جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

  وزير علوم:
 سنوات دانشجويان کارشناسي به 10 ترم افزايش مي‌يابد 

 
اعتراض دانشجويان به اجراي قانون سنوات دانشجويي بيش از يک سال است که در دانشگاههاي مختلف ادامه دارد و اکنون وزير علوم از قانون جديدي در اين زمينه خبر مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، کاهش سنوات دانشجويي از يک سال گذشته موجب اعتراضات دانشجويان در دانشگاههاي مختلف دولتي شده و اين اعتراضات همچنان در دانشگاههاي سراسر کشور ادامه دارد.

از سال گذشته دانشجويان دانشگاههاي مختلف از جمله صنعتي اميرکبير، تهران، صنعتي شريف، اصفهان، شهيد بهشتي و تربيت مدرس به اجراي قانون سنوات و به تبع آن پولي شدن آموزش عالي اعتراض داشتند که همچنان نيز اين اعتراضات وجود دارد. به نحوي که هفته گذشته دانشجويان دانشگاه شهيدبهشتي مجددا در اعتراض به اجراي قانون سنوات دانشجويي تجمع کردند.

براساس ماده 15 آئين‌نامه آموزشي مصوب وزارت علوم، سنوات مجاز دانشجويان ورودي سال 93 به بعد 8 نيم سال يعني 4 سال است. دانشجويان در صورتي که در مقطع کارشناسي نتوانند در 8 نيمسال تحصيلي، روند تحصيل خود را به پايان برسانند شامل اين قانون شده و نمي‎توانند از تسهيلات صندوق رفاه، خدمات رفاهي، خوابگاه و تغذيه استفاده کنند که اين امر هزينه‎هاي زيادي براي دانشجويان به همراه خواهد داشت.ضمن اينکه بايد شهريه نيز بپردازند.

اعتراض 50 شوراي صنفي دانشجويي به قانون سنوات

باتوجه به اينکه همچنان موضوع سنوات از مشکلات و دغدغه‎هاي دانشجويان بشمار مي‌رود اخيرا بيش از 50 شوراي صنفي دانشجويي نيز به وزير علوم نامه‎اي ارسال کردند که در بخشهايي از اين نامه آمده است:

در پي تصميمات وزارت علوم در سال‌هاي اخير، شاهد کاهش سنوات تحصيلي و رفاهي دانشجويان ورودي 93 به بعد بوده‌ايم که اين امر موجب بروز مشکلات فراوان در روند تحصيل دانشجويان شده و منجر به ناعدالتي‌هاي بسياري در سطوح گوناگون شده است. اين در حاليست که تفکيک سنوات تحصيلي و رفاهي از يکديگر و نيز کاهش اين سنوات هيچ توجيه عقلاني به جز هم‌سويي شما با سياست‌هاي اقتصادي در راستاکالايي‌سازي آموزش عالي نداشته و دلايلي که در توجيه چنين تصميماتي ذکر مي‌شود، به دور از انصاف و منطق است.

حال يکبار ديگر شوراهاي صنفي کشور مراتب اعتراض شديد خود را به قوانين سنوات تحصيلي دانشجويان اعلام کرده و به جد خواستار پيگيري و رفع هرچه سريعتر ايرادات آيين‌نامه مذکور هستند که در واقع عدم رفع اين ايرادات و نواقص، مهر تاييدي بر سياست ظالمانه افزايش فشار بر روي دانشجويان در راستاي پولي‌کردن دانشگاه‌ها است.

همچنين از ديگر مواردي که دانشجويان خواستار آن هستند، افزايش سنوات تحصيلي دانشجويان مقطع کارشناسي و دکتري به مدت 10 نيمسال و کارشناسي ارشد به مدت 6 نيمسال است.

اين دانشجويان خواستار لغو قانون سنوات فعلي شدند چراکه اجراي اين قانون تنها براي دانشجويان هزينه دارد و دانشجويان نيز نمي‌توانند اين نوع هزينه‌ها را تامين کنند.

تدوين آيين‌نامه جديد سنوات در وزارت علوم

حال که اعتراضات دانشجويان براي اجراي قانون سنوات از مرز يک سال گذشته است و هرازچندگاهي در دانشگاهها دانشجويان دست به تجمعات اعتراضي در اين زمينه مي‌زنند، وزير علوم خبر از تدوين آيين‌نامه جديد براي سنوات دانشجويان داده است. منصور غلامي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: يک آيين‌نامه پيشنهادي درخصوص قانون سنوات براي مقطع کارشناسي به دانشگاهها ارسال شد و دانشگاهها نيز نظرات خود را درخصوص اين آيين‌نامه اعلام کردند.

وي افزود: در اين قانون براي مقطع کارشناسي عبارتي وجود داشت که اين عبارت مورد اعتراض دانشجويان بود. وزير علوم خاطرنشان کرد: در آيين‌نامه اعلام شده دوره کارشناسي در 8 ترم اجرا خواهد شد که اين موضوع نگرانيهايي براي دانشجويان ايجاد کرده بود.

غلامي اظهار داشت: بنابراين در بررسي آيين‌نامه جديد اين جمله حذف، اصلاح و اعلام شد که دوره کارشناسي با نظر دانشگاهها تا 10 ترم افزايش خواهد يافت.وي تاکيد کرد: به زودي اين آيين‌نامه جديد بعد از ابلاغ اجرايي خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته