جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5827

 جسم و جان و رويکردهاي درماني  

 آذر فخري- شادي از بيرون مي‌آيد يا از درون؟ آيا هم‌چنان که اين روزها مي‌گويند و خيلي از ما‌ها هم باور کرده‌ايم، شادي هم چيزي مانند عشق است که ربط مستقيم با هورمون‌هاي درون‌ريز بدن‌مان دارد؟

پژوهشگران و پزشکاني که هم از دريچه‌ي علم و هم از سوي انساني ماجرا به انسان نگاه مي‌کنند، به هر دو جنبه‌ي بيروني و دروني احساسات و عواطف آدمي اعتقاد دارند. آن‌چه از بيرون بر ما اثر مي‌گذارد، موجب تغييراتي در سوخت‌وساز و ترشح هورمون‌ها و آنزيم‌هاي دروني مي‌شود و اختلال (هم جانب مثبتش را ببينيد و هم سوي منفي‌اش را) باعث بروز احساسات و عواطفي در آن بيرون؛ در رفتار و کنش ما.

در واقع نمي‌توان جسم و جان را از هم تفکيک کرد. هر دوي اين‌ها چنان وابسته به‌هم هستند که نمي‌توان مشخص کرد، دقيقا در کدام لحظه، اين کدام يکي از آن‌هاست که دارد که سوي و جهات عواطف و احساسات و حالات رواني ما تعيين مي‌کند.

البته طبيعي است که اختلال؛ بيش يا کم‌فعالي عوامل جسماني، تظاهرات رواني را هم در پي دارد و به‌همين دليل، در يک تراپي مدبرانه، پزشک يا
روان پزشک، تنها به دارو بسنده نمي‌کند و از مراجع خود (و نمي‌گوييم بيمار!) مي‌خواهد که ضمن استفاده از داروهاي کنترل‌گر، به سلامت جان و روان خود بپردازد و نسبت به محرک‌هايي که جان او را هدف مي‌گيرند هم حساس باشد و هم هوشيارانه با آن‌ها برخورد کند.

جدا کردن اين دو بخش وجوديِ انسان و بي‌توجهي به يکي و توجه بيش از حد به ديگري، ما را از مسير بهداشت و سلامت جسمي و رواني، خارج مي‌کند و موجب بيرون و در حاشيه‌ماندن از جاده‌هاي رشد و تعالي مي‌شود. بي شک، اول‌بار که گل آدم را بسرشتند و پيمانه‌اش کردند و به آن وزن و اندازه‌ي مخصوص و بي‌همتا دادند؛ روح و نفسي هم در آن دميدند که موجب پويايي و حرکت اين قالب شد. قالبي که شايسته‌ي نفس رحماني باشد، نمي‌تواند با ناديده گرفتن آن نفس (بخوانيد روح و روان و جان)، نقش‌هاي انساني – اجتماعي خود را به‌خوبي و درستي ايفا کند. لازم است توجه به سلامت جسمي و رواني، در کنار هم و در ارتباط با هم انجام شود و همان‌گونه که مردم را به آزمايش‌ها و چکاپ‌هاي دوره‌اي جسماني تشويق و ترغيب مي‌کنيم، مراجعه به مشاور را هم به‌صورت يک روال عادي در طي درمان درآوريم و آن‌را جزئي از پروسه‌ي بهبودي در نظر بگيريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته