جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

 خبـــرنامه 

 ماجراي تمام نشدني ايران و آديداس

چه کسي دروغ مي‌گويد؟

هدايت ممبيني، سرپرست کميته بازاريابي فدراسيون فوتبال بعد از ماه‌ها وقفه اعلام کرد که طراحي خاصي براي پيراهن تيم ملي ايران در جام جهاني در نظر گرفته نشده و تيم ملي با لباس‌هاي سفيد ساده به ميدان مي‌رود. اين در حالي بود که در ماه‌هاي گذشته مانور زيادي درباره طراحي ويژه لباس ايران داده شد و مديران فدراسيون فوتبال در تاريخ‌هاي مختلف به برگزاري مراسم رونمايي از لباس تيم ملي اشاره کردند. اظهارات ممبيني درباره ابعاد مختلف قرارداد فدراسيون فوتبال با آديداس تمام صحبت‌ها و اظهارات مديران فدراسيون فوتبال از رييس تا کارمند را زير سوال مي‌برد.

ممبيني در بخشي از صحبت‌هاي خود با ايسنا گفته: «يوز ايراني هم به دليل نوع خاص لباس و روزنه‌هايي که براي تنفس روي آن وجود دارد حذف شد. اگر يوز مانند قبل روي پيراهن مي‌ماند، تکنولوژي آديداس زير سوال مي‌رفت. پيشنهاد داديم طرح يوز بين آرم فدراسيون فوتبال و لوگوي آديداس قرار بگيرد که به دليل ازدحام طرح در آن بخش لباس، اين موضوع منتفي شد. پيشنهاد ديگرمان براي اين که يوز پشت پيراهن و بين شماره و اسم بازيکن طراحي شود هم منتفي شد. به همين دلايل يوز از پيراهن تيم ملي حذف شد.»

اعلام حذف يوز از پيراهن تيم ملي در حالي است که در طول چهار سال گذشته به عنوان نماد اصلي تيم ملي ايران در سطح جهاني معرفي شده بود و همه تيم ملي را با اين عنوان ياد مي‌کردند. حتي مهدي تاج، محمدرضا ساکت و صفي‌الله فغان‌پور، مديران فدراسيون بارها تاکيد کردند که آديداس در حالي طراحي پيراهن تيم ملي است و طرح يوز حتما روي اين لباس وجود دارد. با وجود حذف يوز، آديداس طراحي خاصي هم براي لباس تيم ملي در نظر ندارد و از پوشاک آماده و ساده خود استفاده مي‌کند. ممبيني درباره اين موضوع گفته است: «آديداس پيراهن خاصي براي تيم ملي ايران طراحي نکرده است. در اين زمان محدود فرصتي براي طراحي لباس وجود نداشت.»

جالب‌ترين قسمت اظهارات ممبيني مربوط به تکذيب بيانيه چند ماه قبل فدراسيون فوتبال بود. فدراسيون فوتبال چند ماه قبل که خبر همکاري ايران و آديداس را جام جهاني منتشر کرده بود، در قسمتي از اطلاعيه خود به دريافت 15 درصد درآمد آديداس از محل فروش البسه هواداري تيم ملي اشاره کرد و ابراز اميدواري کرد که تا 1.5 ميليون يورو (حدود 10 ميليارد تومان) از اين محل درآمد داشته باشد.

ممبيني با رد وجود چنين بندي در قرار داد فدراسيون فوتبال و آديداس تاکيد کرد: «من به عنوان مسئول کميته اقتصادي و بازاريابي فدراسيون مي‌گويم اين موضوع درست نيست. تنها نکته واضح اين است که به دليل اشتياق فراوان ما براي عقد قرارداد، محدوديت زماني و اين که آديداس نمي‌خواست لباس‌هايش را به همين راحتي وارد بازار کند قرار شد اين لباس‌ها با 70 درصد تخفيف به ما تحويل داده شود.» ممبيني در پايان صحبت هاي خود از اصرار و اشتياق فدراسيون فوتبال براي عقد اين قرارداده گفت: «اين شرکت آلماني تمايلي به عقد قرارداد نداشت اما با پافشاري ما در نهايت مسئولان آديداس رضايت دادند.»

فدراسيون فوتبال چندي قبل اين قرارداد را ميهن پرستانه دانسته بود و اعلام کرده بود از عقد چنين قراردادي شرمسار نيستند. بعد از صحبت‌هاي هدايت ممبيني، به نظر مي‌رسد در فدراسيون فوتبال عده‌اي حرف درست را به مردم نمي‌گويند. تنها راه تشخيص راست از دروغ، بررسي اظهارات مديران فدراسيون در گذر زمان است.

غول 50 هزار نفري آماده بهره برداري

ورزشگاه 50هزار نفري پارس آباد به بهره برداري رسيده و حالا مي تواند ميزبان بازي هاي فجرسپاسي باشد. اصلا شايد يکي از دلايلي که اين همه هيجان براي آوردن فجرسپاسي به ليگ برتر شکل گرفته، بلااستفاده نماندن همين ورزشگاه باشد؛ ورزشگاهي که فعلا خيلي شيک و ديدني است. اما از ياد نبريم براي تيم هايي که به سختي در طول فصل هاي گذشته همين حافظيه يا ورزشگاه دستعيب را پر مي کرده اند، کشاندن مردم به فاصله 50 کيلومتري حومه شيراز، خيلي هم ساده نيست. مهمتر اينکه اين ورزشگاه ها هزينه نگهداري بسيار بالايي دارند. بي آبي و اين همه هزينه نگهداري چنين استاديوم هايي باعث شده تا طرح ساخت ميلياردي چنين ورزشگاه هايي به يک تراژدي شبيه باشد. شايد با يک سوم اين هزينه مي شد خود حافظيه را با آن موقعيت استراتژيک و بي نظير داخل شهر، به ورزشگاهي مدرن بدل کرد و اين همه سرمايه کشور را هدر نداد و نگهداري حافظيه به دليل قابليت تجاري سازي حاشيه شهري آن به مراتب علمي و عملي تر هم بود.

ابهام در سپاهان

قطبي مي آيد يا نه؟

در شرايطي که سرپرست باشگاه سپاهان هر گونه مذاکره با افشين قطبي براي جانشيني منصور ابراهيم زاده را رد کرده صحبتهاي مدير برنامه هاي اين مربي در ايران طوري است که احتمال بازگشت سرمربي سابق پرسپوليس و تيم ملي به کشورمان وجود دارد البته شايد اين صحبتها فقط جنبه بازارگرمي داشته باشد. حاج باقر به ميزان گفته:" از زماني که قطبي ايران را ترک کرده خيلي از تيم‌ها خواهان حضور او بوده‌اند. گويا مشکل مالياتي قطبي در حال حل شدن است و پيشنهاد خوبي برسد به او اعلام مي‌کنم تا تصميم نهايي خود را بگيرد. حضور افشين در ايران را نه تکذيب مي‌کنم و نه تاييد مي‌کنم."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته