جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5827

 خبر 

 تأثير 55 درصدي شرايط اجتماعي بر سلامت افراد

رئيس انجمن علمي ـ پزشکي روان‌تني ايران با اشاره به اينکه شرايط اجتماعي 55 درصد از سلامت افراد را تعيين مي‌کند، گفت کنار آمدن با استرس با کمک روانپزشک و دريافت مشاوره، روان درماني، و در مواردي درمان دارويي و آموزش مديريت استرس قابل تسهيل است.دکترسيداحمدعلي نوربالا در آستانه برگزاري اولين همايش سالانه انجمن علمي ـ پزشکي روان‌تني ايران اظهار داشت: عوامل روانشناختي بر روي سلامت جسم افراد تأثير مي‌گذارد و توجه به اين مساله بسيار حائز اهميت است بر همين اساس در 4دانشگاه علوم‌پزشکي در حال حاضر فلوشيپ پزشکي روان تني آموزش و تربيت مي‌شوند.

وي با اشاره به راه‌اندازي فلوشيپ روان‌تني در کشور در سال‌هاي گذشته افزود: بر اساس ارزيابي ملي سلامت روان در کشور در سال 1378،‌ 21 درصد جامعه ايراني دچار مشکلات روان‌شناختي بود که اين مسئله نياز به ورود جامعه روانپزشکي و مشارکت آنها دارد.رئيس انجمن علمي ـ پزشکي روان‌تني ايران ادامه داد: بر اساس ارزيابي ديگري در سال 1390 اين آمار 23.6 و در سال 96، 23.44 بود و اضطراب، افسردگي، جسماني‌سازي مشکلات رواني و بد کارکردي اجتماعي 4 علامت مهم مشکلات روانشناختي بود، که در آنها افزايش چشم گيري در سال‌هاي اخير ديده شده است.

نوربالا بيان داشت: طي 15 سال گذشته در مورد دو علامت، رشد معناداري داشتيم که شامل اضطراب و جسماني‌سازي مشکلات روانشناختي بوده است.

وي با بيان اينکه اغتشاشاتي در فضاهاي فرهنگي و اجتماعي مي‌تواند اضطراب و نگراني را بيشتر کند،‌گفت: بيماري‌هايي همچون سردرد،‌مشکلات گوارشي، بالا رفتن قند و فشارخون از جمله مسائل رواني‌تني بوده که در نخستين کنگره انجمن علمي ـ پزشکي روان‌تني مدنظر قرار گرفته است.

نوربالا با اشاره به اينکه بر اساس تحقيق به عمل آمده در سال 95، مشخص شده که 80 درصد شهروندان تهراني در يک سال قبل از آن يک رويداد مهم استرسي‌زا را تجربه کرده‌اند گفت: البته به نظرم در حال حاضر اين ميزان بيشتر شده است.رئيس انجمن علمي ـ پزشکي روان‌تني ايران خاطرنشان کرد: شرايط اجتماعي 55 و عوامل رفتاري 30 درصد بر روي سلامت افراد تأثير مي‌گذارند و ساير عوامل تأثيرگذار بر روي سلامت، ژنتيک و نحوه خدمت‌رساني است.بنابر اين توجه به دو عامل شرايط اجتماعي و عوامل رفتاري بسيار حائز اهميت است.

نوربالا با بيان اينکه براي رفع اضطراب و برخي مشکلات روانشناختي مي‌توان از دارو و پزشک کمک گرفت ولي افراد بايد توجه داشته باشند که مديريت استرس و خشم، غم و ... نيز داراي اهميت بوده و افراد بايد آموزش‌هاي لازم را در اين زمينه فرا بگيرند و فرد در صورتي که در معرض اين مشکلات قرار گرفت ، علاوه بر مديريت آن، بايد بتواند خدمات درماني لازم را دريافت کند، بدون اينکه نگران باشد که برچسب مراجعه به روانپزشک را داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته