جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5787

 سرمقاله 

افشاي فساد اداري؛ بيم ها و اميدها

آذر فخري 

اين روزها در فضاي مجازي خبري منتشر شده مبني بر ايجاد يک سايت مستقل براي ثبت گزارش‌هاي مردمي در ارتباط با رشوه‌گيري در سازمان‌ها و نهادهاي عمومي و دولتي. بر اين اساس، قرار است افرادي که درگير چنين برخوردي شده و ناچار از پرداخت رشوه براي انجام کارهاي خود بوده‌اند، بدون افشاي هويت خويش، موارد رشوه‌گيري را به صورت شفاف و دقيق در اين سايت ثبت کنند.

اما پيشينه‌ي واقعي چنين سايتي چيست؟ اين پلتفورم، بر اساس نمونه‌ي هندي آن تهيه شده است. اما کارکرد اين پلتفورم در هند، بسيار آزاردهنده و دردناک است. چرا که کار اصلي اين سايت در هند، ثبت گزارش‌هاي مردمي در مورد ميزان رشوه‌هايي است که از آنان گرفته مي‌شود و در نهايت، سايت مورد نظر با پايش‌هاي دوره‌اي اعلام مي‌کند کدام نهاد يا سازمان، براي انجام کار روتين و معمول مردم،کمتر رشوه مي‌گيرد تا مردم به آن نهادها و سازمان‌ها مراجعه کنند! در واقع، آن‌چه اين سايت در هند انجام مي‌دهد، قراردادن «قانون» نه در برابر فساد، بلکه در کنار آن است. در اين حالت، قانون ديگر عامل بازدارنده نيست، بلکه تنها يک عامل کنترل کننده‌ است. و به‌طور ضمني و تلويحي اعلام مي‌کند که عملا نمي‌تواند در برابر فساد بايستد اما مي‌تواند از نهادها و سازمان‌هايي که فساد ارزان‌تري مرتکب مي‌شوند، به‌نفع مردم! حمايت کند. و اين يعني نهادينه کردن فساد در جامعه.

وقتي‌ فساد تا اين حد فراگير مي‌شود، قانوني که نتواند در برابر آن بايستد يا خود نيز به فساد آلوده باشد، ناچار است با آن کنار بيايد. پس عجيب نيست در کشوري مانند هند، که درگير اين نوع فساد گسترده و پيچيده است، قانون به تبيين فساد دست مي‌يازد و در کنار آن مي‌ايستد و فساد را از قبح اخلاقي و اجتماعي آن مي‌پالايد و با رويکردي همزيست‌محورانه، اخلاقيات جديد بنياد مي‌گذارد. اخلاقياتي که در آن، مراجعه به نهاد و سازماني که رشوه‌ي کمتري مي‌گيرد، نوعي زرنگي و شانس محسوب مي‌شود.

اميد است اگر ايجاد چنين سايتي در کشور ما واقعيت دارد و آن‌طور که گفته مي‌شود دقيقا از روي پلتفورم هندي آن نسخه‌برداري شده‌است، هدفش ايستادن قانون در کنار فساد و نهادينه کردن آن نباشد. و آن‌چنان که خود سايت اعلام کرده‌، نهادها و سازمان‌ها و افراد رشوه‌گير را با شفافيت و بدون تسامح، به مردم بشناساند و موجبات پيگردهاي قانوني را براي آن‌ها فراهم کرده و آنان‌را به‌دست قانون بسپارد.

مبارزه با انواع فساد در جامعه‌ي ما، که البته تنها محدود به رشاء و ارتشاء هم نمي‌شود، يک مبارزه‌ي لازم و حياتي است. چرا که اکثر مردم ما، براي به سرانجام رسيدن امور خود، حتي در خردترين کارهاي اداري ( و فرقي نمي‌کند ؛هم در نهادهاي دولتي و هم در نهادهاي خصوصي) درگير انواع و اقسام فسادها و زد و بندها هستند که رشوه تنها يکي از آن‌هاست. اگر مبناي تاسيس اين پلتفورم و دريافت گزارش‌هاي مردمي، کمک به قانون براي ايستادن در برابر آن و مقابله با فساد است، مي‌توان آن‌را اتفاق خجسته و مبارکي دانست.

اين سايت، اگر بتواند (و بگذارند) به وضوح و شفافيت، روند فساد در نهاد‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي را افشا کرده و موجب تحت تعقيب قرارگرفتن آن‌ها شود، گامي است دير برداشته شده، اما ضروري براي اصلاح شکاف‌هاي مديريتي و قانوني در کشور. اميدواريم.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته