جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5812

 گفتگوي آفرينش با يکي از دانشمندان يک درصد برتر دنيا ؛
 دکتر نيما رضايي : وجود 350 نوع بيماري نقص ايمني 

 
برديا سيفي -به بهانه برگزاري دهمين همايش بين المللي بيماري هاي نقص ايمني اوليه گفتگويي داشتيم با دکتر نيمارضايي كه اهم آن در پي مي آيد.

دکتر نيمارضايي متخصص ايمونولوژي کودکان، يکي از دانشمندان يک درصد برتر دنيا است و يکي از پژوهشگرانيست که ژن بيماري نوتروپني مادرزادي را کشف کرده است.بيش از 600 مقاله و نيز کتاب هاي معتبري در داخل و خارج از کشور به چاپ رسانده است. کتاب نقص ايمني اوليه ايشان کتابي مرجع و جامع در بسياري از کشورهااست.

دهمين همايش بين المللي بيماري هاي نقص ايمني اوليه در تهران، در تاريخ يکم و دوم ارديبهشت، برگزار خواهد شد.در طي اين همايش، هم چنين سومين مدرسه بهاري نقص ايمني در تاريخ سه ارديبهشت برگزار مي شود. اين همايش در نه سال گذشته برگزار شده است كه امسال دهمين دوره آن با حضور دانشمنداني از كشورهاي مختلف از جمله فرانسه، هلند و آلمان، برگزار مي شود كه در اين همايش به سخنراني در خصوص يافته هاي جديد در زمينه بيماري هاي نقص ايمني خواهند پرداخت . در ضمن برنامه اي براي خانواده ها اجرا خواهد شد که از پنج بعد از ظهر روز شنبه شروع و تا ساعت ده شب ادامه خواهد داشت. اين برنامه، برنامه ي شادي خواهد بود. به اين ترتيب که براي خانواده ها و فرزندان مبتلاي شان، برنامه ي رصد آسمان و کهکشان را خواهيم داشت تا آنها با وسعت وشگفتي هاي خلقت خداوند آشنا شوند. روز دوشنبه،محققين و دانش پژوهان جوان، تازه ترين دست آوردهاي شان را در حضوردو استاد پيشکسوت ارائه مي کنند .

بيش از 350 نوع بيماري مختلف نقص ايمني وجود دارد

ايشان در رابطه با نقص ايمني گفت، نقص ايمني به جهش ژنتيکي گفته مي شود که يکي از اعضاي سيستم ايمني به صورت کمي و کيفي نتواند درست کار بکند و فرد مستعد علايم و عوارض مختلفي مي شود به خصوص عفونت هاي مکرر وبيماري خودايمني و سرطان .بيش از 350 نوع بيماري مختلف نقص ايمني وجود دارد .در کشور ما هم بيش ازدو هزار و پانصد بيمار شناخته شده وجود دارد. متخصص ايمونولوژي کودکان با اشاره به اينکه در ايران فراواني ازدواج فاميلي خيلي بيشتر از کشورهاي غربي است، بيان كرد:تقريبا يک سوم کودکان متولد شده در ايران حاصل ازدواج فاميلي هستند.
بيماري هاي ژنتيکي در کشور ما وجود دارند که در کشورهاي غربي بسيار نادر بوده يا حتي مشاهده نمي شود.اين متخصص ايمونولوژي به اطلاع رساني به موقع، تشخيص زود هنگام، تست هاي مناسب، افزايش آگاهي بيماران و پزشكان و آموزش در زمينه بهداشت سلامت و جمع آوري اطلاعات و داده ها تاكيد كرد.

دكتر رضايي، عوامل ارث، ژنتيك و ازدواجهاي فاميلي در مبتلايان به بيماري نقص ايمني اوليه را از عوامل اصلي و مهم در ابتلا شدن در اين بيماران عنوان كرد.

وي در رابطه با دستاورد نه كنگره قبلي گفت،در کنگره نهم که پارسال برگزار شد تا آن موقع ما مي گفتيم 270 بيماري وجود داشت.الان مي دانيم که 350 نوع بيماري وجود دارد. يعني در طول يک سال انواع بيماري ها و نه تعداد بيماران هشتاد نوع جديد شرح داده شده پس چه قدر مهم است که پزشکان خود را به روز نگه دارند . هشتاد بيماري جديد شناخته شده و چه قدر اهميت دارد که با اين همايش ها به پزشکان اطلاع داده مي شود که اين پيشرفت ها و شناخت ها اتفاق افتاد ه است.

دكتر رضايي همچنين در رابطه باميزان حمايت از اين بيماران در كشور بيان كرد، انجمن حمايت از بيماري هاي نقص ايمني سعي اش اين است که کمک بکند در درمان بيمار ولي خوب به هر حال همچنان اين بيماران احتياج به کمک دارند چون هزينه هاي زيادي دارند.

ايشان ورود خيرين به اين عرصه را لازم دانست و تاكيد كرد،خيلي وقت ها خيرين هزينه را صرف برخي بيماري ها مي کنند که در واقع آن هزينه تغيير و تحولي ايجاد نمي کند. و تفاوتي درادامه حيات بيمارندارد. ولي اين ها بيماراني هستند که اگر به موقع تشخيص داده شوند و درمان مناسب بگيرند، مي توانند زندگي طبيعي خود را تا آخر ادامه بدهند. پس تشخيص به موقع و درمان ميسر است و براي درمانش هم نياز است که خيرين حتما کمک بکنند. ايشان در ادامه گفتگو در رابطه با ديگر برنامه هاي اين مركزدر روزهاي آينده گفت ،چون در هفته ي سلامت قرار داريم برنامه پياده روي همکاران از مرکز طبي تا پارک لاله در روز سه شنبه با حمل و توزيع پوسترهاي هشدار دهنده ي نقص ايمني و توصيه هايي براي عموم مردم .

در ضمن 11 ارديبهشت سومين دوره مسابقات جام جهاني کوچک را با کودکان بيمار برگزار خواهد شد.كه بازي تدارکاتي خواهند داشت با دانشجويان بين الملل دانشگاه، هم دختران و هم پسران، اين که با افراد خارجي بازي مي‌کنند براي شان حس خوبي ايجاد مي کند . در اين مسابقات هنرمندان و ورزشکاران پيشکسوت حضور دارند.

برگزاري کنفرانس بهاري يوسرن

برنامه ديگر ما کنفرانس بهاري يوسرن است، در تاريخ سه ارديبهشت، كه از ساعت چهار تا هفت بعد ازظهر در تالار ابن سينا دانشکده ي پزشکي برگزار مي شود. در اين برنامه ما ميزبان برندگان جايزه نوبل هستيم و شش سخنران برتر از علوم مختلف از کشورهاي آلمان، مجارستان، فرانسه، و هلند و چين خواهند آمد و سخنراني ها بيشتر انگيزشي خواهد کرد براي محققين جوان که در زندگي و کار خود راهشان را پيدا کنند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته