جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

 احتمال جذاب رويارويي سرخابي ها در آسيا
 سه نبرد در 21 روز! 

 
با حذف نمايندگان عربستان، امارات وازبکستان در مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا، دو قطبي ايران و قطر به وجود آمده است و تيم‌هاي پرسپوليس و استقلال از ايران و الدحيل و السد از قطر 4 تيم برتر منطقه غرب آسيا را در اين فصل تشکيل مي‌دهند. اين نخستين بار در تاريخ ليگ قهرمانان است که استقلال و پرسپوليس به طور همزمان موفق به حضور در اين مرحله شده‌اند و اکنون منتظر قرعه کشي اين مرحله هستند.

در قرعه‌کشي اين مرحله 3 حالت مي‌تواند اتفاق بيفتد که يکي از اين 3 حالت، تقابل دو نماينده ايران و دو نماينده قطر با هم است.

هرچند در اين شرايط يکي از دو تيم ايراني حذف خواهد شد ولي براي نخستين بار در تاريخ ليگ قهرمانان، فوتبال ايران 2 دوره پياپي داراي نماينده در مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان خواهد بود. با اين وضعيت، فصلي که با دربي سوپرجام آغاز مي‌شود، به فاصله کمي با دربي آسيايي همراه خواهد بود و مي‌تواند يکي از جذابترين فصول فوتبال ايران لقب گيرد.

امکان نتيجه تساوي در دربي‌هاي ليگ بعضا از جذابيت اين ديدار کاسته است ولي هم دربي سوپرجام و هم دربي آسيايي قطعا بايد برنده داشته باشد. دربي به خودي خود حساس‌ترين بازي باشگاهي ايران است. حال برگزاري اين بازي در معتبرترين رقابت باشگاهي قاره کهن در شرايطي که تيم پيروز به جمع 4 تيم برتر آسيا راه پيدا کند مي‌تواند يکي از حساس‌ترين جدال هاي تاريخ دو تيم را شکل دهد.

البته اگر قرعه راي به جنگ سرخابي‌ها در مرحله يک‌چهارم نهايي ندهد، پرسپوليس و استقلال برحسب قرعه بايد به مصاف يکي از دو تيم الدحيل و السد بروند. هم استقلال و هم پرسپوليس در تنها حضور خود در يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا به سلامت از اين مرحله عبور کردند و در صورت تکرار اين موفقيت، در اتفاقي بي‌نظير يک نيمه‌نهايي تمام ايراني برگزار خواهد شد و اين بار دربي پايتخت چهره فيناليست آسيا را مشخص خواهد کرد.

با اين اوصاف به احتمال 50 درصد در اين فصل از ليگ قهرمانان دو تيم پرسپوليس و استقلال در مرحله يک چهارم نهايي يا نيمه نهايي به ديدار هم مي‌روند. به هر حال بايد تا 2 خرداد صبر کرد و ديد بر اساس قرعه‌کشي چه سرنوشتي براي تيمهاي اين مرحله رقم خواهد خورد.

اين امکان به وجود آمده که در فصل 97-98 استقلال و پرسپوليس پنج بار مقابل هم صف‌آرايي کنند؛ سوپرجام، دو دربي در آسيا و دو بار در ليگ هجدهم. در اين ميان شايد سه دربي در فاصله کمي از هم باشد. اين موضوع به قرعه کشي ليگ ارتباط دارد و اينکه بازي رفت دو تيم در ليگ هجدهم چه روزي مي‌افتد. حال بررسي کنيم اگر دو تيم در آسيا به هم برسند در چه زماني به مصاف هم خواهد رفت.

*ملاقات در يک چهارم نهايي

ديدارهاي دور رفت مرحله يک چهارم نهايي 6 و 5 شهريور برگزار خواهد شد و ديدار برگشت در 27و26 شهريور خواهد بود. به اين ترتيب اگر ايراني‌ها در يک چهارم نهايي به هم بخورند، ابتدا دو تيم در 29 تيرماه در ديدار سوپرجام اولين دربي( دربي 87) را برگزار مي‌کنند و سپس کمتر از 40 روز ديگر دربي 88 انجام خواهد شد. فاصله بازي رفت و برگشت دو تيم در آسيا هم سه هفته است.

اگر برنامه ليگ هجدهم طوري باشد که بازي رفت دو تيم در آن بازه 21 روزه باشد، دو تيم در 21 روز سه بار باهم بازي خواهند کرد که يک اتفاق بي سابقه خواهد بود. يک حالت جذاب ديگري هم وجود دارد؛ دو تيم در يک چهارم به هم بخورند و بازي ليگ‌شان هم قبل از مهرماه باشد. در اين صورت دو تيم در کمتر از دو ماه چهار بار باهم بازي خواهند کرد. رفت و برگشت آسيا، سوپرجام و بازي رفت ليگ.

*ملاقات در نيمه نهايي

استقلال و پرسپوليس اگر در يک چهارم نهايي با قرعه قطري روبرو شوند و صعود کنند قطعا در نيمه نهايي حريف هم خواهند بود. بازي رفت نيمه نهايي 10 و 9 مهر است و بازي برگشت 30 مهر و اول آبان خواهد بود؛ بازهم يک فاصله 21 روزه بين ملاقات احتمالي سرخابي‌ها در آسيا. بازهم اگر برنامه ليگ هجدهم طوري باشد که بازي رفت دو تيم در اين بازه 21 روزه باشد دو تيم در 21 روز سه بار باهم بازي خواهند کرد. در واقع فشرده‌ترين حالتي که براي دربي به وجود مي آيد اين است که دو تيم در 21 روز سه بار باهم بازي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته