جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

 افتتاح نخستين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي اهواز 

 اهواز-خبرنگار آفرينش

نخستين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي اهواز با حضور کتانباف شهردار اهواز، فلسفي رييس و باباپور نايب رييس شوراي شهر، حجت‌الاسلام موسي‌پور، ايزدي، حاجتي،حيدري، موسوي‌زاده، لطفعلي‌زاده، کعب عمير، موسوي‌نژاد، سنواتي و قنوات از اعضاي شوراي اسلامي شهر اهواز و تني چند از معاونين و مديران شهري و هنرمندان داخلي و خارجي پذيرفته شده در سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي اهواز و تعدادي از هنرمندان اهوازي در پارک جزيره برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، شهردار اهواز ضمن خيرمقدم به مهمانان با اهداف برگزاري اين سمپوزيوم اشاره کرد و گفت: امروزه به دلايل گوناگون تامين نشاط، شادي و سرزندگي شهري به يکي از دغدغه‌هاي اصلي نظام هاي مديريت شهري به ويژه در کشورهاي توسعه يافته تبديل شده است. تامين سرزندگي شهري نيز به مثابه آرماني مشروع در صدر بسياري از اسناد رسمي شهرسازي مشاهده مي‌شود که خود برخاسته از اهميت سرزندگي شهر به مثابه يک هدف و يک وسيله است.

وي افزود: در شرايط رقابت جهاني، شهرها براي به دست آوردن سهم بيشتري از سرمايه‌ها، استعدادها و توجه جامع بين‌المللي، سرزندگي شهري، به عنوان ابزاري موثر براي ارتقاي توان رقابتي شهرها در تحقق چشم‌انداز مطلوب آنها به شمار مي‌آيد. کتانباف نقش هنر مجسمه‌سازي را در اين فرايند مهم دانست و اذعان کرد: در اين بين، مجسمه‌ها نيز جزئي از عناصر و مبلمان فضاهاي شهري هستند که نه تنها به غناي بصري شهر و فضاي اجتماعي ما کمک مي‌کنند بلکه به عنوان نماد و نشانه از فرهنگ غني و هويت جمعي ما قابل استفاده هستند. مجسمه‌ها از آن دسته عناصر هستند که کارکرد آنها يکي از مهمترين فاکتورها است کارکرد فيزيکي، معنايي و مفهومي. از اين رو سازمان زيباسازي شهرداري اهواز با هدف معرفي و ارتقاي جايگاه استان زرخيز خوزستان به عنوان مهد فرهنگ و هنر با قدمتي چندين هزار ساله در عرصه هنر مجسمه‌سازي، اولين سمپوزيوم مجسمه‌سازي اهواز را در سطح بين‌المللي برگزار مي‌کند.

شهردار اهواز ادامه داد: اين سمپوزيوم با هدف توسعه هنر مجسمه‌سازي و فراهم آوردن شرايط آفرينش هنري به منظور تجلي ميراث تاريخي ايران اسلامي، انتقال تجربه زيباشناسانه به جامعه، ايجاد فضاي تعامل و گفتگو همراه با افزايش سطح آگاهي عمومي و ورود آثار خلق شده به فضاي شهري به عنوان عناصر ماندگار هنري در موضوعات نقش کارون در شکل‌گيري اهواز، اهواز پايتخت دفاع مقدس و نقش نفت در پويايي اهواز به فراخوان گذاشته شد.

جزييات فراخوان سمپوزيوم

منصور کتانباف به جزييات فراخوان سمپوزيوم اشاره کرد و گفت: تعداد 500 اثر به دبيرخانه سمپوزيوم ارسال شد که شامل 200 اثر بين‌المللي و 300 اثر داخلي بوده است که هيات داوران در چندين مرحله بازنگري آثار 25 طرح را واجد شرايط شرکت دانست و نتيجه آن حضور 14 هنرمند ملي و 11 هنرمند بين‌المللي از کشورهاي تايوان، بلغارستان، اوکراين، سوريه، عراق، ترکيه و گرجستان است که به ارزش اين سمپوزيوم مي‌افزايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته