براي ارسال يک پاس ساده نيز با مشکل روبه‌رو مي‌شود.

هيچ‌کس فلسفه نيمکت‌نشيني نوراللهي و فيکس‌شدن ربيع‌خواه را نمي‌داند. اگر او آمار قابل توجه و قابل اتکايي دارد، چرا ايوانکوويچ، کادر فني و آناليزورها هيچ‌وقت با عدد و رقم درباره اين آمار توضيح نمي‌دهند؟ چرا وقتي ربيع در لحظات پرالتهاب بازي به جاي پيدا کردن همبازي، توپ را با يک پاس اشتباه در ميانه ميدان به بيرون مي‌فرستد، اين کمال کاميابي‌نيا است که بايد زمين بازي را با تعويض‌شدن ترک کند؟

4- آيا محرمي جايي در برنامه برانکو ندارد؟ صادق محرمي تنها بازيکن برنده پرسپوليس در داربي برگشت فصل گذشته بود و اين اتفاق در شهرآورد برگشت اين فصل نيز تکرار شد. او در دقايق کوتاه حضورش در زمين درخشان ظاهر شد و بارها با دريبل‌ها و نفوذهاي ديدني، براي استقلالي‌ها دردسر درست کرد. بدون ترديد اگر صادق آماده از ابتدا در ترکيب قرار مي‌گرفت، کيفيت سمت راست خط دفاعي سرخ‌ها متحول مي‌شد اما ايوانکوويچ ماهيني را به جاي او در زمين قرار داد و حتي بعد از ورود صادق به زمين، حسين ماهيني در ترکيب باقي ماند و به ميانه زمين رفت. شنيده مي‌شود محرمي در آستانه انتقال به ديناموزاگرب است و پرفسور به همين خاطر براي آينده روي ماهيني حساب بيشتري بازي مي‌کند. آيا فروش محرمي به‌سود تيمي است که شانس حضور در پنجره نقل‌و‌انتقالات را نيز ندارد؟

5- چرا مسلمان ممنوع‌البازي شده است؟ در 5مسابقه اخير محسن مسلمان حتي يک دقيقه نيز براي پرسپوليس به‌ميدان نرفته است. ايوانکوويچ از دليل «فني» اين تصميم حرف مي‌زند اما تشخيص غيرفني‌بودن اين اتفاق دشوار به‌نظر نمي‌رسد.

بهترين پاسور ليگ، چه اشتباهي مرتکب شده که پاس‌ها و سانترهايش ديگر در تيم ديده نمي‌شود؟ اگر برانکو با هواداران روراست باشد و دليل واقعي اين اتفاق را به زبان بياورد، شايد خيلي‌ها به او حق بدهند؛ درست مثل همان اتفاقي که براي رامين رضاييان و اين مربي رخ داد. سکوت ايوانکوويچ در ماجراي مسلمان اما کمي آزاردهنده شده است.

6- آيا پرفسور لجبازي مي‌کند؟ آيا لجبازي يکي از خصوصيات مربيگري برانکو ايوانکوويچ است؟ او قبلا اصرار داشت که به هر قيمتي به رضا خالقي‌فر بازي بدهد و حالا اين پروژه را با چند بازيکن ديگر در زمين پياده مي‌کند. بعضي‌ها باور دارند که هر بازيکني با انتقاد هوادارها مواجه شود، محبوبيت بيشتري براي برانکو پيدا مي‌کند. آيا مرد کروات، انتقاد از مهره‌هاي تيمش را برنمي‌تابد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته