جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5838

 مطهري در جمع خبرنگاران:
 دولت از نشست هاي برجامي با اروپا رضايت دارد 

 نايب رييس مجلس گفت: مسئولان وزارت امور خارجه در گزارش خود نسبت به نشست‌هايي که تاکنون با طرف‌هاي اروپايي داشتند، اعلام رضايت کردند ولي گفتند که همه چيز به مذاکرات دو، سه هفته آتي بستگي دارد.به گزارش ايرنا، علي مطهري در حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران، گفت: چهار لايحه مرتبط با FATF در دستور کار مجلس است که دو لايحه تاکنون بررسي و تعيين تکليف شده است.وي افزود: اهميت اين لوايح و ارتباط آنها با FATF در جلسه غيرعلني مطرح شد. همچنين اين موضوع مطرح شد که تصويب اين لوايح به معني پيوستن به FATF نيست بلکه اين لوايح از لوازم FATF است.وي ادامه داد: مسئولان وزارت امور خارجه در گزارش خود نسبت به نشست‌هايي که تاکنون با طرف‌هاي اروپايي برگزار کردند، اعلام رضايت کردند و اذعان داشتند که همه چيز به مذاکرات دو، سه هفته آتي بستگي دارد.

مطهري افزود: اروپايي‌ها تا حدي دستشان بسته است . اتحاديه اروپا بايد بتواند رضايت 28 کشور عضو خود را کسب کند، آنچه مسلم است اينکه طبق اظهارات مسئولان حاضر در نشست غير علني، اروپايي‌ها به جهت اقدام آمريکايي‌ها و تک روي‌هاي آنها در دنيا به دنبال نشان دادن استقلال خود هستند. از اين رو مي‌خواهند ثابت کنند که تابع صرف آمريکا نيستند.وي گفت: در حقيقت شکافي بين اروپا و آمريکا ايجاد شده و ممکن است اقداماتي که در رابطه با کوبا در سال 1996 انجام دادند را تکرار کنند، کاري که به موجب آن دولت‌هاي اروپايي شرکت‌هاي خود را از اجراي تحريم‌هاي آمريکا در رابطه با کوبا ممنوع کردند و خسارات مالي آنها هم پرداخت کردند.

وي تصريح کرد: انجام اقداماتي در همين حد در رابطه با ايران هم براي ما ايده‌آل است، اروپايي‌ها تاکنون در همين مسير گام برداشتند و تا حد قابل قبولي پيش رفتند.

وي در پاسخ به سوالي درباره ارزيابي وزارت خارجه از قوانين انسداد، گفت: در رابطه با شرکت‌هاي بزرگ اروپايي چون منافع بسياري در آمريکا دارند ممکن است موثر نباشد اما درباره شرکت‌هاي کوچک و متوسط موثر است.

وي گفت: آقاي شمخاني نيز نظر مثبتي نسبت به لوايح مذکور در اين نشست داشتند، دبير شوراي عالي امنيت ملي تاکيد کردند اين لوايح ايراداتي داشته اما با همکاري مرکز پژوهش‌هاي مجلس و شوراي عالي امنيت ملي و حتي ارتباط با دفتر رهبري نواقص رفع شده است.مطهري ادامه داد: قانون اقدام متقابل و متناسب دولت جمهوري اسلامي در رابطه با اجراي برجام بسياري از امور را به شوراي عالي امنيت ملي ارجاع داده و شورا هم هيات نظارت بر اجراي برجام را قرار داده است از اين رو همه تصميم‌ها در اين هيات گرفته شده و هيات هم مرتبط با رهبري است بنابراين قانون مذکور نقض نشده است.

وي درباره تقابل نمايندگان موافق و مخالف ادامه برجام با اروپايي‌ها در جلسه غيرعلني گفت: اين تقابل‌ها در نشست غيرعلني هم بسيار شديد بود تا جايي که بسياري در جلسه داد و بيداد کردند اما در نهايت افرادي قانع شدند و برخي قانع نمي‌شوند.وي اظهار داشت: برخي از نمايندگان از سر دلسوزي نظر دادند و مي انديشند که تصويب لوايح مرتبط با FATF باعث به خطرافتادن آينده حماس و حزب الله مي‌شود حال آنکه چنين نيست.

وي گفت: به نظر اين جلسه غيرعلني تا حدودي حواشي و تقابلات را تعديل کرد. عده‌اي از نمايندگان اذعان دارند که قانون در گذشته تصويب شده و نيازمند اصلاح نيست، اين افراد عدم پذيرش يکي از تبصره ها مربوط به گروه‌هاي مقاومت توسط FATF را يادآور شدند حال آنکه اصلاحات مجلس ارتباطي با نظر FATF ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته