جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5821

 معادلات انرژي 

 قيمت نفت سبک ايران به مرز 70 دلار رسيد

قيمت نفت خام سبک ايران در چهارمين ماه سال 2018 ميلادي به مرز 70 دلار براي هر بشکه رسيد که بالاترين قيمت براي نفت ايران در سال 2018 محسوب مي‌شود.

به گزارش شانا، ميانگين قيمت نفت خام سبک ايران در هفته منتهي به 20 آوريل (جمعه، 31 فروردين‌‌‌ماه) با يک دلار و 68 سنت افزايش به 69 دلار و 79 سنت براي هر بشکه رسيد، ميانگين قيمت نفت سبک ايران از ابتداي امسال تاکنون، 65 دلار و 39 سنت براي هر بشکه بوده است.

ميانگين قيمت نفت خام سنگين ايران هم در دوره مورد بررسي يک دلار و 89 سنت براي هر بشکه افزايش يافت و به 67 دلار و 56 سنت رسيد. ميانگين قيمت نفت سنگين ايران از ابتداي امسال تاکنون 63 دلار و 88 سنت براي هر بشکه بوده است.ميانگين قيمت سبد نفتي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) نيز در هفته منتهي به 20 آوريل، به 69 دلار و 50 سنت رسيد که نسبت به هفته قبل از آن، با يک دلار و 83 سنت افزايش همراه بود.ميانگين قيمت نفت خام شاخص دبليو تي‌آي هم در اين بازه زماني، يک دلار و 54 سنت افزايش يافت و به 67 دلار و 58 سنت براي هر بشکه رسيد. در هفته مورد بررسي، قيمت نفت خام شاخص برنت با 2 دلار و 10 سنت افزايش، بشکه‌اي 73 دلار و 15سنت معامله شد.ميانگين قيمت نفت خام شاخص‌هاي دوبي و عمان نيز در دوره مورد بررسي به ترتيب يک دلار و 88 و يک دلار و 93 سنت براي هر بشکه افزايش يافت و هر بشکه 69 دلار و 26 سنت و 69 دلار و 30سنت معامله شد.عوامل ژئوپليتيک در خاورميانه که ناشي از تنش‎ها به دنبال حملات هوايي آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه رخ داد، سبب افزايش قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني شد.

نخستين ايستگاه جمع آوري گازهاي مشعل افتتاح مي شود

معاون شرکت ملي نفت ايران در امور توليد از افتتاح نخستين ايستگاه جمع آوري گازهاي مشعل خبر داد.به گزارش وزارت نفت، محسن پاک‌نژاد اظهار کرد: ايستگاه جمع‌آوري گازهاي مشعل ميدان پارسي به عنوان نخستين طرح جمع‌آوري گازهاي مشعل که با حضور و مشارکت بخش خصوصي به ثمر رسيده است، (هشتم ارديبهشت ماه) راه‌اندازي مي‌شود.

وي افزود: در اين پروژه، يک شرکت خصوصي که توانمندي و تجربيات مناسبي در توليد کمپرسورهاي فشار بالاي گاز و اجراي ايستگاه‌هاي CNG دارد، با احداث يک واحد تقويت و افزايش فشار گاز با ظرفيت حدود 7.5 ميليون فوت مکعب در روز، گازهاي کم‌فشار واحد پارسي کلاستر را جمع‌آوري و از سوزانده شدن آنها جلوگيري مي‌کند.پاک نژاد تصريح کرد: در اين پروژه، گازهاي کم فشار ميدان پارسي که با افت فشار چاه‌هاي توليدي، امکان جمع‌آوري در ايستگاه تقويت فشار موجود را ندارد، با فشار در محدوده 15 تا 50 پام به تاسيسات تقويت فشار اين شرکت تحويل مي‌شود و پس از فشارافزايي با فشار 120 پام مجدداً به تاسيسات شرکت ملي نفت برمي‌گردد تا در کارخانه گاز و گاز مايع-1500 مايع گيري و به ميدان کرنج تزريق شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته