جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5796

 عراقچي:
 اگر آمريکا از برجام خارج شود، ما هم خارج مي‌شويم 

 معاون سياسي وزارت خارجه، خروج آمريکايي‌ها از برجام را جدي خواند و تغيير وزير خارجه اين کشور را در اين راستا ارزيابي کرد و گفت: اگر آمريکا از برجام خارج شود ما هم خارج مي‌شويم. اين موضوع به اروپايي‌ها گفته شده است که اگر نتوانند آمريکا را در برجام حفظ کنند ايران هم خارج خواهد شد.به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي و جابري انصاري معاونين سياسي و اقتصادي وزارت خارجه در جلسه کميسيون امنيت ملي حاضر شدند، جلسه‌اي که به دليل اهميت مناسبات ايران با کشورهاي غربي به ويژه پس از برجام و مسائل فيمابين و اتفاقاتي که در لندن رخ داد، تشکيل شد.عراقچي در اين جلسه، گفت: امروز دنيا جمهوري اسلامي ايران را به عنوان بازيگر و کشور موثر در منطقه و عرصه بين‌المللي مي‌شناسد که اين موضوع مورد اعتراف همه کشورهاست.به گفته وي، يکي از موضوعات ما در حوزه بين‌المللي، برجام است. رفت و آمدهايي بين اروپايي‌ها و آمريکايي‌ها به ويژه کشورهاي اروپايي حاضر در برجام وجود داشته و دارد. تلاش آنها اين است که ترامپ و آمريکا در برجام بماند و برجام حفظ شود ولي هنوز اين تلاش‌ها نتيجه‌بخش نبوده است. ترامپ مي‌گويد که يا بايد اصلاح شود يا اينکه همکاري‌ها قطع گردد، از نظر ترامپ بايد برجام موضوع موشکي ايران را نيز شامل شود. اينها در دوران مذاکرات نيز تلاش مي‌کردند موضوع موشکي را وارد برجام کنند ولي براي ما خط قرمز بود و اجازه اين کار را نداديم.

عراقچي افزود: ايراد دوم ترامپ به برجام آن است که چرا به اماکن نظامي ايران دسترسي ندارند. مطالبه ديگر ترامپ نيز شامل اين مي‌شود که زمان‌هاي تعيين شده در برجام خيلي کوتاه است و معتقد است 8 سال، 10 سال و ... زماني نيست چون ايران بعد از اين تاريخ‌ها مي‌تواند سلاح به کشورهاي ديگر بدهد.

وي افزود: آمريکايي‌ها اين برداشت را دارند که ايران پس از برجام بسيار قوي‌تر و قدرتمندتر شده و حضورش در منطقه موثرتر و مقتدرتر شده است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته