جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

 خبـــرنامه 

تصميم جديد فدراسيون جهاني

حمله به مدال‌هاي ايران در وزنه‌برداري المپيک

با تصميم فدراسيون جهاني وزنه‌برداري، سهميه کشورهاي شرکت کننده در مسابقات المپيک2020 توکيو برحسب سابقه ورزشکاران آن کشور در مثبت شدن نمونه دوپينگ‌شان محاسبه خواهد شد. کشورهاي روسيه، قزاقستان، ارمنستان، آذربايجان و بلاروس به‌دليل داشتن بيش از 20نمونه مثبت يا بيشتر، کمترين سهميه شرکت در المپيک توکيو را کسب مي‌کنند همچنين اين سهميه هم به‌طور مساوي بين آقايان و بانوان وزنه‌بردار آن کشور تقسيم مي‌شود.

سهميه انفرادي به جاي سهميه تيمي

فدراسيون جهاني وزنه‌برداري با بررسي مجدد نمونه‌هاي دوپينگ وزنه‌برداران بين سال‌هاي 2008 تا 2012 با 49نمونه مثبت روبه‌رو شد که 42نمونه مربوط به کشورهاي شوروي سابق بود که همين اتفاق باعث شد تا عملکرد فدراسيون جهاني وزنه‌برداري به‌شدت مورد انتقاد کميته بين‌المللي قرار گيرد. ورزشکاران کشورهاي روسيه، قزاقستان، آذربايجان، بلاروس و ارمنستان مجموعا از سال2008 تا کنون بيش از 130مورد دوپينگ داشته‌اند. همچنين 4کشور اوکراين، مولداوي و ترکيه در دسته کشورهاي داراي 10 تا 19 مورد دوپينگ قرار گرفته‌اند و از اين بابت خطر جدي را براي کاهش سهميه خود در المپيک2020 احساس مي‌کنند. کشور ايران هم با 10مورد دوپينگ مثبت در گروه بعدي قرار دارد و با تصميم فدراسيون جهاني چهار سهميه براي وزنه‌برداران ايران در نظر گرفته شده است که دو سهميه مربوط به بخش آقايان و دو سهميه مختص بانوان است. باتوجه به اينکه ايران در وزنه‌برداري بانوان حرفي براي گفتن ندارد بايد سهميه ايران را همان دو نفر در نظر گرفت. دو نفر از جمع 6نفره کيانوش رستمي، سهراب مرادي، ايوب موسوي، علي هاشمي، سعيد علي‌حسيني و بهداد سليمي اين دو سهميه در حالي به ايران داده شده است که ايران با 4وزنه‌بردار در المپيک ريو حضور داشت و درنهايت توانست توسط کيانوش رستمي و سهراب مرادي به مدال طلا برسد. از ديگر تغييراتي که فدراسيون جهاني وزنه‌برداري براي اين رشته در نظر گرفته، انفرادي شدن سيستم اعطاي سهميه المپيک به‌جاي سيستم تيمي است که اين منجر به اعمال تست‌هاي بيشتر از وزنه‌برداران المپيکي خواهد شد. تمام وزنه‌برداراني که مي‌‌خواهند به توکيو سفر کنند، بايد در بازه 18ماهه رقابت‌هاي کسب سهميه 6بار رقابت کنند که با اين سازوکار دور ماندن وزنه‌برداران از رقابت‌ها براي مدتي طولاني به‌خلاف گذشته، عملا غيرممکن مي‌شود.

علي مرادي رئيس فدراسيون وزنه برداري در اين خصوص اعلام کرد که به اين تصميم اعتراض مي کنيم تا حق ايران در المپيک ضايع نشود.

تهديد عشوري:

از تراکتور شکايت مي‌کنم

دو هفته بيشتر به پايان فصل نمانده و وضعيت سينا عشوري در تيم تراکتورسازي همچنان نامشخص است. نام او در فهرست تيم وجود دارد و حتي در ليست آسيايي تراکتورسازي هم نام عشوري به چشم مي‌خورد اما همچنان خبري از او نيست و حتي در تمرينات هم شرکت نمي‌کند. عشوري اما مدعي است که مي‌خواهد در پايان فصل از باشگاه تراکتورسازي شکايت کند. او مي‌گويد: «منتظر هستم فصل تمام شود تا از باشگاه تراکتورسازي شکايت کنم. چرا که از شخص نمي‌توانم شکايت کنم. نمي‌توانم اين اقدام را در مورد مصطفي آجرلو و هيچ شخص ديگري انجام دهم. مجبور هستم براي رسيدن به حق و حقوقم اين اقدام را انجام دهم. به من گفتند اگر در نيم فصل دوم قصد حضور در تمرينات را داري بايد يک نام سر بسته به ما بدهي که در اين نيم فصل هيچ پولي نمي‌خواهي و کسي چيزي در اين رابطه نفهمد. اين مسئله را قبول نکردم و با پايان فصل از طريق قانون اقدامات لازم را انجام مي‌دهم.»

توضيح قلعه‌نويي

چرا تبريزي استقلالي نشد؟

يکي از بازيکناني که در نيم فصل ليگ هفدهم شايعه پيوستنش به استقلال جدي شده بود مرتضي تبريزي مهاجم ذوب آهن اصفهان بود. اتفاقي که در نهايت نيفتاد تا اين مهاجم در اصفهان بماند و در تيم فعلي‌اش بدرخشد. حالا امير قلعه نويي مربي ذوب آهن درباره اينکه چرا تبريزي به استقلال نرفت توضيحاتي داده است:

«به ‌هر حال بسياري از بازيکنان دوست دارند در استقلال و پرسپوليس فعاليت کنند. نيم‌فصل هم ما به استقلال گفتيم دو الي سه بازيکني را که در ليست اصلي آنها نيستند به ما بدهند تا ما هم تبريزي را به استقلال بدهيم. ما هدف‌مان کمک کردن به آن تيم بود در هر صورت همان‌طور که گفتم هر بازيکني دوست دارد در استقلال و پرسپوليس بازي کند. اين انتقال بايد در صورتي انجام شود که هم منافع باشگاه در نظر گرفته شود و هم منافع بازيکن. به طور کلي من با اينکه بازيکني دوست دارد برود در باشگاه ديگري،‌ مخالفت نمي‌کنم، چون بازيکن بايد قبلش در يک تيم بازي کند. از مسي پرسيدند از اين همه تمرين و بازي خسته نشده‌ايد،‌ گفت من با قلبم فوتبال را دوست دارم. من حتي حاضر بودم در نيم‌فصل اين انتقال انجام شود و در مقابل بيت‌سعيد و شهباززاده را جذب کنيم که دوستان موافقت نکردند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته