جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

  عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد:
 سود سرشار دولت در نوسانات ارزي 

 
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: با اختلاف قيمت تقريبا 1500 توماني ارز در بازار، تقريبا 120 هزار ميليارد تومان سود بدون هيچ گونه اقدامي، نصيب دولت شده است.مهرداد لاهوتي (عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس) در گفت‌وگو با ايلنا در مورد سياست‌هاي جديد ارزي گفت: البته به نظر بنده سياست جديدي اتفاق نيفتاده، بلکه مديريت عرضه و تقاضا صورت گرفته است. پيش از اين برخلاف سمت عرضه، مديديتي در سمت تقاضا مشاهده نمي‌شد که تصميمات جديد در راستاي آن است.وي ادامه داد: نرخ ارز بايد توسط همين نيروهاي عرضه و تقاضا در بازار تعيين شود ودر اين ميان وظيفه بانک مرکزي مديريت و ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضا است. براي نمونه اگر قيمت ارز پايين است مکلف به خريد ارز و در صورت بالا رفتن نرخ ارز بايد با تزريق ارز بازار را متعادل کند البته نوسانات پنج-شش درصدي در اقتصاد عادي است.

اين نماينده مجلس با اشاره به منابع و مصارف ارز گفت: ما تقريبا 50 ميليارد دلار صادرات نفتي داريم که با احتساب همين ميزان صادرات غير نفتي، ارزآوري کشور تقريبا 100 ميليارد دلار است. درحالي که واردات کالايي ما 54 ميليارد دلار، تقاضا براي خدمات مانند مسافرت نيز تقريبا 25 ميليارد دلار است و 20 ميليارد دلارهم براي قاچاق است که دولت پيش از اين ادعا مي‌کرد اين رقم را به 12/5 ميليارد کاهش داده است، در مجموع تقريبا سمت تقاضا هم 100 ميليارد دلار است.

وي ادامه داد: با ارقام موجود، تقاضا و عرضه ارز بايد در تعادل باشند در حاليکه اين ظاهر ماجرا است و در باطن آن اتفاقاتي افتاده است که بانک مرکزي نسبت به ان‌ها سهل انگاري داشته، به عبارت ديگر خود را به خواب زده بود.وي در توضيح اين اتفاقات گفت: موضوع مهم در اين مورد دسترسي دولت به منابع ارزي است و اينکه دولت تا چه ميزان توانسته از 50 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي را وارد کشور کند. براي نمونه، ما بيشترين صادرات نفت را به هند و چين داريم که اين کشور‌ها از پرداخت ارز در قبال آن خودداري مي‌کنند و در مقابل آن، واردکننده به ارزش ريال داده شده، از چين و هند کالا وارد مي‌کند که واردات کالاهاي بنجل و نيز بي‌مورد مانند سنگ قبر و خلال دندان به همين دليل است.لاهوتي افزود: اين اتفاقات علاوه بر اينکه کمر توليد کشور ا شکسته است از ورود ارز به کشور نيز جلوگيري کرده است که تاثير آن بر سمت عرضه و منابع ارزي بانک مرکزي قابل توضيح است.

وي افزايش نرخ ارز را سناريوي دولت دانست و گفت: البته خود دولت هم تمايل داشت نرخ دلار به زير 5 هزار تومان افزايش يابد و تقريبا هم موفق شده است. در توضيح اين ادعا بايد در نظر داشت که ما تقريبا روزانه 2.8 ميليون بشکه صادرات نفت و ميعانات داريم که در بودجه با دلار 3500 توماني محاسبه شده است.

وي ادامه داد: با در نظر گرفتن اين موضوع و اختلاف قيمت تقريبا 1500 توماني متوجه مي‌شويم تقريبا 120 هزار ميليارد تومان سود بدون هيچ گونه اقدامي، نصيب دولت شده است.وي در مورد دلارهاي خانگي گفت: متاسفانه کشورما نقدينگي بالايي دارد که وظيفه دولت هدايت اين نقدينگي به بخش‌هاي مورد نياز اقتصاد است. با توجه به عدم توان دولت در انتقال اين نقدينگي، سعي مي‌کند به سمت سود بانکي، سکه و يا اخيرا ارز هدايت کندکه نتيجه‌اي جزخرابي نداشته و متاسفانه برخي از مردم بخشي از اين نقدينگي را به صورت دلار ذخيره کرده‌اند که اين جدا از نيازهاي مسافرتي، پزشکي و تحصيلي خانوار‌ها است.لاهوتي اين نرخ را پايدار دانست و گفت: با توجه به اينکه هم دولت به هدف خود رسيده و هم يک اراده مشترک در کل سيستم براي حفظ اين نرخ وجود دارد بنابرين مي‌توان اين نرخ را پايدار دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته