جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

 سرمقاله 

از «ديوار كوتاه خودپردازها» تا «گسترش ناامني اجتماعي»

زهرا کيان بخت

طبق آماري كه در سالهاي اخيرازسوي نيروي انتظامي اعلام شده، روزانه حدود 1800 سرقت در ايران رخ مي‌دهد، اين آمار و افزايش چشمگير سرقت‌ها نسبت به يك دهه پيش كه يكي از دلايل اصلي آن، بحران اقتصادي و بيكاري است، سرقت را در رديف مهمترين جرائم ارتكابي در كشور قرار داده است، جرمي كه اين روزها دايره آن گسترده‌تر از قبل، و موارد و مصاديق آن بيشتر شده است. حالا ديگر سرقت كابلهاي برق و دزدي ريل‌هاي خط آهن براي ما تبديل به موضوعي عادي شده كه از فرط تكرار، از شنيدن‌شان تعجب نمي‌كنيم.

همان طور كه در چند سال اخير هم، داستان سرقت عجيب و غريب مجسمه‌هاي نصب شده در ميادين و پارکهاي تهران كم‌كم براي ما تبديل به اتفاقي عادي و به قدري تکرار شد که رسانه‌ها از آن با عنوان سرقت سريالي مجسمه‌هاي تهران ياد کردند، سرقتي که هيچگاه به درستي معلوم نشد عاملان آن چه کساني بوده‌اند، با چه انگيزه‌اي انجام شده و خلاصه، ماجراي آن به کجا کشيده است؟ اما اخيرا، نوع جديدي از سرقتهاي سريالي در حال انجام است که در مقايسه با مجسمه‌دزدي‌ها، خسارت مادي و مالي بيشتري را به دنبال دارد و مهمتر از آن، علاوه بر اين که سوالات زيادي را در ذهن شهروندان ايجاد مي‌کند، القاکننده نوعي احساس عدم امنيت نيز هست؛ سرقت دستگاههاي خودپرداز كه پديده نويني در عرصه دزدي است و نشان مي‌دهد اين جرم وارد مراحل جديدتر و جدي‌تري شده است. اينکه چرا افرادي به اين آساني مي‌توانند با دور زدن سيستم امنيتي و دوربين‌هاي مداربسته، دستگاه‌هاي اي‌تي‌ام را به سرقت ببرند، مسأله‌اي است كه نياز به تأمل دارد.

حالا بعد از دستگاههاي خودپردازي که اسفندماه گذشته به سرقت رفتند و موجودي يکي از آنها شصت و هفت ميليون تومان اعلام شده بود، در روزهاي اخير، سارقان موفق شدند دو دستگاه خودپرداز ديگر را با بيست و چهارميليون تومان پول به سرقت ببرند تا پرونده همچنان مکشوف سرقت سريالي خودپردازها، پر و پيمان‌تر شود.

جالب اينجاست كه نصب دوربين‌هاي مداربسته و سيستم دزدگير هم تاكنون نتوانسته مانعي پيش پاي سارقان ايجاد كند و در ادامه كار آنها، خللي بيفكند. نكته مهم ديگر هم اين است كه اين خودپردازها نه در گوشه و كنار و مناطق و محلات دورافتاده‌تر، بلكه در ميادين اصلي شهر قرار داشته‌اند و اين مسأله‌اي است كه مي‌تواند اهميت حادثه را دوچندان كند. به گفته كارشناسان پليس، دليل وقوع اين اتفاقات، ضعف امنيتي دستگاههاي اي‌تي‌ام بوده و عدم رعايت نكات امنيتي است كه موجب شده پرونده سرقت خودپردازها، قطورتر شده و به چهار مورد برسد.

در زمينه سرقت، يكي از نكات مهم، تفاوت آمارهاي رسمي و غيررسمي است. با وجودي كه اكنون هم تعداد و تنوع سرقتهاي انجام شده در كشور، زياد است، اما به نظر مي‌رسد با توجه به اينكه برخي از مالباختگان به دلايل مختلف، اصولا به پيگيري مال مسروقه خود نمي‌پردازند، در واقعيت، آمار سرقت بيش از آن است كه آمارهاي رسمي از آن خبر مي‌دهند.

ضمناً مشكلات مالي و شكافهاي طبقاتي، جامعه را به سمت و سويي برده كه در آن، براي برخي، سرقت به مثابه يك حرفه و شغل مطرح است و لذا، شاهد تنوع در آن و ظهور شكلهاي جديدي از سرقت هستيم كه روشهاي مقابله بهتري را مي‌طلبد. اما شايد در بين تمامي راه‌حلها، هيچ روش و راهكاري، به اندازه ايجاد اشتغال و از بين بردن معضل بيكاري و فقر، كارساز نباشد.

به هر حال، سرقت و آن هم سرقتهايي كه حداقل، هنوز براي ما عادي نشده‌اند، مانند از جا درآوردن دستگاه خودپرداز و ربودن آن، علاوه بر پيامدهاي اقتصادي، اثرات رواني‌اي را نيز براي جامعه دربردارد كه يكي از آنها، از ميان رفتن احساس امنيت و افزايش ناامني‌ها در جامعه است. براي عدم تكرار چنين پرونده‌هايي، علاوه بر اينكه به پيشگيري و عوامل بازدارنده اجتماعي همچون ريشه‌كن كردن بيكاري نيازمنديم، تقويت سيستم امنيتي و بالا بردن ضريب امنيت اجتماعي در بخشهاي مختلف هم مي‌تواند اثرگذار و راهگشا باشد.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته