جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

 دبير شوراي آموزش دندانپزشکي:
 شرايط جديد دانش‌آموختگان دندانپزشکي خارج از کشور 

 دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت با اشاره به بازبيني برنامه آموزشي دندانپزشکي عمومي از مصوب شدن آزمون جامع دندانپزشکي در پايان دوره خبر داد.به گزارش مهر از وزارت بهداشت، دکتر حسن رزمي درباره اقدامات شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت در ساماندهي مراکز خصوصي و شرکت‌هايي که به برگزاري دوره‌هاي آموزشي اقدام مي‌کنند، گفت: فعاليت مراکز آموزشي فاقد مجوز يا مراکزي که با ادعاهاي خود فاصله زيادي دارند، يکي از دغدغه‌هاي اصلي صاحب‌نظران دندان‌پزشکي است.

رزمي افزود: يکي از اقداماتي که در معاونت آموزشي وزارت بهداشت انجام شد، ايجاد مرکز ملي آموزش‌هاي مهارتي و حرفه‌اي است که آئين‌نامه آن مصوب شده و در معاونت آموزشي هم تصويب و ابلاغ شده است. کار اين مرکز نظارت بر مراکز آموزش علوم پزشکي و دندانپزشکي در سطح کشور و اعطاء مجوز فعاليت در چارچوب تعاريف خود است.وي گفت: مراکز غيرمجاز هم توسط حوزه‌هاي نظارتي تذکر دريافت مي‌کنند و ممکن است فعاليت آن‌ها هم متوقف شود. در ضمن اگر شرکت‌هاي تجاري بخواهند دوره‌هاي يک روزه يا دو روزه برگزار کنند، اين مرکز بر آن‌ها نظارتي نخواهد کرد، اما ما انجمن‌هاي تخصصي را ملزم کرده‌ايم که بر محتواي مطالبي که در اين کارگاه‌ها ارائه مي‌شود نظارت داشته باشند.

اعتباربخشي و ارزشيابي دانشکده‌هاي دندانپزشکي تازه تأسيس

دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت درباره کيفيت آموزش در دانشکده‌هاي دندانپزشکي تازه تأسيس و اعتباربخشي و ارزشيابي آنها، گفت: اعتباربخشي و ارزشيابي مراکز آموزشي و دوره‌هاي تخصصي و عمومي ايجاد شده در دانشکده‌ها را شروع کرده و تيمي را مشخص کرده‌ايم و جدول زماني بازديد از دانشکده‌ها تعيين شده است.

وي خاطرنشان کرد: دانشکده‌هاي تازه تأسيس که حداقل 10 سال از اخذ مجوز فعاليت آن‌ها گذشته است و در حدود 7 سال گذشته دانشجو پذيرفته‌اند و به طور عمده، يک تا دو دوره فارغ‌التحصيل داشته‌اند را به طور جد اعتباربخشي مي‎کنيم.

شرايط جديد دانش‌آموختگان خارج از کشور در دندانپزشکي

وي درباره شرايط جديد دانش‌آموختگان خارج از کشور گفت: يکي از اتفاقات خوب براي دانش‌آموختگان خارج از کشور در دندانپزشکي بازنگري جدي دانشکده‌هايي است که وزارت بهداشت آن‌ها را واجد شرايط براي تحصيل اعلام مي‌کند. در اين راستا، بين 150 تا 200 دانشکده در گروه پزشکي که از کيفيت آموزشي مطلوب بهره‌مند نبودند و بخش زيادي از آن‌ها را دانشکده‌هاي دندان‌پزشکي شامل مي‌شدند، از اين فهرست خارج شدند.

رزمي افزود: از آن جا که سه رشته داروسازي، پزشکي و دندان‌پزشکي، بيشترين دانش‌آموختگان خارج از کشور را دارند، اتفاق مشابه در دو رشته ديگر هم افتاده است، اما رشته دندان‌پزشکي از اين نظر در پله اول قرار دارد. در نتيجه با پايش جدي انجام شده از سال 2018 به بعد، افرادي که قصد تحصيل در رشته‌هاي علوم پزشکي در دانشکده‌هاي خارج از کشور را دارند، بايد مطمئن باشند که در دانشگاه‌هايي تحصيل کنند که در اين فهرست باشند و در غير اينصورت مدارک تحصيلي آنها ارزشيابي نخواهند شد.

وي با اشاره به موضوع امتحان جايابي گفت: پيش از اين دانشجوياني که در اين امتحان شرکت مي‌کردند، بر اساس نمره در دانشکده‌ها توزيع مي‌شدند و دوره‌هاي تکميلي مي‌گذراندند. آخرين دوره آزمون جايابي در مرداد 97 برگزار مي‌شود و بعد از آن اين آزمون ديگر برگزار نمي‌شود و بنابراين تنها راه ارزشيابي دانش‌آموختگان خارج از کشور، شرکت در آزمون ملي خواهد بود.

برگزاري آزمون ملي دندانپزشکي هر سال در دو نوبت

دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي گفت: آزمون ملي در پرديس بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران متمرکز است. آزمون ملي هر سال در دو نوبت، يعني مرداد و دي برگزار مي‌شود و مجموعاً تا 700 نفر در آن شرکت مي‌کنند و کساني داراي صلاحيت شرکت در اين آزمون هستند که دوره دکتري خود را خارج از کشور تمام کرده‌ و در صورت تاييد مدارک آنها و موفقيت در آزمون ملي مجوز کار در کشور را پيدا مي‌کنند.

رزمي يادآور شد: دسته ديگر، دانشجوياني هستند که قسمتي از دوران تحصيل خود را خارج از کشور گذرانده‌اند و هنوز فارغ‌التحصيل نشده‌اند. اين دانشجويان بايد حداقل 75 تا 80 واحد درسي را خارج از کشور گذرانده باشند و بعد از آن درخواست انتقال به داخل بدهند. پس از آن واحدهايي که گذرانده‌اند داخل کشور ارزشيابي مي‌شود و اگر کميته ارزشيابي دانش‌آموختگان خارج از کشور اين واحدها را با استانداردهاي اعلام شده مطابق ديد، اجازه پيدا مي‌کنند که داخل کشور به تحصيل خود ادامه دهند.وي افزود: ارزشيابي اين دانشجويان پيچيدگي خاصي ندارد و شامل مجاز بودن دانشکده محل تحصيل، تعداد واحدها و گذراندن واحدهاي مجاز و معدل ديپلم است. تعداد ورودي‌هاي اين گروه به کشور به طور متوسط سالانه حدود 300 نفر است.

دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي اظهار داشت: يکي از دلايل مطرح شدن بحث تأسيس دانشکده‌هاي خصوصي در داخل کشور همين گروه از دانشجويان بودند و وزير بهداشت و معاون آموزشي بر اين عقيده بودند که اگر بخش خصوصي بتواند زيرساخت‌هاي مناسب تأسيس دانشکده‌ها را از لحاظ مالي و آموزشي تأمين کند، به آنها مجوز داده شود تا به صورت خودگردان اداره شوند.

مصوب شدن آزمون جامع دندان‌پزشکي در پايان دوره

رزمي درباره برگزاري آزمون پره‌انترني نيز گفت: پيش از اين موضوع بازبيني کوريکولوم دندان‌پزشکي عمومي تقريبا نهايي شده بود و يکي از تغييرات مهم کوريکولوم، مصوب شدن بحث آزمون جامع دندان‌پزشکي توسط شوراي برنامه‌ريزي بوده است که بايد حتماً در پايان دوره دندان‌پزشکي برگزار شود. که البته اين موضوع به علاوه کوريکولوم آموزشي مصوب شده، براي ورودي‌هاي سال 97 به بعد موضوعيت دارد.وي افزود: از ديگر تغييرات کوريکولوم، مي‌توان به رويکرد بيشتر نسبت به بهداشت، ‌افزايش واحدهاي دندان‌پزشکي اجتماعي و افزايش نسبي بخش‌هاي کارگاهي نسبت به بحث‌هاي تئوري اشاره کرد. بنابراين مي‌توانم بگويم هم رويکرد توانمندسازي دانشجويان در آن افزايش پيدا کرده است و هم کلاس‌هاي تئوري از حالت تئوري صرف به دروس کارگاهي تبديل شده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته