جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5808

 خبــر 

 مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز:

سازمان برنامه و بودجه، در تخصيص اعتبار به اداره ارشاد تجديدنظر کند

كرج-خاكپور

نشست خبري ناصر مقدم، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز با خبرنگاران در سالن جلسات اين اداره کل برگزار شد. دراين نشست معاونتهاي امورفرهنگي و رسانه‎اي، هنري،سينمايي و بصري، قرآن وعترت نيز حضور داشتند. مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به نامگذاري سال 1397 از سوي مقام معظم رهبري گفت: همه افراد جامعه بايد در ترويج مصرف کالاي ايراني و فرهنگسازيِ اين امر تلاش داشته باشند و اصحاب رسانه به عنوان چشم بيناي حوزه فرهنگ و هنر در جهت ترويج مصرف کالاي ايراني و فرهنگسازي در اين راستا تلاش مضاعفي داشته باشند.

وي افزود: ما نيز به عنوان دستگاه فرهنگي بايد بتوانيم در زمينه گفتمان‎سازي مصرف کالاي ايراني کمک کنيم و جامعه را در اين مسير هدايت کنيم. البته با الزامات خاص خود که بايد در توليد آن مدنظر قرار گيرد.

اعتبارات فرهنگي اداره ارشاد در سال گذشته، در حد صفر بود

ناصرمقدم در ادامه گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي 11 رويکرد را براي سال جديد در دستور کار خود قرار داده است. مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز با بيان اينکه برنامه‌محوري از موضوعات مهم در اين راهبرد جديد است، افزود: متاسفانه اعتبارات فرهنگي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سال گذشته در حد صفر بود. باتوجه به ترميم اعتباراتي که سال گذشته انجام گرفت، اين اداره تقريبا 6 ميليارد و چهارصد ميليون تومان اعتبار داشت که از اين مبلغ 50 ميليون تومان براي فعاليتهاي فرهنگي- هنري در نظر گرفته شده و الباقي براي پشتيباني است. ساختمان، نگهداري، پرسنل، آب، برق، گاز و... از جمله موارد پشتيباني است. اعتبارات استان در سال گذشته 50 ميليون تومان بوده است. اميدواريم سازمان مديريت و برنامه‎ريزي استان به بحث فرهنگ و هنر عنايت داشته باشد و يک تجديدنظر جدي در اعتبارات داشته باشد تا بتوانيم برنامه‎هايي که پيش‎بيني کرديم، عملياتي کنيم.

برنامه‌هاي اداره کل البرز، برشي از برنامه‌هاي وزير است

مقدم ادامه داد: مهمترين بحث اين است که برنامه‎ها را براساس يک افق و ديد خاص که برنامه‎ريزي شده پيش ببريم. بر اين اساس سال قبل برنامه‎هاي عملياتي را براي تحقق برنامه‎هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تدوين کرديم که اين راه عملي براي چهار سال آينده است. برنامه‎هاي عملياتي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز براي تحقق و گسترش گفتگو و اعتلاي حقوق فرهنگي است. برنامه‎هاي ما برشي از برنامه‎هاي جناب آقاي صالحي است.

سومين رويکرد نيز توجه به توسعه و قانوني کردن تشکلهاي غير دولتي در حوزه فرهنگ و هنر خواهد بود. انجمنها، خانه‎ها و موسساتي را داريم که در حوزه فرهنگ و هنر فعاليت مي‏کنند. در نخستين اقدام قطعا براي تقويت آنها از آنها حمايت خواهيم کرد و در وهله ديگر به قانونمند شدن آنها کمک خواهيم کرد.

مقدم در پايان سخنانش به برگزاري سه ماه يک بار جلسات رسمي با اصحاب رسانه اشاره کرد و گفت: از اصحاب رسانه انتظار داريم که به ياري مجموعه اداره کل بيايند تا بتوانيم مسائل فرهنگي- هنري را با هم پيش ببريم و ايرادات و اشکالات را از سوي اصحاب رسانه به عنوان چشمانِ بيناي اداره کل رفع کنيم و بتوانيم خدمات بهتري را به اصحاب محترم فرهنگ، هنر و رسانه ارائه دهيم.

در پي خشکي درياچه اروميه؛

کاهش مهاجرت پرندگان به تالاب‌هاي آذربايجان غربي

اروميه- صديقي

رئيس اداره نظارت بر حيات وحش اداره کل حفاظت از محيط زيست آذربايجان غربي گفت: خشکي درياچه اروميه از دلايل کاهش مهاجرت پرندگان به تالابهاي استان نسبت به دهه‏هاي گذشته است.

اميد يوسفي بابيان اينکه درياچه اروميه طي دهه‏هاي 70 و 80 بدليل شرايط زيستي متنوع آن زيستگاه مهمي براي پرندگان مهاجر بوده افزود: کاهش آب درياچه اروميه و روند خشکي آن باعث کاهش پرندگان مهاجر در تالابهاي استان شده است.

وي بيان اينکه 65 درصد تنوع پرندگان کشور در آذربايجان غربي وجود دارد افزود: از بين پرندگاني که در تالابهاي استان زندگي مي‏کنند 20 درصد مقيم بوده و مابقي مهاجرپذيرند.

يوسفي تصريح کرد: مهاجرت پرندگان به تالابهاي استان از اواخر فصل زمستان و اوايل بهار آغاز مي شود که براساس سرشماري نيمه زمستاني پرندگان مهاجر در بازه زماني 10 دي تا 10 بهمن سال گذشته در حدود 100 هزار پرنده به تالابهاي استان مهاجرت کرده‎اند.

رئيس اداره نظارت بر حيات وحش اداره کل حفاظت از محيط زيست آذربايجان غربي عمده پرندگان مهاجر به تالابهاي استان را انواع غاز ، درنا، انواع اردک، پرندگان شکاري، قو، پليکان و انواع پرستوهاي دريايي عنوان کرد. يوسفي تصريح کرد: معمولا پرندگان مهاجر به استان در تالابهاي کاني برازان، درگه سنگي، حسنلو، سد ارس و شهيد کاظمي لانه‏گزيني و جفتگيري مي‎کنند.

وي گفت: فعاليتهاي انساني، محدود شدن زيستگاه جانوران و استفاده بي‏رويه از سموم کشاورزي از علل سرعت يافتن انقراض گونه هاي مختلف جانوري در کشور و استان شده است.

در همايش ملي کتابخانه‌هاي تخصصي کشور؛

تقدير از کارمند برق منطقه‌اي خوزستان

اهواز-خبرنگار آفرينش

از فريده سالمي‌پور رئيس گروه اسناد و مدارک فني شرکت برق منطقه‌اي خوزستان در اولين همايش ملي کتابخانه‌هاي تخصصي کشور به عنوان اولين کتابدار کتابخانه‌هاي تخصصي استان خوزستان با اهداي لوح تقديري قدرداني شد.

اولين همايش ملي کتابخانه‌هاي تخصصي کشور، مسائل، فرصتها و رويکردها؛ در مجموعه آمفي تئاتر بوستان اهواز با هدف بررسي چالشها و مشکلات کتابخانه‌هاي تخصصي کشور به ويژه کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رساني فعال در حوزه صنعت و همچنين تبادل تجربيات و ارائه راه حلهاي بهبود در اين زمينه با حضور اساتيد، پژوهشگران و کتابداران بيش از سي دانشگاه، پژوهشگاه و دستگاه اجرايي از سراسر کشور برگزار گرديد.

در اين همايش در قالب يک کارگاه آموزشي، تجارب سازمان آب و برق خوزستان در حوزه مديريت دانش تشريح گرديد و در پايان از تعدادي از فعالان برگزاري اين همايش و فريده سالمي‎پور رئيس گروه اسناد و مدارک فني شرکت برق منطقه‌اي خوزستان به عنوان اولين کتابدار کتابخانه‌هاي تخصصي استان خوزستان با اهداي لوح تقديري قدرداني و تجليل شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته